Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Експорт олійних культур: що слід знати платникам ПДВ

14.09.2018 601 0 2


Акценти цієї статті:

  • які зміни внесено до Податкового кодексу (далі – ПК) Законом від 22.05.18 р. № 2440-VIII (далі – Закон № 2440);
  • у який момент слід нараховувати податкові зобов'язання з ПДВ експортерам олійних культур;
  • як відкоригувати податкові зобов'язання, якщо змінився напрям використання олійних культур.

Суть змін

Згідно з п. 63 підрозд. 2 розд. ХХ ПК від обкладення ПДВ звільняється експорт із території України:

  • із 1 вересня 2018 року до 31 грудня 2021 року – соєвих бобів (код 1201 згідно з УКТЗЕД);
  • 1 січня 2020 року до 31 грудня 2021 року – насіння суріпи та рапсу (товарна позиція 1205 згідно з УКТЗЕД).

Законом № 2440, який набув чинності з 1 вересня 2018 року, були внесені зміни до ПК. Згідно із цими змінами експорт соєвих бобів, суріпи та рапсу сільгосптоваровиробниками обкладається ПДВ за ставкою 0 % – за умови, що ці культури були вирощені на землях, які знаходяться в такого сільгосптоваровиробника у власності або в оренді (суборенді) або емфітевзисі.

Для довідки. Емфітевзис – це право користування чужою ділянкою, оформлене договором із власником цієї ділянки.

Таким чином, при експорті соєвих бобів, суріпи та рапсу до кінця 2021 року:

  • сільгосптоваровиробники – застосовують ставку 0 % і мають право на бюджетне відшкодування ПДВ;
  • усі інші експортери – користуються звільненням від обкладення ПДВ.

Коли нараховується ПДВ

Податкові зобов'язання згідно з п. 198.5 ПК слід нарахувати, якщо придбані товари призначаються для використання або починають використовуватися у звільнених від обкладення ПДВ операціях.

Пояснимо цю норму на прикладі. Припустимо, платник ПДВ придбаває соєві боби для їх подальшого експорту (уже укладено експортні контракти). Тоді податкові зобов'язання згідно з п. 198.5 ПК потрібно нарахувати в періоді придбання таких товарів, а не в тому періоді, коли відбудеться їх експорт. У противному разі платнику ПДВ при перевірці загрожує штраф за заниження податкових зобов'язань на підставі п. 123.1 ПК.

А якщо на момент придбання товарів ще не відомо, будуть вони експортуватися чи ні, тоді логічно нарахувати податкові зобов'язання в періоді, коли ці товари починають використовуватися у звільнених від ПДВ операціях (тобто в періоді, коли відбудеться їх експорт).

Майте на увазі! Податкові зобов’язання згідно з п. 198.5 ПК нараховуються тільки в тому випадку, якщо в момент придбання товарів покупець міг відобразити податковий кредит.

Іншими словами, податкові зобов'язання не нараховуються, якщо товари були придбані, наприклад, у неплатника ПДВ. Також податкові зобов'язання не нараховуються доти, доки покупець не отримає від постачальника зареєстровану в ЄРПН податкову накладну (далі – ПН).

Нагадуємо! Для нарахування податкових зобов’язань у випадку використання придбаних товарів у звільнених від ПДВ операціях слід скласти зведену ПН із типом причини «09».

Зведену ПН треба скласти не пізніше останнього числа місяця, у якому товари почали використовуватися у звільнених від ПДВ операціях або стало відомо, що вони призначені для використання в таких операціях (наприклад, були укладені експортні контракти).

Зміна напряму використання товарів

Наприклад, соєві боби придбавалися платником ПДВ для експорту, а потім він передумав і вирішив продати їх на території України. У такому випадку податкові зобов'язання, нараховані згідно з п. 198.5 ПК, можуть бути відкориговані. Коригування здійснюється на дату початку використання товарів в операціях, що обкладаються ПДВ (наприклад, на дату продажу сої на території України).

Однак виникає запитання: як саме оформити розрахунок коригування (далі – РК)? Адже є вичерпний перелік причин коригування, і жодна з них не підходить для коригування в даній ситуації.

ДФС рекомендує (ЗІР, категорія 101.16) оформити РК так:

  • у графі 1 – указати номер рядка зведеної ПН, яка коригується, а в іншому рядку РК відобразити правильні дані коригованого рядка ПН, але вже з новим порядковим номером (у випадку, якщо в оподатковуваних операціях використовується тільки частина товару). Якщо весь товар використовується в операціях, що обкладаються ПДВ, тоді в РК буде один рядок, у якому зі знаком «-» буде відображена вся кількість товару;
  • графі 2 – причину коригування: «Коригування зведеної податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПК»;
  • графі 3 – дати складання та порядкові номери кориговуваних ПН, складених для нарахування податкових зобов'язань згідно з п. 198.5 ПК.

Хочемо попередити! Як бачимо, ДФС у своєму роз’ясненні наводить нову причину коригування. Але такої причини немає в довідниках програм (наприклад, M.E.Doc). Тому є підстави вважати, що такий РК може не пройти реєстрацію в ЄРПН.

Висновки

Після змін, унесених до ПК Законом № 2440, ставка ПДВ 0 % при експорті сої, суріпи та рапсу застосовується тільки сільгосптоваровиробниками. Податкові зобов'язання згідно з п. 198.5 ПК нараховуються в періоді, у якому товари починають використовуватися або призначаються для використання у звільнених від ПДВ операціях. Якщо на момент придбання товарів ще не відомо, чи будуть вони експортуватися, рекомендуємо нарахувати податкові зобов'язання в періоді початку їх використання у звільнених операціях. У противному разі (якщо ви нарахуєте податкові зобов'язання в періоді придбання товарів, але не використаєте ці товари у звільнених від ПДВ операціях) спроба оформити РК і зменшити податкові зобов'язання, нараховані на підставі п. 198.5 ПК, може виявитися безуспішною (технічно неможливою).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали