Податковий кредит сформовано за 2 договорами: чи можуть ревізори зменшувати його на власний розсуд
В грудні 2018 року був оприлюднений графік перевірок платників податків на 2019 рік. Щойно побачивши свого роботодавця у цьому списку, сумлінні бухгалтери почали шукати вагомі аргументи «за» своїм цілком правомірним діям, у т.ч. відвідуючи різні форуми та читаючи податкові консультації.
Разом із тим, деякі бухгалтери аж занадто перестрахувалися та почали лякати не лише себе, а й і своїх колег. Останньою (відомою мені) страшилкою стало таке. Платник «А» (покупець) уклав роздрібний договір купівлі-продажу № 1 із Платником «В” (Продавець) та сплатив аванс (сформовано ПК з ПДВ за першою подією – сплата авансу). Потім, ті ж самі сторони, уклали Договір поставки (роздрібної купівлі-продажу) № 2, за яким, першою подією вже є поставка ТМЦ/послуг Платником «В».
В той же час, існує велика ймовірність, що ревізори наполягатимуть на тому, що договори – подібні, отже було здійснено лише одну господарську операцію, за якою відбулися, як оплата (наш аванс), так і відвантаження, а другий договір – фіктивний та/або помилковий. На підставі цього твердження ревізори наполягатимуть на тому, що сума податкового кредиту з ПДВ не 44 000,00 грн. (за першою подією), а лише 24000,00 грн. (за першою подією 20 000,00 грн., а решта 24 тис. грн. – за всією поставкою, тож друга ПН мала містити не 24 тис. грн. ПДВ, а лише – 4 тис. грн.).
Коли ревізори стверджують, що за двома договорами фактично відбувся взаємозалік (одна сторона поставила ТМЦ/послуги, а інша їх оплатила, хоча сторони й стверджують, що відбулися 2 господарські операції за різними договорами), такі твердження посадових осіб органу ДФС є неправомірними, оскільки ревізори не уповноважені перекваліфіковувати ані договори, ні правочини, ані господарські операції.
При цьому, якщо вже виник спір із контролюючим органом (або із його представниками під час проведення перевірки і до моменту формування акту), слід апелювати до наступного.
Відповідно до ст.1 Закону «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року