Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Акцизний податок – 2017

06.01.2017

Акцизний податок із роздробу

Проіснувавши два роки, акцизний податок із роздрібної торгівлі паливом із 1 січня 2017 року канув у Лету. Простіше кажучи, був скасований.

У зв'язку із цим Законом від 20.12.16 р. № 1791-VIII (далі – Закон № 1791) до деяких норм ПК були внесені зміни, що виключають сплату роздрібного паливного акцизу. Зокрема, такі зміни були внесені:

  • до абзацу третього пп. 14.1.212 ПК (щодо визначення терміна «реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів»);
  • пп. 215.3.10 та абзацу другого п. 217.3 ПК (щодо ставки акцизного податку при роздрібній торгівлі паливом);
  • п. 216.9 ПК (стосовно дати виникнення податкових зобов'язань з акцизу).

Але в деяких платників роздрібного паливного акцизу все ж таки залишаться спогади про цей податок. Наприклад, у пам'яті деяких РРО та у фіскальних чеках. Нагадаємо, що на початку року Мінфін видав наказ від 21.01.16 р. № 13, яким затвердив Положення про форму та зміст розрахункових документів (далі – Положення № 13). У п. 2 розд. ІІ Положення № 13 передбачено такий обов'язковий реквізит касового чека для суб'єктів роздрібної торгівлі підакцизними товарами, як «Акцизний податок». Цей реквізит був не обов'язковий у чеках, якщо РРО включено до держреєстру раніше дати набуття чинності Положення № 13 (тобто до 11.03.16 р.). А ось якщо РРО потрапив до держреєстру пізніше цієї дати, тоді можливість заповнити реквізит «Акцизний податок» уже була присутня в його програмному забезпеченні. Тому в роздрібних реалізаторів палива з новими РРО цього реквізиту просто не буде.

Також планується скасувати акцизний податок із роздрібної реалізації тютюнових виробів (п. 6 розд. ІІ Закону № 1791). Завдання розробити відповідний законопроект у тримісячний строк із дати набуття чинності Закону № 1791 було дане КМУ. При цьому зазначено, що одночасно зі скасуванням роздрібного акцизу з тютюну будуть підвищені ставки акцизного податку на тютюн в абсолютних значеннях – при реалізації тютюну його виробниками та при імпорті.

Акцизний податок із пального

Закон № 1797 звільнив від обкладення акцизним податком передачу (відпуск, відвантаження) пального у споживчій тарі об'ємом включно до 2 л. Завважимо, що це звільнення не стосується виробників пального.

До СГ, які реалізують пальне в тарі до 2 л без реєстрації платниками акцизного податку з пального і з порушенням порядку реєстрації акцизних накладних і розрахунків коригувань, не застосовуються штрафи, передбачені п. 117.3 та ст. 1202 ПК (п. 5 ст. 135 Закону № 1797).

Інші зміни в акцизному податку

1. Звільнено від оподаткування операції з увезення неферментованої (непереробленої) тютюнової сировини заводами, що займаються її реалізацією і переробкою, а також сама реалізація тютюнової сировини (пп. 213.3.13 ПК, п. 97 Закону № 1797).

2. Підвищено ставки акцизного податку при ввезенні та реалізації підакцизних товарів. Підвищення ставок зачепило всі підакцизні товари, але в різних розмірах.

Наприклад, ставка акцизу за винами ігристими збільшилася на 12 %, а за сигаретами з фільтром – на 40 %. Як повідомляють законодавці в різних інтерв'ю у ЗМІ, таке підвищення дозволить наблизитися до норм законодавства Євросоюзу, зменшити споживання шкідливих для здоров'я продуктів і збільшити надходження до бюджету.

На 24,5 % збільшився акциз за багатьма видами пального, тим самим «погасивши» різницю, що виникла в результаті скасування роздрібного акцизу за паливом.

Проте виробникам алкогольних напоїв потрібно зважити на те, що в 2017 році на спиртові дистиляти і спиртні напої, отримані шляхом перегонки виноградного вина або вичавків винограду, установлена ставка в розмірі 105,80 грн. за 1 л 100%-вого спирту. А починаючи з 1 січня 2018 року застосовуватиметься ставка, установлена оновленим пп. 215.3.1 ПК (126,96 грн.).

3. Запроваджено штраф у розмірі 200 % вартості реалізованої тютюнової сировини у разі реалізації її суб'єктам господарювання, які не є виробниками тютюнових виробів або заводами тютюнових ферментацій (п. 221.5 ПК, п. 100 Закону № 1797).

4. Платникам акцизу – виробникам тютюнових виробів дозволено сплачувати акцизний податок протягом п'яти робочих днів після придбання акцизних марок (зараз податок треба сплатити при їх придбанні) (пп. 222.1.2 ПК, п. 101 Закону № 1797). При несплаті податку в установлені строки акцизні марки за заявками-розрахунками, що надійшли, видаватися таким несвідомим платникам податків не будуть.

При цьому до 31.12.29 р. для певної категорії виробників та імпортерів тютюнових виробів установлено обмеження на кількість акцизних марок, що продаються. Зокрема, виключно в IV кварталі кожного року місячний обсяг продажу акцизних марок для них не може перевищувати в кількісному вираженні 115 % їх середньомісячного обсягу реалізації тютюнових виробів на території України (пп. 2 п. 33 Закону № 1791).

5. На початок 2018 року переноситься вимога про обладнання акцизних складів витратомірами – лічильниками обсягу виробленого спирту етилового (раніше було – з 1 січня 2017 року) (пп. 2 п. 33 Закону № 1791).

Регулювання виробництва та обороту спирту і тютюну

Законом № 1791 також унесено зміни і до Закону від 19.12.95 р. № 481/95-ВР (далі – Закон № 481). Основні зміни такі (пп. 6 п. 33 Закону № 1791):

1. Установлено плату за ліцензію у разі оптової торгівлі виключно пивом – для виробників пива з об'ємом до 3 000 гектолітрів на рік у розмірі 30 000 грн. на зазначений об'єм виробленого пива. Якщо така ліцензія є, а зазначений об'єм виробництва перевищено – застосовується штраф у розмірі 200 % вартості реалізованого товару, але не менше 500 000 грн.

2. У разі неподання, несвоєчасного подання або подання з недостовірними даними алкогольно-тютюнової звітності (форми № 1-РА та № 1-РТ) до СГ, що мають ліцензії на право роздрібної торгівлі цими товарами, штрафи не застосовуються.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Статті за темою
10.03.2025
Заправлення авто у вихідний чи позаробочий час: які ризики та виходи з ситуації
Кожен бухгалтер хоча б раз потрапляв у ситуацію, коли транспортний засіб підприємства заправлявся працівником, за яким це авто закріплено, у вихідний день чи в неробочий час. Так, на початку повномасштабного вторгнення рф (у лютому – липні 2022 року) через дефіцит пально-мастильних матеріалів ...
21.02.2025
Щомісячні авансові внески торговців пальним: як відобразити в декларації з податку на прибуток за 2024 рік
Ситуація. Підприємство, що здійснює роздрібну торгівлю пальним, згідно з пп. 141.14.1 Податкового кодексу (далі – ПК) сплатило авансовий внесок з податку на прибуток у грудні 2024 року. Жоден з рядків додатка ЗП не містить посилання на п. 141.14. Тому не зрозуміло, в якому з рядків додатка ЗП ...
Популярне
05.04.2025
Продовження строку корисного використання повністю замортизованих основних засобів
Ситуація із практики: строк, визначений під час первинного визнання об’єкта основних засобів (далі – ОЗ), уже закінчився, а актив продовжує використовуватися. НП(С)БУ 7 передбачено, що строк корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ переглядається в разі зміни очікуван...
21.02.2025
Додаток 5 декларації з ПДВ: порядок заповнення та виправлення помилок
Додаток 5 до декларації з ПДВ (далі – декларація) заповнюється платниками ПДВ, які зобов’язані розподіляти вхідний ПДВ відповідно до п. 199.1 Податкового кодексу (далі – ПК) (заповнюють таблиці 1 і 2) та платниками, що застосовують касовий метод обліку ПДВ (заповнюють таблицю 3). ...
11.03.2025
Наказ про встановлення норм витрати палива
Якщо ваше підприємство вирішило вдатися до нормування витрат пального або розмірковує, чи доцільно це робити, постараємося спростити для вас це завдання, навівши в статті: зразок наказу про встановлення норм витрати палива; дві причини, чому на підприємстві необхідний такий наказ. Якщо ваше під...
Нове
06.05.2025
Чи треба сплачувати екологічний податок за тимчасове зберігання відходів – акумуляторів, шин?
Здавалося б, питання не нове, уже давно поставлено крапку в ньому – важлива наявність договору на утилізацію. Але змінилася позиція ДПС! На думку контролерів, навіть тимчасове зберігання загрожує екоподатком…Приведемо роз’яснення податківців та надамо контраргументи та рекомендаці...
02.05.2025
Чи можна підписати е-ТТН пізніше дня завершення перевезення?
У статті відповімо на запитання: наскільки важлива в е-ТТН дата підпису, чи, може, має значення тільки дата складання; чи буде дійсна е-ТТН, якщо якась із сторін підписала її не на дату перевезення, а через день-два після його завершення. Порадимо, як мінімізувати ризики . Бухгалтерів підприємств, я...
30.04.2025
Подання звітності з рентної плати за воду власниками та користувачами свердловин
Суб’єкти господарювання, які мають у власності чи користуванні свердловини для видобутку води, зобов’язані звітувати та сплачувати рентну плату за спеціальне використання води (далі – рентна плата). Звітність із рентної плати подається щокварталу протягом 40 календарних днів після ...
Кращі матеріали