Ігор Білоус: «Добросовісний підприємець не повинен знати свого інспектора в обличчя»
16.10.2014 196 0 1
У травні 2014 року уряд прийняв рішення щодо створення Державної фіскальної служби, реорганізувавши Міністерство доходів і зборів. Бізнес причаївся і чекає відповідей від нового уряду про те, чого очікувати в нових реаліях? Ми вирішили прояснити ситуацію в голови Державної фіскальної служби Ігоря Білоуса. Раніше він мав справу з податками тільки як платник. Але як фінансист і банкір завжди добре розумів, що таке сприятливе інвестиційне середовище. Тепер у його руках важелі, за допомогою яких можна конструктивно вплинути на українське бізнес-середовище. Ігор Білоус сповнений надій, що можна й держбюджет наповнити, і підприємцям допомогти.
Ігор Олегович Білоус народився в 1978 році в Тернополі.
Закінчив другу тернопільську школу, вихованець скаутської організації «Пласт». Навчався в Тернопільському національному економічному університеті, на четвертий курс перевівся в Київський національний економічний університет. Здобув ступінь магістра в галузі міжнародних фінансів. У 1999 році закінчив Нортумбрійський університет (Ньюкасл, Великобританія), здобув ступінь бакалавра в галузі міжнародних фінансів і бухгалтерського обліку (спільна програма з Київським університетом).
2000 рік – аналітик у Приватній незалежній інвестиційно-банківській компанії SARS Capital (M & A магазин, що спеціалізується на транскордонних угодах злиття та поглинання), Київ, Україна.
2004 рік – робота в приватному малому бізнесі.
Із липня 2005 року – виконавчий директор UBS Investment Bank.
Із травня 2011 року – співвиконавчий директор, начальник інвестиційно-банківських послуг «Ренесанс Капітал», Україна.
Із січня 2013 року – віце-президент у Consortium Industrial Group (CIG).
Із січня 2014 року – керуючий партнер в Altius.
Із березня 2014 року – перший заступник Міністра доходів і зборів України.
Із 4 червня 2014 року – голова Державної фіскальної служби.
– Ігоре Олеговичу, яка Ваша програма-мінімум? І що вже вдалося зробити із часу Вашого приходу в Міністерство доходів і зборів?
– У березні, коли я тільки почав працювати в Міністерстві, податкові надходження до держбюджету впали на 65 %. Ситуація була катастрофічна. Але ми зуміли забезпечити 17,4 млрд грн. податкових надходжень. У порівнянні з березнем 2013 року це 100,2 %. Завдяки боротьбі з «податковими ямами» отримали 2,6 млрд грн. у вигляді надходжень до держбюджету. Це пріоритет номер один.
Другий пріоритет – полегшити життя бізнесу за рахунок спрощення адміністрування податків. Ми скасували індивідуальні плани для податкових ревізорів, які призводили до поборів із бізнесу, як легального, так і нелегального. Також відмовилися від так званих критеріїв ефективності – обов'язкових штрафів, які ревізори донараховували в ході кожної перевірки. Суттєво скоротили кількість камеральних перевірок. Перевіряти будемо тільки тих, у кого дійсно будуть простежуватися ризики зловживань.
Третій пріоритет – системна зміна податкового законодавства. Уряд створив міжвідомчу робочу групу, яка повинна розробити новий Податковий кодекс. Ефективною може бути тільки системна податкова реформа. Її потрібно розробляти в постійному діалозі з бізнесом.
– Що Вас найбільше вразило, коли Ви прийшли в Міндоходів?
– У порівнянні з бізнесом державна служба – зовсім інший Всесвіт. Непросто звикнути до величезного обсягу документів, різних обмежень у таких важливих речах, як кадрова політика. Сподіваюся, команда, яку я створюю, об'єднає знання й розуміння системи державного управління із кращими практиками ведення бізнесу. Я також був уражений високим професійним рівнем багатьох працівників і надскладною IТ-системою, що дозволяє проводити аналіз та ідентифікувати ризики.
– Наскільки скоротилися надходження до бюджету в першому кварталі 2014 року в порівнянні з 2013 роком?
– У березні та квітні ми зібрали податків не менше, ніж в аналогічних періодах 2013 року. До того ж нам удалося відновити повернення ПДВ: 2,3 млрд грн. – у березні, 4,2 млрд грн. – у квітні. Крім того, уперше скоротили обсяги переплат у розрізі ключових податків – ПДВ і податку на прибуток.
– Ви формуєте нову команду чи залишаєте стару?
– На жаль, я ще не мав можливості провести повноцінні кадрові зміни. Частина призначених керівників – фахівці, які працювали в податковій системі й відзначилися професіоналізмом і порядністю. До них додається ряд представників бізнесу, які несуть свіжий погляд і нові підходи. Зараз іде процес створення Державної фіскальної служби. Формування нового органу дозволить обновити команду і зберегти висококваліфікованих фахівців.
– Із Ваших слів, для наповнення бюджету доведеться використовувати старі методи. Які саме? На що будете робити ставку?
– Про підсумки реформування податкових відносин зараз говорити рано. Існують недоліки податкової системи: незаконні схеми відхилення від оподаткування, незаконне відшкодування ПДВ, тіньовий ринок підакцизних товарів. Їх можна ліквідувати тільки системно: шляхом удосконалення законодавства, спрощення адміністрування податків, антикорупційних заходів. Зараз ставка робиться на ліквідацію схем відхилення від оподаткування для забезпечення стабілізації надходжень до бюджету. Розробляємо алгоритми спрощення адміністрування податків із метою закріплення їх на законодавчому рівні.
Крім того, ми ведемо постійний діалог із бізнесом, який готовий працювати відкрито, сплачувати податки, нарощувати власну капіталізацію, а не ховатися по кутах. Зараз ми разом із Кабміном і громадськістю розробляємо податкову реформу, яка допоможе збалансувати податкові ставки та позбутися неефективних податків.
– В одній зі своїх заяв Ви назвали досить страшну цифру – 238 млрд грн. тіньових коштів. Звідки такі дані? Наскільки вони відповідають дійсності?
– Ми уточнили ці розрахунки. Зараз обіг коштів через «податкові ями» і схеми мінімізації оцінюємо в сумі більше 300 млрд грн. Це призвело до катастрофічних обсягів розкрадання ПДВ і мінімізації податку на прибуток. Дозволити цій системі існувати далі – це все одно, що підписати смертний вирок нашій державі. Саме тому боротьба з «податковими ямами» є нашим пріоритетом.
Щоб запобігти цій проблемі в майбутньому, ми запропонували ідею податкового компромісу. Він полягає в тому, що підприємства, які із тих чи інших причин були змушені користуватися послугами, так званих, мінімізаторів, можуть уточнити свої податкові декларації за минулі періоди і сплатити суми уточнених податкових зобов'язань. Замість цього вони отримають захист від перевірок за цей період. Головна мета такого кроку – запобігти корупції та вивести бізнес у правове поле.
– Яким чином будете відновлювати довіру платників податків?
– Ми вже робимо кроки в цьому напрямі. Намагаємося знизити тиск на бізнес, спростити адміністрування податків, перемогти корупцію. Чим більше платники будуть відчувати реальний позитивний вплив податкової реформи на свою роботу, тим більш продуктивним буде наш діалог.
– Про податкову реформу всі багато говорять, але мало що роблять. У Вас є конкретні поради для уряду і парламенту?
– Насамперед потрібно утримуватися від ситуативних популістських рішень. Податкова система вимагає змін, але головне – не нашкодити, як бізнесу, так і державі. Обговорюється багато ідей, більшість із них стосується зниження ставок податків. Звичайно, ці ідеї популярні, але бездумно знижувати податки не можна. Особисто я прихильник скорочення кількості податків і зборів.
По-перше, варто позбутися від неефективних податків, які мало що дають, а їх адміністрування обходиться дорого.
По-друге, потрібно виходити з наших реалій, а саме зі структури економіки та перспективних галузей, які слід підтримати, із транзитного потенціалу України, соціального розвитку. Сліпо копіювати чужий досвід не можна, яким би успішним він не був для іншої країни.
По-третє, настав час переглянути ставки податків, але для кожного зниження ставки потрібно знайти компенсатори. Наприклад, нинішня ставка ЄСВ є надмірно високою. Але просто так її знизити не можна, адже кожний працюючий де-факто містить одного пенсіонера. Необхідно збалансувати таке зниження іншими податками і провести пенсійну реформу. Це довга та кропітка аналітична робота. Коли податкова реформа буде розроблена, потрібно буде обговорити її із громадськістю та бізнесом, прийняти відповідні закони й установити певний мораторій на внесення змін до податкового законодавства. Бізнес повинен працювати в стабільному нормативному середовищі.
– Що нового можна чекати від податківіців найближчим часом?
– Пріоритетне завдання – зробити адміністрування податків якомога простішим і зручним.
Я певен, що перша болюча точка для малого та мікробізнесу – складність адміністрування податків і часті перевірки. Ми також працюємо над тим, щоб можна було сплачувати податки за допомогою електронних платіжних систем. До 13 існуючих електронних сервісів будемо додавати нові. У режимі онлайн можна буде і розрахувати, і сплатити податок. Добросовісний підприємець не повинен знати свого інспектора в обличчя. Ми розробляємо цілий ряд удосконалень податкової системи, які орієнтовані на полегшення ведення бізнесу в нашій країні.
Друга болюча точка – корупція. Не секрет, що податкові органи традиційно вважалися чи не найбільш корумпованими органами в державі. На жаль, не можу пообіцяти, що ми швидко зможемо викорінити цю проблему, але багато чого вже зроблено. Зокрема, із початку року проведено 1,7 тис. службових перевірок і розслідувань із метою виявлення передумов та обставин можливих протиправних дій з боку працівників Міндоходів. За їх результатами винесено 400 офіційних попереджень, притягнуто до дисциплінарної відповідальності 429 працівників, 33 – звільнено. Відкрито 215 кримінальних проваджень, які стосуються вчинення злочинів у сфері службової діяльності. На ключові посади в Державній фіскальній службі будуть призначатися не просто професіонали, а однодумці, які прагнуть зробити Україну більш сприятливим середовищем для інвестицій і розвитку бізнесу.
Бесіду вів Валентин Ковальський
Коментарі до матеріалу