Олександр Шлапак: «Мінфін займеться сертифікацією бухгалтерів...»
03.07.2014 229 0 1
Напередодні Дня бухгалтера чиновники підготували нам «сюрприз». Почали роботу над унесенням змін до Податкового кодексу і підготували декілька законопроектів, що передбачають оподаткування доходів від капіталу, зміни щодо уточнення податкових зобов'язань із податку на прибуток підприємств і ПДВ (при застосуванні податкового компромісу). У випадку втілення цих ідей у життя платників податків можуть звільнити від фінансової, адміністративної та кримінальної відповідальності за своєчасно не задекларовані зобов'язання з ПДВ і податку на прибуток (за будь-які періоди до 1 січня 2014 року). Але за умови подання уточнюючих розрахунків і сплати 15 % недоплачених податкових зобов'язань (інші 85 % будуть уважатися погашеними). Про ці та інші новації читайте в ексклюзивному інтерв'ю нашому журналу міністра фінансів України Олександра Шлапака.
– Олександре Віталійовичу, як проходить робота із внесення змін до Податкового кодексу?
– За наказом Мінекономіки від 08.05.14 р. № 534 створена робоча група з питань підготовки нової редакції Податкового кодексу. До неї ввійшли представники центральних органів виконавчої влади, громадських організацій, галузевих асоціацій і міжнародних аудиторських компаній. Зараз обговорюються пропозиції щодо вдосконалення податкового законодавства, у тому числі в контексті реформування органів місцевого самоврядування. Зокрема, щодо стимулювання економічного розвитку регіонів (шляхом направлення частини загальнодержавних податків і зборів до місцевих бюджетів), впливу податкового законодавства на економічний, соціальний та інвестиційний розвиток країни.
Мінекономрозвитку доручено підготувати проект Концепції реформування податкової системи. А Мінфін створив дев'ять робочих груп відповідно до напрямів: «Адміністрування податків і зборів», «Податок на прибуток підприємств», «Податок на доходи фізичних осіб», «Податок на додану вартість», «Акцизний податок», «Рентні платежі», «Місцеві податки та збори», «Спеціальні режими оподаткування» і «Оподаткування аграрного сектору». Робочі групи напрацьовують перелік проблемних питань, які відносяться до сфери повноважень Мінфіну в частині формування та забезпечення реалізації державної фінансової, бюджетної, податкової та митної політики.
– Чи планує Міністерство фінансів, як головний методолог бухобліку, спростити систему звітності?
– Ураховуючи тенденцію розвитку малого підприємництва Законом про бухоблік передбачена спрощена фінансова звітність для суб'єктів малого підприємництва (у складі балансу та звіту про фінансові результати). Юридичні особи, які відповідають критеріям, визначеним у п. 154.6 Податкового кодексу, або відносяться до суб'єктів мікропідприємництва, подають тільки річну фінансову звітність, передбачену для суб'єктів малого підприємництва (згідно з постановою КМУ від 28.02.2000 р. № 419 «Про затвердження Порядку подання фінансової звітності»).
Також урядовою постановою від 07.11.13 р. № 820 затверджені заходи щодо застосування міжнародних стандартів фінансової звітності: уведення для суб'єктів малого підприємництва спрощеного порядку ведення обліку активів, зобов'язань, власного капіталу та розрахунку фінансових результатів.
У подальшому Мінфін буде продовжувати роботу зі спрощення ведення бух обліку та складання фінзвітності суб'єктами малого підприємництва.
– Хотілося б почути і Вашу позицію щодо сертифікації бухгалтерів. Чи повинна вона стати обов’язковою? Хто з боку держави буде контролювати цей процес?
– Одним із заходів щодо впровадження міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ) передбачена розробка й уведення єдиної національної програми професійної сертифікації бухгалтерів для підтвердження ними знань міжнародних стандартів і забезпечення визнання зазначеної програми на національному та міжнародному рівнях. Сертифікацією бухгалтерів займеться Мінфін разом із професійними організаціями бухгалтерів. А поки що обов'язкова сертифікація для бухгалтерів не передбачена.
– Щодо аудиту: він повинен бути обов'язковим, із визначеною відповідальністю аудиторських фірм за рекомендації, надані підприємствам?
– Обов'язковий аудит і відповідальність аудиторських фірм уже передбачені Законом «Про аудиторську діяльність». Це стосується підтвердження достовірності та повноти річної фінансової звітності і консолідованої фінансової звітності ВАТ, підприємств – емітентів облігацій, професійних учасників ринку цінних паперів, фінансових установ та інших суб'єктів господарювання. Перевірки фінансового стану засновників банків, підприємств з іноземними інвестиціями, страхових і холдингових компаній, довірчих товариств та інших фінансових посередників, емітентів цінних паперів і похідних (деривативів). А також проведення аудиту при отриманні ліцензії на провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів. За неналежне виконання своїх зобов'язань аудитор несе майнову та іншу цивільно-правову відповідальність відповідно до договору та закону.
– Усі підприємства комерційної та бюджетної сфери будуть переходити на МСФЗ? Якщо так, то які плани щодо строків такого переходу?
– Відповідно до згаданої урядової постанови № 419 фінансову звітність і консолідовану фінансову звітність за МСФЗ складають публічні акціонерні товариства, банки, страховики, а також підприємства, що провадять господарську діяльність із надання фінансових послуг, недержавного пенсійного забезпечення, допоміжну діяльність у сфері фінансових послуг і страхування, діяльність з управління активами.
Інші підприємства самостійно визначають доцільність застосування міжнародних стандартів для складання фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності.
У найближчій перспективі не передбачене розширення сфери обов'язкового застосування МСФЗ.
– В Україні існує День бухгалтера, а чому немає Дня економіста? Наша редакційна пошта свідчить про те, що настав час увести ще одне свято. А як на це дивиться Міністерство фінансів України?
– Питання про встановлення Дня економіста Мінфіном не розглядалося. У разі надходження відповідних пропозицій від зацікавлених сторін відповідне рішення буде прийняте у встановленому порядку.
– Що Ви побажаєте нашим читачам у день їх професійного свята?
– Хочу подякувати за сумлінну та нелегку працю, яка є запорукою стабільного соціально-економічного розвитку. Адже професійно підготовлена фінансова звітність дозволяє приймати зважені управлінські рішення, є незамінною складовою ефективного господарювання. Бажаю вам і вашим родинам міцного здоров'я, професійних досягнень, благополуччя, стабільності, миру та згоди.
Бесіду вів Валентин Ковальський
Коментарі до матеріалу