Одна з важливих для суб’єктів господарювання операцій – купівля-продаж автомобіля. Хтось хоче продати своє авто, хтось купити. Для суб’єкта господарювання важливо знати правила оформлення такої купівлі-продажу. У консультації розглянемо, які документи та яким чином потрібно оформити під час цієї операції.
Правила укладання договорів купівлі-продажу регламентуються гл. 54 Цивільного кодексу (далі – ЦК). Окремих вимог до оформлення договору купівлі-продажу автомобіля у ЦК немає, тому він укладається за загальними правилами.
У договорі слід прописати всі істотні умови, тобто предмет, ціну та строк дії. Також можна включити до договору умови за власним бажанням.
Варто зазначити у договорі всі основні характеристики автомобіля, а саме:
У ст. 657 ЦК перераховані випадки, коли договір купівлі-продажу підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню. Серед них немає договору купівлі-продажу автомобіля. Отже, у даному випадку достатньо простої письмової форми договору.
Однак автомобіль – особливий вид майна, що підлягає держреєстрації відповідно до Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок та моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою КМУ від 07.09.1998 № 1388 (далі – Порядок № 1388). Тому для проведення реєстрації авто потрібно дотримуватись вимог Порядку № 1388.
Відповідно до п. 8 Порядку № 1388 документом, що підтверджує правомочність придбання транспортного засобу (далі – ТЗ), може бути договір купівлі-продажу автомобіля, який:
Таким чином, під час оформлення договору купівлі-продажу слід вибрати один із перерахованих вище способів його посвідчення, що найбільш підходить для обох сторін.
Так, у деяких випадках можна.
Так, згідно з п. 81 Порядку № 1388 продаж автомобіля, який зареєстрований на фізособу у сервісному центрі МВС та дохід від продажу якого не підлягає оподаткуванню відповідно до абзацу першого п. 173.2 Податкового кодексу, може здійснюватися за договором купівлі-продажу, укладеним між фізособами в електронному вигляді через електронний кабінет водія функціональної підсистеми Єдиного державного реєстру єдиної інформаційної системи МВС (далі – е-кабінет водія) або через Єдиний державний вебпортал електронних послуг.
Е-кабінет водія можна знайти за посиланням, а Єдиний державний вебпортал електронних послуг – за посиланням.
Для оформлення договору в електронному вигляді фізособа-продавець (власник автомобіля) та фізособа-покупець повинні:
Увага! Відомості про фізособу – власника автомобіля та ТЗ, що є предметом договору, перевіряються за відповідними реєстрами та базами даних. Якщо за результатами такої перевірки встановлено факти знаходження ТЗ чи фізособи у розшуку, наявності відповідних обмежень чи обтяжень, договір не укладається.
Крім оформлення договору купівлі-продажу, сторони також мають скласти документ, що підтверджує факт передачі автомобіля від продавця покупцю. Таким є акт приймання-передачі, який може бути складений:
Перереєстрація автомобіля на нового власника провадиться (п. 6 Порядку № 1388):
Автомобіль необхідно зареєструвати протягом 10 днів після його придбання (ч. 11 ст. 34 Закону від 30.06.1993 № 3353-XII «Про дорожній рух», п. 7 Порядку № 1388). Проте, як передбачено п. 7 Порядку № 1388, строк держреєстрації продовжується у разі запровадження в Україні воєнного стану. Автомобіль повинен бути зареєстрований протягом 90 днів після припинення або скасування воєнного стану.
Для держреєстрації автомобіля на нового власника потрібно подати (п. 8 Порядка № 1388):
Також залежно від конкретної ситуації можуть знадобитися інші документи, наведені в п. 8 Порядку № 1388.
Наприклад, якщо предметом договору є не новий автомобіль, то знадобиться також висновок експертного дослідження відповідно до п. 15 Порядку № 1388. Мета такого дослідження – встановити справжність ідентифікаційних номерів агрегатів (кузова, шасі, двигуна) та їх відповідність номерам, зазначеним у реєстраційних документах, а також з’ясувати, чи не знаходиться автомобіль у розшуку (згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру МВС та автоматизованої бази даних про ТЗ, що розшукуються). Таке експертне дослідження проводиться:
Далі подані на реєстрацію документи розглядаються сервісним центром МВС, проводяться необхідні перевірки. За результатами цього розгляду виноситься відповідне рішення – про реєстрацію автомобіля або про відмову в реєстрації.
У разі прийняття позитивного рішення покупцю автомобіля видаються (п. 16 Порядка № 1388):