Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як відобразити в обліку стягнення боргу через суд

05.12.2019 3310 0 0

Читайте за темою:

Порядок стягнення та облік списання боргів

Якщо сторони договору не можуть (або не хочуть) залагодити господарський спір за взаємною домовленістю, то нічого іншого не залишається, як удатися до судового розгляду. І згідно із судовим рішенням сторона, що постраждала, може відшкодувати свої втрати (повністю або частково). У консультації розглянемо, як сторонам судового спору відобразити в обліку цю операцію.

Підприємство-кредитор може претендувати, зокрема:

  • на відшкодування збитків (ст. 550, 552, 624 ЦК). Збитками, що підлягають відшкодуванню, є (ст. 22 ЦК): реальний збиток, завданий кредиторові у зв’язку з невиконанням (неналежним виконанням) боржником своїх зобов’язань, та упущена вигода (доходи, які кредитор міг би реально отримати за звичайних обставин, якби його право не було порушено). Розмір збитків має бути доведений кредитором (ст. 623 ЦК);
  • отримання неустойки (штрафу і пені) згідно з умовами договору (ст. 549 ПК);
  • компенсацію за прострочення погашення боржником грошових зобов’язань. До неї можна віднести відшкодування втрат від інфляції та 3 % річних від простроченої суми зобов’язання (ч. 2 ст. 625 ЦК).

На дату передачі позову до суду сума поточної дебіторської заборгованості в обліку кредитора може вже числитися як сумнівна (тобто заборгованість, щодо якої немає впевненості в її поверненні) або перейти до розряду сумнівної безпосередньо на цю дату.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали