Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Відкриття ринку землі: пам’ятка аграрію

29.07.2020 822 0 1

Із 1 липня 2021 року з набуттям чинності Закону від 31.03.20 р. № 552-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» (далі – Закон № 552) відкривається ринок сільгоспземлі. Зняття мораторію на продаж земель сільгосппризначення зачіпає інтереси всіх сільгоспвиробників, оскільки земля є основним ресурсом їх діяльності. До того ж слід розуміти, як будуть розвиватися події, наскільки вірогідно придбати орендовану земельну ділянку або які можливі наслідки відмови у такій купівлі.

Законом № 552 передбачена поетапність зняття заборони на купівлю сільгоспземлі, яка раніше належала до підмораторної. Тож ми радимо кожному аграрію вивчити особливості, встановлені цим Законом, щоб із початком першого етапу (з 01.07.21 р.) нічого не прогавити. Доцільно провести моніторинг власного земельного банку та виправити всі неточності в договорах оренди земельних ділянок, почати відкладати «чисті» гроші на банківський рахунок, якщо плануєте купувати сільгоспземлю.

Нагадаємо, огляд Закону № 552 див. у «Закон про ринок землі прийнято: чого чекати».


Для зручності наведемо в таблиці інформацію про етапи відкриття ринку землі.

Пам’ятка аграрію щодо правил, які діють/не діють
на кожному з етапів відкриття ринку землі


п/п

Норма Земельного кодексу

Етап 1:
01.07.21 р. – 01.01.24 р.*

Етап 2:
з 01.01.24 р.*

1

2

3

4

1

Обмеження набуття одним громадянином у власність сільгоспземелі загальною площею до 100 га (п. 15 розд. Х). Важливо! Сюди не входять ділянки, набуті фізособою у власність до етапу 1

+

* Якщо норма діє у певний етап, ставиться «+», якщо не діє, то «–».

2

Обмеження набуття громадянином, юрособою України (крім банків) у власність земельних ділянок сільгосппризначення площею до 10 тис. га. При цьому, якщо громадянину належить право власності на частку у статутному/складеному капіталі, у пайовому фонді юрособи або лише на окремі акції, паї, вважається, що йому, крім власних земельних ділянок, також належить право власності на ділянки сільсьгосппризначення загальною площею, що дорівнює площі земельних ділянок сільгосппризначення у власності юрособи, учасником (членом, акціонером) якої він є, помноженої на розмір частки такого громадянина, вираженої у відсотках, у статутному/складеному капіталі, пайовому фонді юрособи (ч. 2 ст. 130)

+

3

Заборона на відчуження (продаж, дарування тощо) підмораторних сільгоспділянок приватної власності на користь юросіб (п. 15 розд. Х)

+

4

Наслідки порушення обмежень у кількості сільгоспземель в одних руках, а саме визнання правочину, за яким набувається право власності на земельну ділянку, недійсним та конфіскація земельної ділянки за рішенням суду (ч. 3 ст. 130, ч. 3 ст. 145)

+

+

5

Право банків на набуття права власності на земельні ділянки як предмет застави без обмеження загальної площі в одних руках, а також із подальшим відчуженням на земельних торгах протягом двох років (пп. «б» п. 15 розд. Х, ч. 1 ст. 130)

+

+

6

Можливість набуття права власності на сільгоспділянки у порядку спадкування, міни у масиві сільгоспземель однієї земельної ділянки на іншу з однаковою нормативною грошовою оцінкою (далі – НГО) або різницею між їх НГО не більше 10 % відповідно до ч. 2 ст. 371, відчуження ділянки для суспільних потреб (пп. «б» п. 15 розд. Х)

+

+

7

Можливість набуття права власності на сільгоспземлі юрособами з учасниками/кінцевими бенефіціарами – громадянами інших держав або коли таких бенефіціарів взагалі неможливо встановити чи вони зареєстровані в офшорних зонах, у т. ч. держави-агресора або держави-окупанта, а також особами, що належать/належали до терористичних організацій, фізособами та юрособами до яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) (ч. 1 ст. 130)

8

Заборона продажу земельних ділянок сільгосппризначення державної та комунальної власності (ч. 7 ст. 130).

Майте на увазі! При цьому залишається продаж права оренди на такі земельні ділянки згідно зі ст. 134

+

+

9

Мінімальний розмір ціни продажу сільгоспземель, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток/паїв, повинен бути не менший за їх НГО (п. 22 розд. Х)

+

+

10

Заборонено придбання сільгоспземель за рахунок готівки, джерело походження якої не підтверджено жодним чином (ч. 5, 6 ст. 130 ЗК).

Важливо! Розрахуватися за придбану сільгоспземлю дозволено виключно у безготівковій формі коштами чи активами, за рахунок яких набувається право, що отримані законним шляхом та походження яких можна підтвердити

+

+

11

Купівля-продаж земельної ділянки відбувається з дотриманням переважного права орендаря на її придбання. Таке право може бути передано його суб’єктом іншій особі, про що слід повідомити власника земельної ділянки (ч. 2 ст. 131).

Зверніть увагу! Переважне право орендаря на купівлю діє на обох етапах. Однак ураховуйте, що юрособа не допускається до придбання підмораторних сільгоспземель на етапі 1. Тому фактично зможе скористатися цією нормою на етапі 2. Також юрособа може укласти нотаріально посвідчений договір про передачу свого переважного права будь-якій фізособі (знайомому, родичу члена господарства тощо), який на етапі 1 зможе придбати у власність земельну ділянку, а надалі передати її до статутного капіталу чи продати юрособі, дочекавшись настання етапу 2

+

+

12

Право викупу земельних ділянок у власність громадянами, яким належить право постійного користування, право довічного успадковуваного володіння земельними ділянками державної/комунальної власності, що призначені для ведення селянського (фермерського) господарства, а також право оренди, набуте шляхом переоформлення права постійного користування зазначених земельних ділянок до 2010 року. Викуп здійснюється без проведення земельних торгів із розстроченням платежу до 10 років та становить розмір НГО такої ділянки. Право власності переходить до покупця після сплати першого платежу (п. 61 розд. Х).

Важливо! Обмеження кількості землі в одних руках не поширюється на земельну ділянку, придбану таким чином

+

+

Пам’ятка аграрію.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали