Світлана Кепіна: «Усі питання адміністрування ЄСВ вирішуються в робочому порядку»
22.01.2014 1643 0 1
Питання справляння єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ЄСВ) із недавніх часів вирішують податківці. Про те, як Міндоходів опановує адміністрування ЄСВ, ми поговорили зі Світланою Василівною Кепіною, начальником Управління адміністрування єдиного внеску та методології Департаменту доходів і зборів із фізичних осіб Міністерства доходів і зборів України.
– Світлано Василівно, за яким принципом розподілялися функції щодо адміністрування ЄСВ між Міндоходів і Пенсійним фондом?
– У зв'язку зі зміною адміністратора ЄСВ функції, права та обов'язки органів доходів і зборів були розширені. Права та обов'язки Пенсійного фонду також змінилися.
Так, відповідно до ст. 12 Закону про ЄСВ Міндоходів є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Його завдання – забезпечувати адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, вести облік надходжень від його сплати та контролювати його сплату. Функції Пенсійного фонду визначені в ст. 121 згаданого Закону.
Міністерство доходів і зборів дуже тісно співпрацює з Пенсійним фондом України та фондами соціального страхування. Адже, збираючи єдиний внесок, ми робимо одну важливу справу – забезпечуємо своєчасні виплати пенсій і соціальних допомог. Для плідного співробітництва між Міндоходів і Пенсійним фондом підписано низку протоколів з обміну інформацією.
– Про те, що адміністрування ЄСВ довірять Міндоходів, було відомо на початку 2013 року. Із чим пов'язаний такий довгий перехідний період?
– Адмініструвати єдиний внесок органи Міндоходів почали з 1 жовтня 2013 року.
Верховна Рада України 4 липня 2013 року прийняла Закон № 406, яким були внесені зміни до Закону про ЄСВ. У результаті функції з адміністрування єдиного внеску перейшли від органів Пенсійного фонду до органів доходів і зборів. Законом № 406 був установлений тримісячний строк для приведення у відповідність нормативної бази. 11 серпня 2013 року Закон № 406 набув чинності. Після цього менше ніж через два місяці вся нормативна база була приведена в порядок. Тому я не думаю, що перехідний період тривав довго.
– Деякі експерти прогнозували виникнення кадрових проблем у Міндоходів у зв'язку з передачею йому функцій з адміністрування ЄСВ. Адже цей податок не входить до системи оподаткування і має свою специфіку нарахування і сплати. Як Ви вирішили цю проблему?
– Дійсно, ЄСВ має свою специфіку щодо нарахування та сплати. Президент України підписав відповідний указ, яким було створене Міністерство доходів і зборів із функцією адміністрування єдиного внеску. Органи Міндоходів провели велику роботу з вивчення єдиного внеску. Водночас в органи доходів і зборів прийшли фахівці, які здійснювали адміністрування в органах Пенсійного фонду. Тому станом на 1 жовтня 2013 року всі територіальні органи доходів і зборів були готові до адміністрування.
– Виникали проблеми технічного характеру, зокрема щодо реєстру платників ЄСВ?
– Що стосується передачі реєстру страхувальників від Пенсійного фонду до Міндоходів, то ніяких проблем технічного характеру не виникало. Для цього була проведена відповідна робота, з боку як Міндоходів, так і Пенсійного фонду.
– Чи мають право контролери Міндоходів перевіряти платників ЄСВ за період до 11 серпня 2013 року (тобто до набуття чинності Закону № 404)?
– Відповідно до ст. 13 Закону про ЄСВ органи доходів і зборів мають право перевіряти на підприємствах, в установах та організаціях, у фізичних осіб – підприємців стан бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску, достовірність відомостей, поданих до Державного реєстру, отримувати необхідні пояснення, довідки та відомості (зокрема, письмові) з питань, що виникають при такій перевірці.
Документальні та камеральні перевірки проводяться в порядку, установленому ПК.
Тобто всі перевірки за період із 1 січня 2011 року (із дати набуття чинності Закону про ЄСВ) будуть проводити органи доходів і зборів.
– Які поради Ви можете дати платникам ЄСВ у відношенні того, як безболісно пережити перехідний період?
– Після чотирьох місяців, протягом яких органи Міндоходів здійснювали адміністрування єдиного внеску, я вважаю, що питання, які виникали в жовтні 2013 року, уже не актуальні. Усі питання адміністрування ЄСВ вирішуються в робочому порядку.
– Чи потрібно фізособі-підприємцю, яка не має найманих працівників, подавати щомісяця звіт про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування?
– Згідно з п. 2.14 розд. II Порядку № 454 фізичні особи – підприємці зобов'язані подавати звіт незалежно від того, чи ведуть вони підприємницьку діяльність, крім фізосіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування і є пенсіонерами за віком або інвалідами і отримують згідно із законом пенсію або соціальну допомогу. Пунктом 3.2 розд. III Порядку № 454 передбачено, що фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, що обрали спрощену систему оподаткування, формують і подають до органів доходів і зборів звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом.
Звітним періодом уважається календарний рік. Звіт подається за формою згідно з додатком 5 до Порядку № 454.
– Рахунки, на які слід перераховувати єдиний соціальний внесок, змінилися. Як і де підприємець може взнати нові реквізити?
– Із 1 жовтня 2013 року активовано розрахункові рахунки, відкриті в органах Державної казначейської служби України, на які необхідно перераховувати єдиний внесок. Перелік рахунків опубліковано на сайті Міндоходів, а також на інформаційних стендах у кожному центрі обслуговування платників територіальних органів доходів і зборів.
– У зв'язку з адміністративною реформою платникам внеску потрібно десь перереєстровуватися?
– Платникам єдиного внеску, які до 1 жовтня 2013 року були на обліку в органі Пенсійного Фонду, не потрібно вживати ніяких дій для перереєстрації. Із цієї дати вони автоматично переведені в органи доходів і зборів. Нові платники єдиного внеску, які зареєструвалися з 1 жовтня 2013 року, ставляться на облік як платники єдиного внеску органами доходів і зборів.
– Багато підприємців у вересні перерахували внесок авансом за жовтень. Ці гроші були зараховані на рахунки Пенсійного фонду. Де і як люди зможуть звірити дані, щоб дізнатися, скільки ще потрібно доплатити?
– Залишки сум єдиного внеску 1 жовтня 2013 передано Пенсійним фондом України Міністерству доходів і зборів України на центральному рівні. Усі суми авансових платежів залишилися за платниками єдиного внеску. Звірити дані можна в територіальному органі доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску.
– Чи правда, що тепер звіти про сплату єдиного соціального внеску приймаються тільки в електронному вигляді, а відправлені поштою не приймаються?
– Згідно з п. 2.1 розд. II Порядку № 454 звіт до органів доходів і зборів подається одним із таких способів: засобами електронному зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису; на паперових носіях, завірених підписом керівника страхувальника та скріплених печаткою, разом з електронною формою; на паперових носіях, якщо в страхувальника кількість застрахованих осіб не більше п'яти. Тому звіт, відправлений поштою, не вважається поданим.
Як бачимо, п. 2.1 Порядку № 454 передбачено 3 види подання звітності. Обов'язок подавати звіт про сплату єдиного внеску в електронному вигляді не передбачений. Хоча електронна звітність, на мій погляд, є одним із позитивних моментів. Суб'єкти підприємницької діяльності витрачають менше часу на спілкування з державними органами і більше часу приділяють веденню бізнесу.
– Якщо підприємство фактично не працює і зарплату не нараховує, то внески платити ні із чого. Раніше, коли звіти здавали в Пенсійний фонд, якщо директор був одночасно засновником підприємства, то звіт подавати не потрібно було. Чи потрібно тепер у такому разі подавати звіт?
– При приведенні нормативних документів у відповідність із діючим законодавством Міндоходів вносило незначні зміни в порядки та інструкції, якими користувалися платники при адмініструванні ЄСВ органами Пенсійного фонду. У цілому вони зручні та зрозумілі для платників. Тому норма, яка діяла в органах Пенсійного фонду, діє і зараз.
Так, згідно з п. 2.13 розд. II Порядку № 454, якщо юридичні особи не використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, звіт до органів доходів і зборів вони не подають.
– У яких ще випадках не потрібно звітувати про суми соціального внеску?
– Обов'язкову звітність не подають тільки фізособи-підприємці, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, є пенсіонерами за віком або інвалідами й отримують згідно із законом пенсію або соціальну допомогу. Також не подають звітність юридичні особи, які не використовують працю фізичних осіб, у яких функції директора виконує засновник підприємства. Усі інші суб'єкти підприємницької діяльності подають звітність в обов'язковому порядку.
– Велике спасибі за цікаву бесіду.
Бесіду вела Олена Зав'ялова
Нормативна база
- НК – Податковий кодекс України від 02.12.10 р. № 2755-VI.
- Закон про ЄСВ – Закон України від 08.07.10 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
- Закон № 404 – Закон України від 04.07.13 р. № 404-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку із проведенням адміністративної реформи».
- Закон № 406 – Закон України від 04.07.13 р. № 406-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку із проведенням адміністративної реформи».
- Порядок № 454 – Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міндоходів України від 09.09.13 р. № 454.
Коментарі до матеріалу