Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Єдиний податок: обмеження за доходом, чисельністю працюючих та видами діяльності

Коментар до п. 291.4, 291.5, 291.6 Податкового Кодексу (далі - ПК).

З цього коментаря ви дізнаєтеся: які суб'єкти господарювання мають право бути платниками єдиного податку та яку групу єдиного податку вони можуть обрати в залежності від розміру доходу та чисельності працівників, якими видами діяльності не можуть займатися єдинники та яку відповідальність нестимуть єдинники у разі порушення обмежень для платників єдиного податку (в тому числі в залежності від групи єдиного податку, на якій перебуває той чи інший єдинник), встановлених у п. 291.4, 291.5, 291.6 ПК.

Хто може отримати статус платника ЄП

Платниками ЄП можуть бути СГ – юридичні та фізичні особи, які діляться на чотири групи залежно від обсягу доходу, кількості найманих працівників і виду діяльності. Критерії, які необхідно дотримувати СГ для віднесення до тієї або іншої групи єдинників, наведено в п. 291.4 ПК (див. табл. 1).



Класифікація платників ЄП

Таблица 1 (начало)

1 из 1

Таблица 1 (продолжение)

1 из 1

Таблица 1 (окончание)

1 из 1


Визначення обсягу доходу

Порядок визначення доходу для платників ЄП першої – третьої груп викладено в ст. 292 ПК. Так, для єдинника-фізособи підприємницьким доходом є дохід, отриманий протягом звітного періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПК.

До доходу підприємця не включаються: пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відрахування, доходи, отримані від продажу рухомого і нерухомого майна, право власності на яке належить фізособі і яке використовується ним у господарській діяльності.


Для єдинника-юрособи доходом є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень юрособи, отриманий протягом звітного періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПК. Крім того, до його доходу включається:

  • сума, отримана від продажу об’єктів основних засобів. Якщо продаж основних засобів здійснюється після їх використання протягом 12 календарних місяців із дня введення в експлуатацію, дохід від продажу визначається як різниця між сумою, отриманою від продажу, і балансовою вартістю, яка склалася на день такого продажу (п. 292.2 ПК);
  • вартість реалізованих протягом звітного періоду товарів (послуг), передоплата за які була отримана єдинником-юрособою під час перебування на загальній системі оподаткування (п. 292.3 ПК).

Також до складу доходів платників ЄП (як юросіб, так і фізосіб) включаються:

  • вартість безплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (послуг) (п. 292.3 ПК);
  • сума кредиторської заборгованості зі строком позовної давності, що минув, – для єдинників третьої групи – платників ПДВ;
  • сума винагороди за посередницькими договорами (договорами доручення, комісії, транспортної експедиції, агентськими договорами) (п. 292.4 ПК).

Покажемо на числовому прикладі, як розрахувати обсяг доходу платника ЄП.

Приклад

Юрособою – єдинником третьої групи, неплатником ПДВ, протягом I півріччя 2015 року були здійснені такі операції:

  • отримано оплату за відвантажений у грудні 2014 року товар у сумі 720 000 грн. У період відвантаження товару підприємство перебувало на загальній системі оподаткування;
  • відвантажено товар на суму 930 000 грн., передоплата за нього була отримана в грудні 2014 року, коли підприємство мало статус загальносистемника;
  • отримано винагороду за комісійні послуги в сумі 150 000 грн.;
  • продано легковий автомобіль (придбано в листопаді 2014 року) за 250 000 грн.

Визначимо суму доходу, отриманого підприємством у I півріччі:

930 000 грн. + 150 000 грн. + 250 000 грн. = 1 330 000 грн.

Як бачимо (критерій 20 млн грн. не перевищено), підприємство може залишатися платником ЄП і в IІІ кварталі 2015 року.


Визначення чисельності працівників

Чисельність найманих працівників є другим критерієм при виборі спрощеної системи оподаткування. При цьому порядок визначення кількості працівників для фізосіб та юросіб різний.

Фізособи-підприємці визначають кількість працівників, які перебувають із ними в трудових відносинах, тобто працівників, з якими укладено письмові трудові договори.

Зверніть увагу: фізособи-підприємці при встановленні чисельності працівників не враховують найманих працівників, які перебувають у відпустці по вагітності та пологах і у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею передбаченого законодавством віку (3 або 6 років) (пп. 291.4.1 ПК, ст. 179 Кодексу законів при працю України від 10.12.71 р. № 322-VII).



Юрособи-єдинники при розрахунку кількості працівників повинні виходити з показника середньооблікової чисельності, визначення якого наведено в пп. 14.1.227 ПК (пп. 291.4.1 ПК). При розрахунку середньооблікової чисельності працівників потрібно керуватися Інструкцією, затвердженою наказом Держкомстату України № 286.


Заборонені види діяльності та інші заборони

Платники єдиного податку (далі – ЄП) повинні не тільки відповідати встановленим критеріям (обсяг доходу і кількість найманих працівників, а для єдинників четвертої групи – обсяг сільгосптоваровиробників), але й дотримувати вимоги законодавства щодо заборонених для них видів діяльності, а також інші заборони та обмеження.

Усі такі заборони наведемо у табл. 2.

Заборонені види діяльності та інші заборони,
установлені для єдинників

Таблиця 2.


п/п

Найменування заборонених видів діяльності та суть заборон

Пояснення

Норма ПК

1

2

3

4

I. Для платників ЄП першої, другої та третьої груп

Обмеження, установлені для юросіб і фізосіб-підприємців

1

Діяльність з організації, проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора)

Це обмеження почне діяти з дня набуття чинності закону, що регулює питання діяльності у сфері грального бізнесу (на сьогодні такий закон не затверджено).

Перелік ігор, які не належать до азартних, можна знайти в п. 2 ст. 1 Закону № 1334

Пп. 1
пп. 291.5.1

2

Обмін іноземної валюти

Цей вид діяльності регламентується Положенням № 281

Пп. 2
пп. 291.5.1

3

Виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу ПММ в ємкостях до 20 л і діяльності фізосіб, пов'язаної з роздрібним продажем пива і столових вин)

До підакцизних належать товари з кодами УКТВЕД, на які ПК встановлено ставки акцизного податку (пп. 14.1.145 ПК). Перелік таких товарів і ставок податку наведено в ст. 215 ПК

Пп. 3
пп. 291.5.1

4

Видобуток, виробництво, реалізація дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, у т. ч. органогенного утворення (крім виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних і побутових виробів із дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння)

Основні поняття, які стосуються цих видів діяльності, розкриваються в Законі № 637, а роз'яснення ДПАУ міститься в Листі № 3443

Пп. 4
пп. 291.5.1

5

Видобуток, реалізація корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення

Визначення корисних копалин наведено в пп. 14.1.91 ПК, а визначення видобутку корисних копалин – у пп. 14.1.51 ПК

Пп. 5
пп. 291.5.1

6

Діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування, яка здійснюється страховими агентами, визначеними Законом № 85, сюрвейєрами, аварійними комісарами та аджастерами, визначеними в розд. ІІІ ПК

Фінансовим посередництвом є діяльність, пов'язана з отриманням і перерозподілом фінансових коштів, крім випадків, передбачених законодавством
(ч. 3 ст. 333 ГК)

Пп. 6
пп. 291.5.1

7

Діяльність з управління підприємствами

КВЕД ДК 009:2010 такого виду діяльності не містить. Цьому виду діяльності відповідають:

– «Діяльність холдингових компаній» (код 64.20);

– «Діяльність головних управлінь (хед-офісів)» (код 70.10)

Пп. 7
пп. 291.5.1

8

Діяльність із надання послуг пошти (крім кур'єрської діяльності) і зв'язку (крім діяльності, яка не підлягає ліцензуванню)

Послуги зв'язку заборонені єдинникам тільки в частині ліцензованих видів діяльності, перелік яких наведено в ч. 7 ст. 42 Закону № 1280. На думку ДФС, послуги з надання інтернет-зв'язку не заборонені підприємцям-єдинникам (див. ЗІР, підкатегорія 107.01)

Пп. 8
пп. 291.5.1

9

Діяльність із продажу предметів мистецтва та антикваріату, діяльність з організації торгів (аукціонів) виробами мистецтва, предметами колекціонування або антикваріату

Діяльність у цій сфері регламентується Законом № 1068 та Наказом № 322/795

Пп. 9
пп. 291.5.1

10

Діяльність з організації, проведення гастрольних заходів

Визначення цього виду діяльності можна знайти в Законі № 1115

Пп. 10
пп. 291.5.1

11

Не можуть бути єдинниками юрособи
і фізособи-нерезиденти

Визначення поняття «нерезидент» міститься в пп. 14.1.122 ПК

Пп. 291.5.7

12

Не можуть бути єдинниками суб'єкти господарювання (далі – СГ), які на день подання заяви про реєстрацію платником ЄП мають податковий борг, крім безнадійного податкового боргу, що виник унаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажору)

Обставини непереборної сили повин-
ні бути належним чином підтверджені (наприклад, сертифікатом торгово-промислової палати)

Пп. 291.5.8

13

Єдинники першої – третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій)

У цьому обмеженні йдеться тільки про відвантажені товари, виконані роботи, надані послуги

П. 291.6

Обмеження, установлені для фізосіб-підприємців

14

Діяльність із здійснення технічних випробувань і досліджень

Код цього виду діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010 – 71.20

Пп. 291.5.2

15

Діяльність у сфері аудиту

Діяльність у сфері аудиту регламентується Законом № 3125. На думку ДФС, діяльність у сфері бухобліку не підпадає під цю заборону, оскільки це різні види діяльності

(див. ЗІР, підкатегорія 107.03)

16

Діяльність із надання в оренду:

– земельних ділянок, загальна площа яких перевищує 0,2 га;

– житлових приміщень та/або їх частин, загальна площа яких перевищує 100 м2;

– нежитлових приміщень (споруд, будівель) та/або їх частин, загальна площа яких перевищує 300 м2

Це обмеження поширюється не тільки на оренду, але й на суборенду. Також слід узяти до уваги, що єдинник, який має нерухомість більшої площі, ніж установлено обмеженням, має право здати
в оренду її частину площею, що не перевищує граничну величину. У цьому випадку це не вважатиметься порушенням (див. роз'яснення ДПС в Узагальнюючій консультації № 136)

Пп. 291.5.3

Обмеження, встановлені для юридичних осіб

17

Не можуть бути єдинниками: страхові (перестрахові) брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії, інші фінансові установи, визначені законом, реєстратори цінних паперів

Ці види діяльності юридичних осіб регламентуються Законами № 85, № 2121, № 2664, № 2908

Пп. 291.5.4

18

Не можуть бути єдинниками підприємства, у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать юрособам – неплатникам ЄП, дорівнює або перевищує 25 %

Пп. 291.5.5

19

Не можуть бути єдинниками представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юрособи, яка не є платником ЄП

Пп. 291.5.6

II. Для платників ЄП четвертої групи

20

Не можуть бути єдинниками СГ, у яких понад 50 % доходу, отриманого від продажу сільгосппродукції власного виробництва
і продуктів її переробки, – це дохід від реалізації декоративних рослин (за винятком зрізаних квітів, вирощених на угіддях, які належать сільгосптоваровиробникові на правах власності або надані йому в користування,
і продуктів їх переробки), диких тварин і птахів, хутряних виробів і хутра (крім хутряної сировини)

Зверніть увагу, що для цієї групи єдинників ПК не встановлює обмеження за формою розрахунків. Тобто на відміну від єдинників першої – третьої груп вони мають право розраховуватися за товари, роботи, послуги не тільки в грошовій, але й у натуральній формі, що для сільгосптоваровиробників досить важливо

Пп. 291.51.1

21

Не можуть бути єдинниками СГ, які провадять діяльність із виробництва підакцизних товарів, крім виноматеріалів виноградних (коди видів згідно з УКТВЕД 2204 29–2204 30),
виготовлених на підприємствах первинного виноробства для підприємств вторинного виноробства, які використовують такі виноматеріали для виробництва готової продукції

Пп. 291.51.2

22

Не можуть бути єдинниками СГ, які станом на 1 січня базового (звітного) року мають податковий борг, за винятком безнадійного податкового боргу, що виник унаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажору)

Пп. 291.51.3

Примітка. У табл. 2 у скороченому вигляді згадано такі нормативно-правові акти.

1. Закони<

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали