• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Мобільний еквайринг для підприємця-єдинника

Ольга Целуйко

27.08.2014 193 0 0

Запитання: Я підприємець, єдинник другої групи. Обслуговуючий банк пропонує мені послугу: отримувати оплату від покупців за допомогою мобільного телефону. Чи можу я приймати виручку в такий спосіб і як це правильно організувати?

Відповідь: Так, можете, якщо зробите все правильно. Послуга, яку вам пропонує банк, називається «мобільний еквайринг». Вона полягає в тому, що за допомогою смартфона продавця гроші з картки покупця переводяться на картку продавця.

На практиці існують два способи зробити це технічно:

  • або під'єднати до смартфону міні-термінал для прочитування інформації з картки покупця,
  • або скористатися більш передовою технологією (якщо у банку є така можливість), яка дозволяє сканувати картку смартфоном безконтактно, тобто міні-термінал під'єднувати не потрібно.

Крім того, треба встановити у смартфон спеціальне програмне забезпечення (мобільний додаток).

Тепер про юридичну сторону справи. Вам треба укласти з банком договір, де будуть зазначені умови проведення платежів, банківська комісія і найголовніше – конкретний рахунок, на який зараховуватиметься виручка, що надходить від покупців через смартфон продавця (п. 8.1 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління НБУ від 12.11.03 р. № 492, далі – Інструкція № 492).

Запитання: Як пов'язана пластикова картка з рахунком підприємця?

Відповідь: Сама по собі пластикова картка – це один із видів електронних платіжних засобів. Те, що в ужитку називається зарахуванням грошей на картку, насправді означає зарахування грошей на певний поточний рахунок у банку, режим функціонування якого дозволяє проводити такі операції (з урахуванням обмежень, установлених у п. 8.2, 8.3, 8.4 Інструкції № 492, наприклад, на підприємницьку картку не можна перераховувати зарплату, інші виплати соціального характеру, гроші для розрахунків за зовнішньоторговельними договорами тощо. Але ці операції – не наш випадок). А утримувач пластикової картки з її допомогою лише ініціює грошовий переказ (транзакцію).

Запитання: У мене є декілька рахунків у банку. Чи має значення, на який саме рахунок зараховуватиметься виручка?

Відповідь: Так, і це дуже важливий момент. Річ у тому, що банківські рахунки фізосіб мають різне призначення – одні відкриваються для ведення підприємницької діяльності, а інші – для використання в особистих цілях.

Зверніть увагу: використовувати свої особові рахунки для цілей підприємницької діяльності фізособі заборонено (п. 7.7 Інструкції № 492). У недавньому листі від 13.11.13 р. № 25-112/22344 «Про використання поточних рахунків фізичних осіб, відкритих для власних потреб» НБУ ще раз нагадав про це обмеження (див. на с. 15 цього номера).

Крім того, обслуговуючий банк зобов'язаний повідомляти органи Міндоходів про відкриття і закриття поточних рахунків, які використовуються підприємцем для ведення госпдіяльності (п. 1.13 Інструкції № 492). Відносно особових рахунків фізосіб такої вимоги немає.

Тому для цілей госпдіяльності використовуйте тільки підприємницький рахунок і повідомте своїм клієнтам, покупцям номер картки, яка випущена саме до цього рахунка.

Запитання: Що відбудеться, якщо покупці перерахують підприємцеві гроші в оплату товарів (робіт, послуг) за номером його «особистої» картки і гроші надійдуть на «особовий» рахунок?

Відповідь: Якщо при перевірці з'ясується, що підприємець отримував гроші в оплату товарів (послуг) на особовий рахунок, то податківці цілком можуть визнати ці суми доходом фізособи, отриманим не в рамках підприємницької діяльності. І наслідки можуть бути украй неприємними: донарахують ПДФО за ставкою 15 % (17 %). Не забувайте, що покупці – суб'єкти господарювання зобов'язані відображати виплачені підприємцеві доходи у звіті за формою № 1ДФ, який і послужить джерелом інформації про ваші доходи.

Отже будьте уважні і даремно не ризикуйте. Якщо ви вирішили освоїти мобільний еквайринг, то в договорі з банком треба вказати підприємницький рахунок, режим роботи якого дозволяє приймати оплату від покупців із використанням пластикових карток.

І, звичайно, не забувайте своєчасно відображати суму отриманої «по телефону», але цілком реальної виручки в Книзі доходів підприємця.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Мобільний еквайринг для підприємця-єдинника