Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Мінімальний ЄСВ під контролем

Антон Янко

16.03.2017 731 0 1

Ще із січня 2015 року до вже відомих принципів нарахування ЄСВ на зарплату працівників було додано новий – дотримання мінімального розміру внеску за кожен місяць перебування у трудових відносинах виходячи із мінімальної заробітної плати (далі – МЗП). Із плином часу і цей принцип став для усіх знайомим, але із підвищенням у 2017 році МЗП ця тема стала найактуальнішою. Крім того, іноді трапляються ситуації, коли бухгалтеру все ж складно з ним впоратися. Тоді наша консультація стане у пригоді.

Основними нормативними актами, що регулюють порядок нарахування ЄСВ, є Закон № 2464 та Інструкція № 449. Також позицію податківців щодо нарахування ЄСВ у розмірі не менше мінімального детально викладено в лист ДФС України від 14.02.15 р. № 4979/7/99-99-17-03-01-17 (далі – Листі № 4979).

Згідно із ч. 5 ст. 8 Закону № 2464 до доходів у вигляді зарплати застосовується ставка ЄСВ у розмірі 22 %. Якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру МЗП, установленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума внеску розраховується як добуток МЗП за такий місяць і ставки ЄСВ.

Умовою застосування зазначеної норми є перебування найманого працівника у трудових відносинах повний календарний місяць. У разі звільнення або прийняття працівника на основне місце роботи протягом місяця, в якому зарплата, нарахована за відпрацьований час, не перевищує МЗП, встановленої законом на місяць, ЄСВ розраховується із фактично нарахованої зарплати незалежно від її розміру (п. 8 розд. ІІІ Інструкції № 449, Лист № 4979).

Але норма про дотримання мінімального ЄСВ діє лише у випадках, передбачених п. 8 розд. ІІІ Інструкції № 449. Так, при нарахуванні зарплати фізособам із джерел не за основним місцем роботи (тобто зовнішнім сумісникам) ставка ЄСВ застосовується до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру.

Оскільки згадана норма стосується виключно зарплати, що оподатковується за ставкою 22 %, нарахування ЄСВ на зарплату інвалідів (8,41 %) та підприємствами й організаціями всеукраїнських організацій інвалідів (5,3 % або 5,5 %) проводиться на фактичний розмір нарахованої зарплати. Так само не донараховується ЄСВ на доходи працівників, яким надано відпустки без збереження зарплати згідно із п. 18 ч. 1 ст. 25 Закону № 504. Нагадаємо, така відпустка надається працівникам на період проведення антитерористичної операції у відповідному населеному пункті з урахуванням часу, необхідного для повернення до місця роботи, але не більш як на сім календарних днів після прийняття рішення про припинення АТО.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали