Олексій Задорожний: «Податківці будуть перевіряти правильність бухгалтерського обліку»
28.01.2014 588 0 1
Із 2014 року діє нова ставка податку на прибуток підприємств і прийнята нова форма звітності. Крім того, Міндоходів недавно презентувало революційно новий підхід до справляння цього податку. Реформатори запропонували розраховувати податок виходячи із суми фінансового результату, визначеного за правилами бухгалтерського обліку. Про перспективи податкового законодавства, особливості застосування нових ставок із податку на прибуток і звітність за новими формами ми поговорили з начальником управління методології податку на прибуток підприємств Департаменту координації нормотворчої та методологічної роботи з питань оподаткування Міністерства доходів і зборів України Олексієм Задорожним.
Олексій Миколайович Задорожний
Освіта:
У 1998 році закінчив Київський національний економічний університет за спеціальністю «Бухгалтерський облік та аудит».
Професійний досвід:
- 1998-1999 рр. – Міністерство економіки України;
- з 1999 р. – Державна податкова адміністрація України.
Усі курсові та дипломні роботи О. Задорожний присвятив особливостям бухгалтерського та податкового обліку. Адже ці питання він вивчав багато років, ще зі студентської лави, тому знає їх досконально.
– Торік був запропонований законопроект, що передбачає новий підхід до розрахунку об'єкта обкладення податком на прибуток. Чи будуть уводитися ці зміни в поточному році?
– Ні, не будуть уводитися. Це комплексні зміни, їх потрібно вводити з початку року, а не із середини звітного періоду.
– У чому полягають переваги методу коригувань для визначення об'єкта оподаткування, який запропонований у цьому проекті?
– Проектом передбачено багато переваг для платників податків. По-перше, скасовується необхідність ведення податкового обліку й обліку податкових різниць, оскільки замість двох обліків буде один – бухгалтерський. По-друге, спрощується податкова декларація і, відповідно, зменшується час для її заповнення. По-третє, скорочуються існуючі обмеження та особливості обліку. А в результаті цих змін зменшується кількість конфліктних ситуацій із податковими органами щодо неоднозначного розуміння податкового обліку.
– Якщо законопроект буде прийнятий, як зміняться повноваження податкових інспекторів відносно перевірки правильності ведення підприємством бухгалтерського обліку?
– Оскільки бухгалтерський облік буде основою для визначення об'єкта оподаткування, податківці будуть перевіряти правильність такого обліку.
– Передбачалося, що в 2014 році ставка податку на прибуток зменшиться до 16 %. Фактично ж вона знижена тільки до 18 %. Чим, на Вашу думку, викликана така зміна планів?
– Це обумовлене необхідністю недопущення значних втрат бюджету від істотного зниження ставки податку.
– Податківці у своєму листі від 18 січня 2014 року рекомендували подавати річну декларацію з податку на прибуток за новою формою. Що робити тим платникам податків, які подали звітність за старою формою?
– Якщо дані податкового обліку та податкові зобов'язання визначені в декларації, поданій за старою формою, то подавати декларацію за річний період за новою формою не потрібно. У противному разі з метою дотримання норм Податкового кодексу рекомендуємо подати декларацію за новою формою.
– Чи потрібне подавати річну декларацію з податку на прибуток за 2013 рік платникам, які не сплачують авансові внески і не мали оборотів у минулому році?
– Так, потрібно. Податковий кодекс не містить норм про звільнення від обов'язку подання декларації в цьому випадку.
– Якщо контрагенти стали пов'язаними особами в середині року, то чи будуть уважатися операції між ними контрольованими? Як у такому випадку визначити критерій відносно 50 мільйонів гривень?
– Операції між ними можуть бути контрольованими при наявності відповідних критеріїв. Зокрема, обсяг операцій між такими контрагентами з моменту виникнення пов'язаності і до кінця року повинен дорівнювати або перевищувати 50 мільйонів гривень.
– Які наслідки безплатного відступлення права вимоги для того, хто їх віступає, і для того, хто отримує?
– Тому, хто відступає, якщо на суму заборгованості були сформовані витрати в податковому обліку, необхідно зменшити витрати на відповідну суму. Отримувач права вимоги заборгованості збільшує дохід на суму такої заборгованості.
– Чи потрібно нараховувати умовні відсотки на залишок поворотної фінансової допомоги, не повернутий на кінець кварталу, якщо звітний період – рік?
– Якщо базовим звітним періодом є календарний рік, то умовні відсотки на залишок поворотної фінансової допомоги поквартально не нараховуються.
– Спасибі за змістовні відповіді.
Бесіду вела Олена Зав'ялова
Коментарі до матеріалу