Як обкладається ПДВ вивезення товарів, вартість яких менше 150 євро?
Практична ситуація
Ми вивозимо за межі митної території України товар вартістю 95 євро. Яка ставка ПДВ застосовується в цьому випадку? Чи може бути застосована ставка 0 %?
Відразу скажемо, що ставку обкладення ПДВ 0 % у цій ситуації застосувати не можна, і ось чому:
- у пп. 195.1.1 Податкового кодексу (далі – ПК) зазначено, що товари вважаються вивезеними за межі України, якщо таке вивезення підтверджене відповідним чином оформленою митною декларацією (далі – МД);
- згідно з п. 3 Положення, затвердженого постановою КМУ від 21.05.12 р. № 450, МД у разі вивезення товарів вартістю до 150 євро включно не оформляється. Щоб МД оформлялася, митна вартість товарів, що вивозяться, повинна перевищувати 150 євро.
Тобто у вашій ситуації відсутня МД, що підтверджує нульову ставку.
На замітку! Згідно зі спеціальною нормою пп. 196.1.16 ПК вивезення товарів за межі України – незалежно від вибраного для такого вивезення митного режиму – не є об’єктом обкладення ПДВ, якщо вартість товарів не перевищує 150 євро. |
Як бачите, вивезення товару вартістю 95 євро не є об’єктом обкладення ПДВ. А на постачання, які не є об’єктом оподаткування, податкова накладна не оформляється.
У зв’язку із цим виникає запитання про коригування податкового кредиту. Нагадаємо: згідно з пп. «а» п. 198.5 ПК якщо придбані товари використовуються в операціях, які не є об’єктом обкладення ПДВ, то податковий кредит, відображений при придбанні таких товарів, слід відкоригувати шляхом нарахування податкових зобов’язань.
Податкові зобов’язання слід нарахувати:
- на дату придбання товарів – якщо тоді вже був відомий напрям їх використання;
- на дату початку фактичного використання товарів у неоподатковуваних операціях – якщо товари спочатку придбавалися для використання в оподатковуваних операціях або якщо у момент придбання товарів остаточний напрям їх використання не був відомий.
Для нарахування податкових зобов’язань оформляється зведена податкова накладна з типом причини «08», з датою складання не пізніше останнього дня місяця, у якому товари використовуються в операціях, що не обкладаються ПДВ.
Чи потрібно в цій ситуації застосовувати норму п. 199.1 ПК і розподіляти вхідний ПДВ? Так, якщо у звітному періоді у платника ПДВ неоподатковувані операції були вперше, такий платник за підсумками цього періоду повинен розрахувати коефіцієнт використання товарів (послуг) в неоподатковуваних операціях згідно з таблицею 1 додатка 7 до декларації (цей додаток подається разом із декларацією за звітний період). Використовуючи цей коефіцієнт, потрібно нарахувати податкові зобов’язання на вартість придбаних у періоді здійснення неоподатковуваної операції товарів (послуг), які одночасно використовувалися як в оподатковуваних, так і в неоподатковуваних операціях.
Зазвичай це придбання загальногосподарського призначення (наприклад, оплата оренди, комунальних послуг).
Що загрожує платникові ПДВ, якщо неоподатковувана операція у нього одинична і він не розрахує коефіцієнт і не нарахує податкові зобов’язання згідно з п. 199.1 ПК?
У цьому випадку податкові зобов’язання згідно із зазначеним пунктом ПК можуть бути донараховані органом ДФС при документальній перевірці.
Проте, як правило, у разі одиничного постачання, що не обкладається ПДВ, частина використання товарів (послуг), розрахована згідно з таблицею 1 додатка 7, виявляється дуже малою. І відповідно нарахована сума податкових зобов’язань може бути теж незначною. Тому рішення про застосування п. 199.1 ПК платникові потрібно приймати виходячи із ситуації.
Коментарі до матеріалу