Із цієї статті ви дізнаєтеся: як задокументувати та відобразити в бухобліку операції зі сплати орендних платежів за користування земельними паями, здійснені в грошовій та натуральній формах.
Формування в бухобліку інформації про оренду земельних паїв та її розкриття у фінансовій звітності здійснюється відповідно до П(С)БО 14 «Оренда», Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств та організацій (або Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій суб’єктів малого підприємництва, затвердженого наказом Мінфіну від 19.04.01 р. № 186) та Інструкції про його застосування, затверджених наказом Мінфіну від 30.11.99 р. № 291.
Так, отриману на підставі договору оренди земельну ділянку сільгосппідприємство фіксує на позабалансовому рахунку 01 «Орендовані необоротні активи» (п. 8 П(С)БО 14), адже вона не є активом господарства, оскільки не відбувається переходу права власності. При цьому слід зазначити ту вартість землі, що прописана в договорі оренди.
А ось подальший механізм бухгалтерського відтворення розрахунків між сільгосппідприємством та фізособами – власниками земельних паїв (зокрема, нарахування орендних платежів, утримання податків і застосування так званого «натурального» коефіцієнта, індексація орендної плати, визначення доходів та витрат від оренди) безпосередньо залежатиме від умов, зазначених у договорі оренди.
Визначальним у цьому питанні є обумовлена між сторонами форма справляння орендних платежів (ст. 22 Закону від 06.10.98 р. № 161-XIV «Про оренду землі», далі – Закон № 161):