Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи потрібно вести військовий облік працівників, у яких є судимість

23.09.2024 3 0 0


Із цієї статті ви дізнаєтесь: чи повинне підприємство вести військовий облік працівників із судимістю згідно з Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 (далі – Порядок № 1487). Складність цієї теми полягає в тому, що до 18.05.2024 особи, які мали судимість за тяжкий або особливо тяжкий злочин, підлягали виключенню з військового обліку, однак після цієї дати змінились підстави, які дають право на таке виключення. Тож розберімося детальніше, чи мають особи із судимістю статус військовозобов’язаного.


Запитання – відповіді

На якій підставі підлягали виключенню з військового обліку особи із судимістю до 18.05.2024?

Відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі – Закон № 2232) у редакції до 18.05.2024 виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК) підлягають громадяни України, які:

  • призвані чи прийняті на військову службу;
  • проходять військову службу (навчання) у вищих військових закладах освіти і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;
  • визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;
  • досягли граничного віку перебування в запасі;
  • припинили громадянство України;
  • були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;
  • направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;
  • померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими.

Тобто до 18.05.2024 ст. 37 Закону № 2232 передбачала, що особи, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, мали право на виключення з військового обліку з набуттям статусу невійськовозобовʼязаного. Отже, підприємства, де працювали такі особи, не вели їх персональний військовий облік.

Зазначимо, що виключення з військового обліку автоматично не відбувалося. Для цього військовозобовʼязаний працівник мав особисто подати до ТЦК заяву про виключення з обліку разом із документами, які підтверджують факт засудження.

При цьому право на виключення з військового обліку надавав сам факт засудження до позбавлення волі за тяжкою або особливо тяжкою статтею. Зняття або погашена судимість не мали значення та не були перепоною для виключення.

Для довідки. Згідно зі ст. 12 Кримінального кодексу злочини поділяються на нетяжкі, тяжкі та особливо тяжкі. Особа, яка була засуджена за нетяжкий злочин, не підлягала виключенню з військового обліку.

Чи підлягають виключенню з військового обліку особи, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, після 18.05.2024?

Ні, не підлягають. Адже з 18.05.2024 набув чинності Закон від 11.04.2024 № 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який суттєво змінив правила ведення військового обліку та підстави для зняття або виключення з військового обліку. Зокрема, змінилися умови мобілізації осіб, які раніше були засуджені за тяжкою або особливо тяжкою статтею.

Згідно з оновленою нормою ч. 6 ст. 37 Закону № 2232 виключенню з військового обліку у ТЦК підлягають громадяни України, які:

  • померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
  • припинили громадянство України;
  • визнані непридатними до військової служби;
  • досягли граничного віку перебування в запасі.

Як бачимо, зараз засудження до позбавлення волі за тяжкою або особливо тяжкою статтею вже не є підставою для виключення з військового обліку.

Це означає, що невійськовозобовʼязаними є лише ті, кого вже виключено з обліку. Ті, хто не встиг реалізувати право на виключення з обліку до 18.05.2024, не можуть це зробити та будуть перебувати на військовому обліку.

Отже, військовозобовʼязані, які скористалися вказаним правом до 18.05.2024:

  • отримали статус невійськовозобовʼязаного та повторному взяттю на облік не підлягають;
  • на підтвердження свого статусу повинні мати військово-обліковий документ із печаткою «виключений з військового обліку».

Якщо ж працівник із судимістю не реалізував своє право на виключення з військового обліку, тоді він є військовозобов’язаним і відповідно до п. 21 Порядку № 1487 підлягає взяттю на військовий облік на підприємстві, де працює.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Online бібліотека «Баланс»»

Публікації бухгалтерського online видання Бібліотека «Баланс»

7272 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали