Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Щомісячні авансові внески з податку на прибуток-2015: як сплачувати з огляду на зміни?

Ірина Єгорова

05.10.2015 229 0 0

Ви дізнаєтеся: як сплачувати щомісячні авансові внески з податку на прибуток у 2015 році з урахуванням неодноразових змін, унесених до п. 57.1 Податкового кодексу (далі – ПК) та з як можна уникнути сплати авансових внесків тим платникам податку, які отримали збиток (не отримали прибуток) в I кварталі 2015 року. До того ж детально проаналізовано, з яких дат можна застосовувати зміни, що були внесені протяном 2015 року до п. 57.1 ПК.

Коментар до п. 57.1 Податкового кодексу України (далі - ПК).

Загальні правила

Нормами п. 57.1 ПК передбачено, що платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільгосппродукції, інститутів спільного інвестування, неприбуткових організацій і платників податків, чиї доходи за останній річний звітний період не перевищують установленої ПК межі) повинні щомісячно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток.

Сума такого щомісячного внеску визначається за підсумками господарської діяльності платника податків за звітний рік, відображеними в декларації з податку на прибуток підприємства (далі – декларація) за цей період.

Сплата авансових внесків за підсумками звітного року починається наступного року і триває в загальному випадку 12 календарних місяців. Перший внесок за звітний період сплачується після закінчення місяця, у якому закінчується строк подання звітної декларації. Таким чином, у поточному звітному році сплачуються авансові внески, розраховані за підсумками діяльності минулого і позаминулого звітного року. Так, у 2015 році в січні та лютому сплачувалися щомісячні авансові внески, розраховані на підставі даних декларації за 2013 рік, а з березня по грудень сплачуються внески, розраховані на підставі декларації за 2014 рік. Також внески, розраховані на підставі декларації за 2014 рік, продовжують сплачуватися в січні – травні 2016 року.

Завважимо, що суми щомісячних внесків, які підлягають сплаті в 2015 році, розраховувалися у звітних деклараціях за 2013 та 2014 роки за чинними на той момент правилами п. 57.1 ПК. Проте у 2015 році редакція цого пункту неодноразово мінялася. Таких змін-2015 у п. 57.1 ПК на сьогодні два:

  • зміна № 1 – діє з 1 січня 2015 року (Закон від 28.12.14 р. № 71-VIII, далі – Закон № 71);
  • зміна № 2 – діє з 13 серпня 2015 року (Закон від 17.07.15 р. № 652-VIII, далі – Закон № 652).

Розглянемо детально, чим обернулися для платників податків ці зміни в порядку нарахування і сплати авансових внесків.

Зміна № 1

У табл. 1 наведемо деякі правила розрахунку та сплати авансових внесків із п. 57.1 ПК у редакції до 1 січня 2015 року і в редакції Закону № 71, яка набула чинності починаючи із цієї дати.

Зверніть увагу: хоча редакція п. 57.1 ПК змінилася з 1 січня 2015 року, нові норми не відразу набувають чинності, а з огляду на перехідні положення, про які розказано нижче. Тому, вивчаючи таблицю, зверніть увагу на примітки, сенс яких буде розкрито у ході консультації.

Таблиця 1

№ п/п

Показники і можливі ситуації

Редакція п. 57.1 ПК

До 01.01.15 р.

З 01.01.15 р.

1

2

3

4

1

 

Розмір річного оподатковуваного доходу підприємства, у разі перевищення якого підприємство стає платником авансових внесків

10 млн грн.*

 

20 млн грн.**

 

2

Строк для подання декларації за базовий річний звітний період

60 календарних днів після закінчення звітного року*

До 1 червня наступного звітного року**

3

 

Період сплати щомісячних авансових внесків за підсумками минулого звітного року

Березень поточного року – лютий наступного року***

 

Червень поточного року – травень наступного року****

 

4

Сума щомісячного авансового внеску

 

1/12 суми (податку на прибуток від усіх видів діяльності за звітний період, за вирахуванням суми податку на прибуток, нарахованого консолідованим платником за місцезнаходженням його відокремлених підрозділів, податку, сплаченого за кордоном, і податку на землю у сільгосппідприємств)*

1/12 суми (податку на прибуток від усіх видів діяльності за звітний період, за вирахуванням суми авансових внесків, сплачених при виплаті дивідендів, яка не зарахувалася на зменшення нарахованого податку на прибуток за звітний період)**

5

Обсяг доходу платника податків за минулий звітний рік перевищив граничний розмір, установлений ПК (див.
верхній рядок цієї таблиці), але за підсумками такого року платник не отримав прибутку або отримав збиток і не визначав у декларації суму авансових внесків

Якщо за підсумками I кварталу звітного року такий платник отримає прибуток, він повинен буде подати декларацію за перше півріччя,
три квартали звітного року, а також за звітний рік – для нарахування
та сплати податкових зобов'язань.

Авансові внески не сплачуються.

6

 

Платник авансових внесків за підсумками I кварталу звітного року не отримав прибутку або отримав збиток

Такий платник має право подати декларацію і фінзвітність за I квартал. При цьому авансові внески
в II–IV кварталах звітного року він не сплачує, а податкові зобов'язання визначає на підставі декларацій за півріччя, три квартали і за рік*****. Такі декларації подаються у строки, передбачені для квартальної звітності

–******

 

* Востаннє застосовується для нарахування авансових внесків і подання декларації за підсумками 2014 року.

** Уперше застосовується у 2016 році для нарахування авансових внесків і подання декларації за підсумками
2015 року.

*** Востаннє застосовується для сплати авансових внесків за підсумками 2014 року.

**** Уперше застосовується в 2016 році для сплати авансових внесків за підсумками 2015 року.

***** Востаннє застосовується щодо авансових внесків за підсумками 2014 року, тобто по травень 2016 року.

****** Норма на практиці фактично не діє.

Особливості переходу на нові правила з 1 січня 2015 року

Правила розрахунку і сплати авансових внесків змінилися з 1 січня 2015 року. При цьому звітна декларація за 2014 рік із розрахунком авансових внесків подавалася після цієї дати, уже в період дії нових правил. Водночас суми авансових внесків, що відображені у такій декларації та підлягають сплаті після 1 січня 2015 року, розраховувалися за старими правилами.

Правила подання декларації, розрахунку і сплати внесків у такий перехідний період містяться у спеціальних перехідних нормах ПК, а саме в п. 9 та 22 підрозд. 4 розд. ХХ. Згідно із зазначеними нормами:

  • декларація за 2014 рік подається в колишні строки – протягом 60 календарних днів після закінчення звітного року;
  • у січні – грудні 2015 року і в січні – травні 2016 року щомісячні авансові внески з податку на прибуток сплачуються згідно з правилами п. 57.1 ПК у редакції, що діє до 1 січня 2015 року (див. гр. 3 табл. 1). При цьому сума таких внесків за березень – травень 2016 року розраховується в розмірі не менше 1/12 нарахованої суми податку на прибуток за 2014 звітний рік.

Як правильно розуміти норму п. 9 під­розд. 4 розд. ХХ ПК, згідно з якою авансові внески в період із січня 2015 року і по травень 2016 року (до подання звітної декларації за 2015 рік) повинні сплачуватися за старими правилами п. 57.1 ПК?

На нашу думку, із тексту зазначеної норми випливає, що:

  • платником авансових внесків за результатами 2014 року є підприємство з розміром доходу за цей звітний рік більше 10 млн грн. (крім новостворених платників податку на прибуток, виробників сільгосппродукції, інститутів спільного інвестування і неприбуткових організацій);
  • авансові внески сплачуються з березня 2015-го по лютий 2016 року (плюс додаткові внески за березень – травень 2016 року);
  • сплату авансових внесків, розрахованих у декларації за 2014 рік, можна припинити починаючи з II кварталу 2015 року, якщо платник внесків за підсумками I кварталу цього року не отримав прибутку або отримав збиток. У такому разі платник податків має право подати контролюючому органу декларацію і фінзвітність за I квартал 2015 року і протягом цього року звітувати та сплачувати податок на прибуток щоквартально.

Завважимо, що думка фіскальних органів стосовно першого і другого тверджень збігається з нашою. Проте з третім твердженням вони категорично не згодні.

На думку контролюючих органів, новою редакцією п. 57.1 ПК не передбачені право платника авансових внесків подавати декларацію за I квартал у разі неотримання ним прибутку або отримання збитку, а також можливість припинити сплату авансових внесків (лист ДФС від 02.06.15 р. № 19441/7/99-99-19-02-02-17). Ось чому тим платникам авансових внесків, які намагалися подати збиткову декларацію за I квартал 2015 року, було відмовлено в прийнятті такої декларації під приводом, що підстави для її подання відсутні.

Звичайно, спорити з контролюючими органами можна. Але, на жаль, тільки в суді. Деякі платники так і вчинили. І суд став на їх бік (наприклад, див. Ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 05.08.15 г., Єдиний державний реєстр судових рішень - рег. № 48074175).

На думку суду, відсутність обов'язку подавати декларацію не виключає права платника податків на її подання. Більше того, прийняти податкову декларацію – це обов'язок фіскального органу. При цьому суд уважає, що норми п. 9 підрозд. 4 розд. ХХ ПК дають підстави стверджувати, що за платником авансових внесків зберігається право на подання декларації за I квартал 2015 року у випадку, якщо такий платник за підсумками цього звітного періоду не отримав прибутку або отримав збиток. Крім того, суд посилається на принцип презумпції правомірності рішень платника податків, викладений у пп. 4.1.4 та п. 56.21 ПК. Таким чином, на думку суду, декларація, подана платником, уважається прийнятою в день її фактичного отримання податковим органом.

Розвиваючи цю тему, продовжимо: якщо норми п. 9 підрозд. 4 розд. ХХ ПК зберігають право платника на подання «неприбуткової» декларації за I квартал 2015 року – значить, зберігається і його право припинити сплату авансових внесків.

Зміна № 2

Редакція п. 57.1 ПК, оновлена в серпні 2015 року Законом № 652, торкнулася порядку припинення сплати авансових внесків. Розглянемо в табл. 2, у якому випадку, згідно з оновленим п. 57.1 ПК, можна припинити сплату авансових внесків і з якого моменту.

Таблиця 2


п/п

Ситуація і висновки

Платник авансових внесків не отримав прибутку або отримав збиток за результатами періоду
звітного (податкового) року

Платник має право

Подати декларацію за відповідний період разом із фінансовою звітністю

Припинити сплату авансових внесків за період

1

2

3

4

1

І квартал

Не пізніше 9* травня

Червень – грудень звітного року, січень – травень наступного звітного року

2

Півріччя

Не пізніше 9* серпня

Вересень – грудень звітного року, січень – травень наступного звітного року

3

Три квартали

Не пізніше 9* листопада

Грудень звітного року, січень – травень наступного звітного року

* Згідно з п. 49.20 ПК якщо останній день строку подання декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.

Як видно з табл. 2, оновлені норми п. 57.1 ПК у частині припинення сплати авансових внесків істотно відрізняються від аналогічних норм п. 57.1 ПК, що діяли до 1 січня 2015 року.

Нагадаємо, що норма п. 57.1 ПК, яка діяла до 1 січня 2015 року (до внесення змін № 1):

  • з одного боку, не дозволяла припинити сплату внесків у разі відсутності прибутку за підсумками півріччя і трьох кварталів звітного року, як це дозволяється оновленою нормою п. 57.1 ПК;
  • з іншого боку – дозволяла припинити сплату внесків вже починаючи з першого місяця ІІ кварталу (квітня) – у разі отримання збитків (відсутність прибутку) за І квартал (див. табл. 1). Тоді як оновлені норми п. 57.1 ПК дозволяють припинити сплату внесків тільки з останнього місяця кварталу, що настає за «неприбутковим» кварталом. Наприклад, у разі отримання збитку за підсумками півріччя припинити сплату внесків можна тільки з вересня.

Зверніть увагу: отримавши збиток, наприклад, у I кварталі звітного року, і припинивши сплату авансових внесків, платник податків може в наступних звітних періодах року отримувати прибуток, але авансові внески вже не сплачувати.

З якого періоду можна застосовувати оновлені норми п. 57.1 ПК?

Закон № 652, який уніс зміни до п. 57.1 ПК, набув чинності з 13.08.15 р. Оскільки ніяких застережень із приводу дати набуття чинності оновленої норми п. 57.1 ПК Закон не містить, то нова редакція зазначеного пункту також діє з 13.08.15 р.

Проте при цьому не слід забувати про перехідну норму п. 9 підрозд. 4 розд. ХХ ПК. Згідно із зазначеною нормою внески, які сплачуються протягом 2015 року, а також у період січень – травень 2016 року, повинні сплачуватися за правилами п. 57.1 ПК у редакції до 1 січня 2015 року. Тобто сплата авансових внесків, розрахованих у декларації за 2014 рік, регламентується перехідною нормою.

А ось стосовно авансових внесків, нарахованих за результатами 2015 року, можна вже застосовувати оновлені норми п. 57.1 ПК. І зробити це можна починаючи із червня 2016 року. Розглянемо докладніше.

Нагадаємо, як діяв механізм припинення сплати авансових внесків, передбачений п. 57.1 у редакції до 1 січня 2015 року. Зазначена норма дозволяла припинити сплату авансових внесків, нарахованих за результатами минулого звітного року, у випадку, якщо вже в I кварталі поточного звітного року підприємство не отримало прибуток (отримало збиток).

Логіка у цьому є. Адже авансові внески, нараховані за підсумками минулого року, є податком на прибуток за поточний звітний рік, сплаченим авансом. А якщо прибуток у підприємства відсутній, то не буде і нарахованого податку. Тому, щоб позбавити підприємство від можливого «зависання» переплати з податку на прибуток за підсумками поточного року, норма п.57.1 дозволяла припинити сплату внесків починаючи з II кварталу такого звітного року.

Тепер припустимо, що в I кварталі 2016 року підприємство (платник авансових внесків за підсумками 2014 року) отримає збиток. При цьому, згідно з перехідною нормою п. 9 підрозд. 4 розд. ХХ ПК, воно повинне сплачувати такі внески аж до червня 2016 року. Чи можна припинити сплату внесків через отримання збитку за I квартал на підставі та п. 57.1 ПК у редакції до 1 січня 2015 року? Ні, не можна. Адже, як ми розглянули вище, за підсумками I кварталу звітного року можна припинити сплачувати тільки внески, нараховані за підсумками минулого року. Тобто для I кварталу 2016 року такими внесками є внески, розраховані за підсумками 2015 року.

При цьому авансових внесків, розрахованих за підсумками 2015 року, перехідна норма п. 9 підрозд. 4 розд. ХХ ПК вже не стосується. Тому для припинення їх сплати потрібно вже застосовувати оновлену норму п. 57.1 ПК у редакції Закону № 652. А оскільки авансові внески-2015 починають сплачуватися із червня 2016 року, то і ця норма починає застосовуватися із цього періоду.

Що треба зробити для того, щоб можна було припинити сплату авансових внесків згідно з оновленою нормою п. 57.1 ПК за результатами I кварталу 2016 року?

Тут зверніть увагу на важливий нюанс. Як відомо, для того, щоб припинити сплату внесків-2015 з червня 2016 року, потрібно подати «неприбуткову» декларацію за І квартал 2016 року. При цьому декларацію за 2015 рік, у якій розраховуються суми авансових внесків, можна подавати аж до 1 червня 2016 року, а її результати «засвітяться» в інтегрованій картці платника податків не раніше 10 червня. Тоді як декларацію за I квартал 2016 року, деякі дані якої заповнюються на підставі декларації за 2015 рік, потрібно подати не пізніше 9 травня.

Отже, для того, щоб скористатися правом навіть і не починати сплачувати з червня 2016 року авансові внески за підсумками 2015 року, рекомендуємо підприємству до 9 травня 2016 року подати як декларацію за 2015 рік, так і «неприбуткову» декларацію за I квартал 2016 року.

Платник авансових внесків за підсумками півріччя 2015 року отримав збиток, податкову декларацію за цей період не подавав. Чи можна такому підприємству зараз, на підставі оновленого п. 57.1 ПК, подати декларацію, сплатити штрафні санкції за несвоєчасне подання декларації та припинити з вересня сплату авансових внесків?

На нашу думку, не можна. Як уже було сказано вище, оновлену редакцію п. 57.1 ПК, можна буде застосувати тільки із червня 2016 року. Водночас якщо підприємство не отримало прибутку або отримало збиток ще за підсумками I кварталу 2015 року, то зараз воно може припинити сплату авансових внесків на підставі перехідної норми п. 9 підрозд. 4 розд. ХХ ПК (див. вище).

Для цього потрібно подати до податкового органу декларацію за I квартал 2015 року разом із фінзвітністю за цей період, сплатити штрафні санкції (170 грн. згідно з п. 120.1 ПК та адмінштраф у розмірі від 85 до 170 грн. згідно зі ст. 1631 КУпАП) за несвоєчасне подання декларації та після подання такої декларації – припинити сплату внесків.

Зверніть увагу! У такому разі доведеться також подати контролюючим органам і звітність за півріччя 2015 року (разом зі сплатою штрафу в розмірі 1 020 грн. згідно з п. 120.1 ПК та адмінштрафу в розмірі від 170 до 255 грн. згідно зі ст. 1631 КУпАП). Адже, як випливає з п. 57.1 ПК у редакції до 1 січня 2015 року, платник податків, що припинив сплату внесків після подання декларації за I квартал звітного року, повинен до кінця такого року звітувати і нараховувати податкові зобов'язання кожного кварталу. Крім цього, платнику податків, який не подав у встановлений строк податкову декларацію, треба бути готовим до документальної позапланової перевірки (пп. 78.1.2 ПК). Підприємству потрібно буде своєчасно відзвітувати за три квартали 2015 року, а річну декларацію доведеться подавати у квартальні строки – не пізніше 9 лютого 2016 року.

Чи можна зараз припинити сплату авансових внесків, якщо за I квартал 2015 року отримано збиток, а за півріччя отримано прибуток?

На нашу думку, можна. Для цього потрібно подати податковому органу декларації за I квартал і півріччя 2015 року разом із фінзвітністю за відповідні звітні періоди. Але зважте на те, що при цьому доведеться сплатити штрафні санкції – 170 грн. за перше несвоєчасне подання декларації та 1 020 грн. за наступне й адмінштраф. Також потрібно сплатити податок на прибуток, нарахований у декларації за півріччя 2015 року, і штрафні санкції за несвоєчасну сплату такого податку – у розмірі 20 % його суми (п. 126.1 ПК) та адмінштраф у розмірі від 85 до 170 грн. (ст. 1632 КУпАП). Припиняти сплату внесків слід тільки після подання декларацій і сплати податку та штрафних санкцій.

Висновки

1. Щомісячні авансові внески з податку на прибуток у 2015 році сплачуються на підставі перехідної норми п. 9 підрозд. 4 розд. ХХ ПК. При цьому в разі неотримання прибутку або отримання збитку за підсумками I кварталу 2015 року можна було подати до податкового органу декларацію (разом із фінзвітністю) і припинити сплату авансових внесків починаючи із квітня 2015 року. На нашу думку, це не пізно зробити і зараз, але зі сплатою штрафних санкцій.

2. Зміни, унесені до п. 57.1 ПК Законом № 652 щодо порядку припинення сплати авансових внесків, як видно, можна застосовувати тільки починаючи із червня 2016 року. До цього потрібно користуватися перехідною нормою п. 9 підрозд. 4 розд. ХХ ПК, тобто положеннями п. 57.1 ПК у редакції до 1 січня 2015 року.

 

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали