Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Крадіжка ПММ: оформлення та облік

Акценти цієї статті:

що потрібно зробити посадовим особам підприємства, щоб зафіксувати факт крадіжки;

як відобразити в податковому і бухгалтерському обліку крадіжку на підприємстві.

Ситуація

На сільгосппідприємстві ввечері пограбували склад: було викрадено 2 т дизельного палива, призначеного для використання в господарській діяльності.

Що потрібно зробити, щоб зафіксувати факт крадіжки? Як визначити розмір збитку від крадіжки палива і відобразити його в обліку?

Дії в момент виявлення крадіжки

Якщо факт крадіжки матеріальних цінностей (у нашій ситуації – дизельного палива) виявив працівник підприємства, він повинен сповістити про це посадових осіб підприємства (директора, головного бухгалтера) або свого безпосереднього керівника.

Розглянемо покроково порядок дій при виявленні крадіжки матеріальних цінностей.

Крок 1. Викликати міліцію

Для того щоб зафіксувати факт крадіжки, необхідно викликати працівників міліції. До їх приїзду не можна чіпати і міняти положення предметів на місці події.

Крок 2. Оформити заяву про скоєння злочину

Заява про скоєння злочину може бути подана:

  • або в письмовій формі за підписом директора підприємства (іншої уповноваженої особи) і скріплена печаткою підприємства. Якщо заява оформляється у двох примірниках, один залишається у відділенні міліції, а на другому примірнику, який зберігається у постраждалого, працівник міліції робить позначку про отримання заяви. Якщо ж заява подана в одному примірнику, у міліції повинні видати талон-повідомлення про приймання заяви (п. 3.6 Інструкції, затвердженої наказом МВС від 19.11.12 р. № 1050, далі – Інструкція № 1050),
  • або в усній формі. У цьому випадку прийом заяви фіксується в протоколі (ст. 55, 60, 104, 214 КПК, п. 2.5 Інструкції № 1050). Копію протоколу підприємство, визнане постраждалим, зможе отримати після ознайомлення з матеріалами кримінального провадження.

Крок 3. Провести інвентаризацію

У день установлення факту крадіжки необхідно провести інвентаризацію (пп. «г» п. 7 розд. I Положення, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.14 р. № 879) матеріальних цінностей (у нашій ситуації – палива, яке знаходиться на складі). Підставою для цього служить наказ керівника, підготовлений у довільній формі (див. зразок).

Товариство з обмеженою відповідальністю «Лан-2000»

28.12.15 р.            м. Дніпропетровськ

Наказ № 10

У зв'язку з установленням факту крадіжки і згідно з вимогами пп. «г» п. 7 розд. І Положення про інвентаризацію активів і зобов'язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.14 р. № 879, НАКАЗУЮ:

1. Постійно діючій інвентаризаційній комісії у складі: голови – заступника директора Іванова А. В., членів комісії: агронома Петрова А. С., бухгалтера складу Ласточкіної І. В. провести позапланову інвентаризацію паливно-мастильних матеріалів на складі.

2. Інвентаризацію провести у присутності матеріально відповідальної особи бригадира Анто-нюка В. І.

3. Після закінчення інвентаризації подати матеріали комісії директору товариства.

4. Зі змістом наказу ознайомити під підпис усіх працівників, пов'язаних із проведенням інвентаризації.

5. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника директора Іванова А. В.

Директор             (підпис)                А. А. Антонюк

За результатами інвентаризації:

  • складається Інвентаризаційний опис ТМЦ за формою № инв-3 і Звіряльна відомість результатів інвентаризації ТМЦ типової фор-ми № инв-19 (обидві форми затверджено постановою Держкомстату від 28.12.89 р. № 241);
  • затверджується протокол засідання інвентаризаційної комісії.

На підставі цих документів підприємство згодом визначає розмір збитку від крадіжки і списує викрадені активи.

Визначення розміру збитку

Розмір збитку розраховується відповідно до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 22.01.96 р. № 116 (далі — Порядок № 116), – шляхом проведення незалежної оцінки згідно з національними стандартами оцінки (п. 2 Поряд-ку № 116).

Проте в разі крадіжки виконати вимоги Поряд-ку № 116 досить важко, адже оцінюваний об'єкт відсутній. Тому розмір завданого підприємству збитку можна визначити за фактичними збитками на підставі даних бухгалтерського обліку, тобто виходячи з балансової вартості (собівартості) викрадених матеріальних цінностей.

При цьому витрати на відшкодування збитку списуються на винну особу. А якщо винуватець крадіжки не встановлений або у відшкодуванні збитку підприємству відмовлено судом, тоді ці витрати відносяться на збитки підприємства.

Якщо винним у крадіжці визнали працівника підприємства, він має право добровільно погасити завданий збиток (ст. 130 КЗпП). Якщо працівник не має можливості сплатити всю суму відразу, її можна розбити на частини й утримувати з його зарплати. Нагадаємо, розмір усіх утримань із зарплати не може перевищувати 20 % зарплати, що належить до виплати цьому працівникові (ст. 128 КЗпП).

Якщо винуватець крадіжки – стороння особа (не працівник підприємства), тоді злодій зобов'язаний відшкодувати в повному обсязі зазнані підприємством збитки (п. 2, 3 ст. 22 Цивільного кодексу).

Відображення крадіжки в обліку

Податковий облік

Податок на прибуток. Об'єкт оподаткування визначається за даними бухгалтерського обліку, оскільки коригування фінрезультату в цьому випадку нормами ПК не передбачене.

ПДВ. Вкрадені ПММ не використовуватимуться підприємством у господарській діяльності, тому згідно з пп. «г» п. 198.5 ПК для коригування раніше відображеного при придбанні ПММ податкового кредиту потрібно нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ, причому незалежно від того, установлена винна в крадіжці особа чи ні. Виняток становлять випадки, коли ПММ були придбані до 01.07.15 р. і при їх придбанні не відображався податковий кредит або були придбані без ПДВ (наприклад, у неплатника ПДВ) як до, так і після зазначеної дати (п. 198.5 ПК, лист ДФС від 07.08.15 р. № 29168/7/99-99-19-03-02-17). У цих випадках податковий кредит не коригується.

Для нарахування податкових зобов'язань не пізніше останнього дня звітного періоду, у якому сталася крадіжка, потрібно виписати податкову накладну. Особливості заповнення заголовної частини цієї накладної такі (п. 9, 12 Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 22.09.14 р. № 957):

  • у лівому верхньому кутку слід зазначити тип причини «13»;
  • рядку «Індивідуальний податковий номер покупця» – умовний ІПН «400000000000»;
  • інших реквізитах, що містять інформацію про покупця, – власні дані.

Податкова накладна підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у загальному порядку. Базою оподаткування є вартість придбання ПММ (п. 189.1 ПК).

При відшкодуванні збитку винною особою податкові зобов'язання не нараховуються. Такої ж думки дотримуються й фахівці ДФС (ЗІР, катего-рія 101.02).

Бухгалтерський облік

Згідно з п. 16 П(С)БО 9 «Запаси» вартість викраденого дизельного палива списується з балансу підприємства проведенням Дт 947 «Недостачі та втрати від псування цінностей» – Кт 203 «Паливо» з одночасним відображенням за дебетом забалансового субрахунка 072 «Невідшкодовані недостачі та втрати від псування цінностей».

Якщо після закінчення строку позовної давності (1 095 днів) винна особа не буде встановлена, сума недостачі списується (Кт 072).

Якщо винна особа встановлена, треба відобразити зменшення суми невідшкодованих недостач (збитків) за кредитом субрахунка 072 з одночасним записом: Дт 375 «Розрахунки з відшкодування завданих збитків» – Кт 716 «Відшкодування раніше списаних активів» у сумі, визначеній до відшкодування.

При перерахуванні суми недостачі на розрахунковий рахунок підприємство робить проведення: Дт 311 «Поточні рахунки в національній валюті» – Кт 375.

Якщо винна особа поверне викрадене паливо, то така операція в бухгалтерському обліку відображається записом: Дт 203 – Кт 375.

Щоб зафіксувати факт крадіжки, потрібно викликати працівників міліції та подати заяву про скоєння злочину.

Облік із податку на прибуток ведеться за даними бухгалтерського обліку, коригування фінрезультату не здійснюється.

Оскільки ПММ не використовуються в господарській діяльності, виникають підстави для нарахування податкових зобов'язань відповідно до п. 198.5 ПК. Водночас компенсація збитку винною особою до нарахування податкових зобов'язань не приводить. 

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.06.2025
Резерв сумнівних боргів: у яких випадках підприємству вигідно його створювати
Розповімо, які підприємства можуть оптимізувати податок на прибуток шляхом створення резерву сумнівних боргів та як правильно сформувати цей резерв, щоб не було претензій з боку контролюючих органів. У чому полягає проблема: оптимізація об’єкта обкладення податком на прибуток для деяких підпри...
20.06.2025
Як розрахувати резерв відпусток на дату балансу
У статті розповімо про порядок формування резерву відпусток і регулярність його перегляду. Чи треба щомісячно інвентаризувати резерв? Забезпечення на оплату відпусток формується для рівномірного розподілу витрат на відпустки між звітними періодами. Його створення – обов’язок підприємства...
20.06.2025
Резерв на виконання гарантійних забов'язань: хто повинен створювати та в чому вигода
У статті розповімо, як знання стандартів бухобліку допомагають оптимізувати базу обкладення податком на прибуток. Також поговоримо про формування резерву на виконання гарантійних зобов’язань. Корисна норма бухобліку: згідно з п. 13–18 НП(С)БО 11 «Зобов'язання» підприємствам д...
Нове
27.06.2025
Які документи повинен мати водій для прийняття на роботу
У цій статті розглянуто, які документи слід вимагати від водія під час прийняття його на роботу. Під час виконання трудових обов’язків водій відповідає за транспортний засіб (далі – ТЗ), пасажирів, вантаж. Тому роботодавець, приймаючи особу на таку посаду, повинен перевірити, чи є в неї ...
17.03.2025
Первинні документи для операцій з основними засобами: нюанси застосування комерційними підприємствами
Первинні документи є підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій (ч. 1 ст. 9 Закону від 16.07.1999 № 996-XIV, далі – Закон № 996). При цьому, як випливає з п. 2.7 Положення, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.1995 № 88 (далі – Положення № 88), первинні документи з об...
11.03.2025
Наказ про встановлення норм витрати палива
Якщо ваше підприємство вирішило вдатися до нормування витрат пального або розмірковує, чи доцільно це робити, постараємося спростити для вас це завдання, навівши в статті: зразок наказу про встановлення норм витрати палива; дві причини, чому на підприємстві необхідний такий наказ. Якщо ваше під...
Кращі матеріали