Розірвання договору оренди землі: зміна власника, одностороння відмова
Орендні правовідносини: як відстояти свои права
В умовах сучасної конкуренції позови про розірвання договорів оренди землі стали доволі звичним явищем для сільгоспвиробників. У пошуках кращої ціни та умов власники земельних ділянок нерідко подають позови про розірвання договорів в односторонньому порядку. Іноді, отримавши спадщину, спадкоємці також заявляють позови про розірвання договору оренди землі, оскільки не бажають продовжувати співпрацю з теперішніми орендарями. Як захищатися? Як готуватися до майбутніх судових процесів з новими спадкоємцями? Розглянемо варіанти захисту сільгосппідприємств у таких ситуаціях.
Іноді, уклавши договір оренди землі з одним сільгоспвиробником, фізична особа – власник отримує більш «привабливу» пропозицію від іншого аграрного підприємства. Розуміючи, що можна отримати більшу орендну плату, вона вирішує розірвати договір в односторонньому порядку. У такому разі на адресу юрособи-орендаря надсилається цінний лист з описом вкладення, куди входить Повідомлення про розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку та Додаткова угода про розірвання договору. У Повідомленні зазначається, що власник землі вирішив скористатися своїм правом на розірвання договору та не бажає, щоб чинний орендар використовував його землю в сільгоспдіяльності. А Додаткова угода містить пропозицію розірвати договір оренди достроково.
Отримавши зазначені документи від власника земельної ділянки, юрособа-орендар має написати Листа-відповідь, висловивши свої заперечення щодо розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку. Такого Листа слід направити на адресу власника землі для запобігання непорозумінь. Адже орендодавець може подумати, що з моменту отримання сільгоспвиробником Повідомлення про розірвання договору оренди землі такий договір вважається розірваним, а тому він має право укладати договір з іншим сільгосппідприємством або обробляти землю самостійно. До того ж, Лист-відповідь слід надсилати як цінний лист з описом вкладення, щоб у разі судового спору у сільгосппідприємства був доказ відправлення такого повідомлення.
Скоріш за все, власник землі навмисне не отримуватиме цінні листи від сільгоспвиробника-орендаря та подасть позов до суду про розірвання договору оренди землі. Отримавши документи із суду, сільгосппідприємству слід аргументувати свою позицію з урахуванням відсутності підстав для розірвання договору оренди в односторонньому порядку.
Сільгосппідприємству слід підготувати відзив на позовну заяву, посилаючись на ч. 1 ст. ст. 525 Цивільного кодексу (далі – ЦК), яка передбачає, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аргументуючи свою правову позицію, сільгоспвиробник має враховувати, що згідно з ч. 1 ст. 651 ЦК зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року