Щорічна відпустка єдинника другої групи, що здає в оренду власну нерухомість
02.10.2015 335 0 2
Ви дізнаєтеся: чи може єдинник другої групи, який здає в оренду власну нерухомість, скористатися правом на щорічну відпустку згідно з п. 295.5 ПК, і якщо так, то за яких умов.
Коментар до п. 295.5 Податкового кодексу України (далі - ПК).
СИТУАЦІЯ
Основний вид діяльності фізособи – єдинника другої групи – здача в оренду власної нерухомості (КВЕД ДК 009:2010, група 68.2, клас 68.20). Найманих працівників у єдинника немає. Чи може такий єдинник піти у відпустку, передбачену п. 295.5 Податкового кодексу (далі – ПК), і не сплачувати за цей період єдиний податок (далі – ЄП)?
АНАЛІЗ СИТУАЦІЇ
Так, уважаємо, що така можливість у нашого єдинника є – але тільки в тому випадку, якщо в періоді перебування у відпустці в нього не буде укладених договорів оренди. Розглянемо докладніше.
Як випливає з КЗпП і Закону від 15.11.96 р. № 504/96-ВР, відпустка – це час, коли найманий працівник відпочиває від роботи і при цьому за ним зберігається зарплата і місце роботи. А чим відрізняється відпустка підприємця-єдинника від відпустки найманого працівника? Виявляється, відмінності є, і вельми принципові.
Працівникові-відпускнику виплачується дохід у визначеній законодавством сумі. А єдинникові-відпускнику дозволяється не сплачувати у відпускному періоді ЄП (як таких відпусткових у нього немає), при цьому від сплати ЄСВ єдинник не звільняється (Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс (далі - ЗІР), категорія 301.04.01).
Орієнтуючись на п. 295.5 ПК, а також роз'яснення контролюючого органу, назвемо умови, за яких фізособі-єдиннику можуть надати відпустку:
- відсутність у єдинника найманих працівників. При цьому працівники єдинника, які знаходяться у відпустці по вагітності та пологах або у відпустці для догляду за дитиною по досягненню нею передбаченого законодавством віку, – не враховуються (ЗІР, категорія 107.12);
- подання єдинником відповідної заяви до контролюючого органу. Конкретні строки для подання заяви ПК не встановлені, але в ЗІР (категорія 107.12) рекомендується подати її до початку відпустки. Тривалість відпустки – календарний місяць.
Крім того, з п. 295.5 ПК напрошується ще одна умова, а саме: єдинник у період своєї відпустки не повинен отримувати дохід від підприємницької діяльності (у т. ч. отриманий руками найманих працівників). Виходячи із цього можемо припустити, що єдинника, який отримав у відпускному періоді дохід, контролюючий орган може звинуватити в несплаті авансових внесків з ЄП, донарахувати суму таких внесків, а також штраф у розмірі 50 % ставки ЄП (п. 122.1 ПК).
Наші побоювання підтверджуються і відповіддю фахівця фіскальної служби (див. нижче). Більше того, на думку цього фахівця, єдинник не має права на відпустку не тільки в тому періоді, коли він отримав дохід, що підлягає оподаткуванню (гроші), але також і в тому періоді, коли доходу не було, але діяльність велася. Тобто виходить, що єдинник не повинен здійснювати господарських операцій, у результаті яких рано чи пізно буде отримано дохід. І під час відпустки він не повинен ні відвантажувати товари (роботи, послуги), ні отримувати виручку.
А оскільки в цілях оподаткування оренда прирівнюється до послуг, то єдинник не повинен мати договорів оренди, що діють у період відпустки (якщо його видом діяльності є здача в оренду нерухомості). Інакше він не зможе скористатися «відпускним» правом не сплачувати ЄП.
Підсумуємо вищесказане. Теоретично в єдинника-орендодавця право на відпустку є. Ну а на практиці скористатися цим правом можна тільки в тому періоді, коли нерухомість не здаватиметься в оренду і коли єдиннику не надходитимуть гроші за оренду.
В тему публікації
Відповідають фахівці Державної фіскальної служби України
Тетяна ФЕДЧЕНКО, заступник начальника Управління Департаменту доходів і зборів із фізичних осіб
Товар відвантажено в одному місяці, а кошти отримано в наступному: коли єдинник другої групи може скористатись правом на відпустку?
Єдинник другої групи в одному місяці відвантажує товари, а в наступному місяці отримує кошти за такий товар. Чи можна в одному з таких місяців оформити відпустку відповідно до п. 295.5 Податкового кодексу (далі – ПК)?
Як випливає з КЗпП та Закону від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки» відпустка – це час, коли найманий працівник відпочиває від роботи і при цьому за ним зберігається зарплата і місце роботи.
Тобто відповідно до п. 295.5 ПК для права на оформлення відпустки і звільнення від сплати єдиного податку єдинник у період своєї відпустки не повинен здійснювати підприємницьку діяльність і отримувати дохід від її здійснення.
Таким чином, у наведеній ситуації єдинник не має право на оформлення відпустки ні в одному, ні в наступному місяці, адже як відвантаження товару, так і отримання коштів свідчить про здійснення підприємницької діяльності.
Коментарі до матеріалу