Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як заощадити на ПДФО, або Коли можна не застосовувати підвищувальний коефіцієнт?

11.08.2021 589 0 1


У чому проблема? У статті «Орендна плата за земельні ділянки: відображаємо в об’єднаній звітності з ПДФО та ЄСВ» ми з’ясували, що у випадку нарахування (виплати) орендної плати в натуральній формі база обкладення ПДФО розраховується із застосуванням підвищувального коефіцієнта. Безумовно, це чревате для підприємства додатковими витратами.

Як її вирішити? У цій статті ми підкажемо, які є законні шляхи уникнути зайвого витрачання коштів на сплату ПДФО через застосування коефіцієнта.


Суть проблеми

Отже, згідно з п. 164.5 Податкового кодексу (далі – ПК), під час нарахування (виплати) доходу в будь-якій негрошовій формі базою обкладення є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких установлені ПК, помножена на підвищувальний коефіцієнт. Цей коефіцієнт (К) обчислюється за формулою

К = 100 : (100 – Сп),

  • де Сп – ставка податку, установлена для таких доходів на момент їх нарахування.

Ставка ПДФО становить 18 %, тобто «натуральний» коефіцієнт становитиме:

100 : (100 – 18) = 1,21951219512195.

Якщо база оподаткування збільшується, то відповідно збільшується й розмір сплаченого ПДФО. А якщо підприємство виплачує орендну плату в натуральній формі не одному орендодавцеві, а багатьом, то загальна перевитрата коштів може бути досить великою.

Нагадуємо! У випадку виплати будь-яких доходів у натуральній (негрошовій) формі норми п. 164.5 ПК застосовуються тільки для визначення бази обкладення ПДФО і не застосовуються для обчислення суми військового збору (далі – ВЗ).

Проілюструємо сказане на прикладі.

Приклад 1

Згідно з договором оренди земельної ділянки підприємство виплачує фізособі орендну плату в натуральній формі в розмірі 2 т зерна жита за земельний пай. Звичайна ціна зерна – 12 000 грн (6 000 грн за 1 т) (у т. ч. ПДВ – 2 400 грн). Необхідно розрахувати суму ПДФО і ВЗ.

Для того щоб обкласти такий дохід ПДФО, підприємство збільшує його розмір (визначає базу оподаткування) на «натуральний» коефіцієнт. База обкладення ПДФО у цьому випадку становитиме:

12 000 грн х 1,219512195 = 14 634,15 грн.

Розрахуємо платежі до бюджету:

  • ПДФО:

14 634,15 грн х 18 % = 2 634,15 грн;

  • ВЗ:

12 000 грн х 1,5 % = 180 грн.

Усього до сплати до бюджету:

2 634,15 грн + 180,00 грн = 2 814,15 грн.

Приклад 2

Сума орендної плати, так само як і в прикладі 1, становить 12 000 грн, але підприємство виплатило її грошима.

Розрахуємо платежі до бюджету та порівняємо із прикладом 1:

  • ПДФО:

12 000 грн х 18 % = 2 160 грн;

  • ВЗ: 180 грн.

Усього:

2 160 грн + 180 грн = 2 340 грн.

Як бачимо, різниця в сумах ПДФО становить 474,15 грн (2 814,15 грн – 2 340,00 грн). І це тільки за одним орендодавцем, а якщо їх багато?

Розглянемо варіанти, як підприємству можна уникнути перевитрати коштів на сплату ПДФО.

Відразу зазначимо, що це можливо, якщо орендна плата первісно передбачена договором у грошовій формі. Якщо при цьому орендодавцеві необхідні не гроші, а сільгосппродукція (або послуги), то це можна оформити декількома способами. Розглянемо деякі з них докладніше.

Заміна способу виплати

Суть у тому, що орендна плата нараховується в грошовому вираженні, але потім гроші замінюємо продукцією (послугами).

Для того щоб така заміна була можливою, її слід правильно оформити, а саме:

  • у договорі оренди має бути передбачено, що плата за користування земельною ділянкою (паєм) здійснюється в грошовій формі, але сторони можуть дійти згоди про те, що орендодавець готовий отримати орендну плату продукцією орендаря. У такому випадку за заявою фізособи-орендодавця можна змінити форму виплати орендної плати із грошової на натуральну;
  • якщо в договорі оренди подібна заміна не передбачена, то можна внести відповідні зміни до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди;
  • якщо ж у договорі не зазначена форма виплати орендної плати, тоді вона обирається сторонами за обопільною згодою, про що видається розпорядчий документ (наказ, розпорядження).

Порядок дій орендаря в цьому випадку буде таким:

  • нараховується орендна плата згідно з договором оренди в грошовій формі, ця сума обкладається ПДФО і ВЗ, їх суми перераховуються до бюджету;
  • орендодавець подає заяву про заміну форми виплати із грошової на натуральну (див. зразок 1);
  • визначається обсяг продукції, що підлягає відвантаженню;
  • продукція відвантажується орендодавцеві.

Зразок 1

<...>

Заява

Прошу замінити грошову форму орендної плати, яка підлягає мені до виплати за договором оренди від 02.05.17 р. № 154 після її оподаткування, на виплату продукцією власного виробництва орендаря в кількості:

  • зерно кукурудзи (маса та одиниці виміру);
  • зерно пшениці (маса та одиниці виміру).

<...>

Зверніть увагу! У заяві слід указати, що заміна виплати на натуральну має бути здійснена після оподаткування орендної плати, нарахованої в грошовій формі.

Якщо заміну форми виплати із грошової на натуральну оформити таким чином, тоді не потрібно застосовувати підвищувальний коефіцієнт під час оподаткування орендної плати. Цей факт підтвердили й податківці (див. лист від 12.11.18 р. № 36787/6/99-99-13-02-03-15 у «Коли «натуральний» коефіцієнт можна не застосовувати»).

Приклад 3

Візьмемо умови прикладу 1 і 2 і припустимо, що орендодавець просить видати йому натурпродукцію (жито) на суму орендної плати, яка належить йому до виплати після оподаткування. Орендна плата становить 12 000 грн у грошовому вираженні. Необхідно розрахувати суми ПДФО і ВЗ та кількість продукції для видачі орендодавцеві.

Як і за умовами прикладу 2, сума ПДФО – 2 160 грн і ВЗ – 180 грн. Тоді на руки орендодавець повинен отримати 9 660 грн (12 000 грн – 2 160 грн – 180 грн).

Якщо 1 т жита коштує 6 000 грн (див. приклад 1), то на суму 9 660 грн орендодавцеві належить видати 1,61 т зерна (9 660 грн : 6 000 грн).

Як бачимо, за такого способу економія на ПДФО становитиме 474,15 грн (див. приклад 2). Правда, і орендодавець отримає менше продукції.

У бухобліку зазначені операції будуть відображатися таким чином.

1. Нарахування орендної плати в грошовій формі:

  • Дт 23 (91) – Кт 685 – на суму нарахованої орендної плати за користування земельною ділянкою в грошовій формі згідно з умовами договору;
  • Дт 685 – Кт 641/ПДФО, 642/ВЗ – нарахування та утримання ПДФО і ВЗ із суми орендної плати.

2. Заміна форми виплати орендної плати:

  • Дт 685 – Кт 701 – перерахування грошової суми орендної плати в натуральну форму;
  • Дт 701 – Кт 641/ПДВ – на суму належного податкового зобов’язання з ПДВ;
  • Дт 901 – Кт 27 – на собівартість продукції, виданої за рахунок орендних платежів.

Ми знаємо, що на практиці податкові органи іноді наполягають на застосуванні «натурального» коефіцієнта в розглянутій вище ситуації. Тому тим підприємствам, які хочуть максимально убезпечити себе, ми рекомендуємо або отримати на свою адресу індивідуальну податкову консультацію (формулювання для її оформлення можна взяти зі згаданої вище консультації «Коли «натуральний» коефіцієнт можна не застосовувати»), або скористатися одним із запропонованих нижче варіантів оформлення.

Продаж продукції в рахунок орендної плати

На суму орендної плати орендар може закупити продукцію орендаря. У такому випадку порядок дій повинен бути таким:

  • орендна плата нараховується згідно з договором оренди в грошовій формі, утримуються та перераховуються до бюджету ПДФО і ВЗ;
  • орендна плата виплачується готівкою з каси;
  • на отриману суму фізособа-орендодавець закуповує продукцію, вироблену орендарем;
  • на суму придбання здійснюється відвантаження продукції.

Звичайно, фактично відбувається тільки перша й остання дії, а все інше тільки оформляється документально з відповідним відображенням в обліку.

При цьому бухгалтерський облік не має ніяких особливостей і ведеться в загальному порядку:

  • спочатку нарахування орендної плати в грошовій формі та видача готівки з каси;
  • потім відображення доходу (виручки: Дт 361 – Кт 701; Дт 701 – Кт 641/ПДВ) і витрат (списання собівартості продукції: Дт 901 – Кт 27) від реалізації та оприбуткування виручки від реалізації в касі підприємства (Дт 301 – Кт 361).

Зарахування взаємної заборгованості

Виплату орендної плати грошима можна замінити зарахуванням взаємної заборгованості. Наприклад, якщо орендар надав послуги фізособі-орендодавцеві (оранка городу, транспортні послуги та ін.), а той їх не оплатив. У цьому випадку в орендодавця утворилася заборгованість перед орендарем. І тоді боржник може звернутися із заявою до орендаря із проханням провести зарахування взаємної заборгованості.

Увага! Зарахування можливе, якщо заборгованості однорідні, тобто грошові.

У цій ситуації, щоб не виник додатковий ПДФО, діяти слід так:

  • орендар нараховує суму орендної плати з її подальшим оподаткуванням і перераховує ПДФО і ВЗ до бюджету (Дт 23 (91) – Кт 685);
  • орендодавець подає заяву про часткове або повне зарахування взаємної заборгованості (див. зразок 2). В орендаря при цьому числиться дебіторська заборгованість орендодавця (Дт 361). Оформляється такий взаємозалік наказом по підприємству;
  • проводиться зарахування взаємної заборгованості за заявою орендодавця та визначається залишок орендної плати в грошовій формі до виплати. Тобто на вартість наданих раніше послуг (відвантаженої продукції) зменшується сума нарахованих орендних платежів (Дт 685 – Кт 361);
  • залишок орендної плати виплачується грошима.

Зразок 2

<...>

Заява

Прошу зарахувати заборгованість, яка виникла за договором від 04.03.21 р. № 18, у рахунок орендної плати, яка належить мені до виплати за договором оренди від 02.05.17 р. № 154 за 2021 рік (рік, за який нараховується орендна плата) після її оподаткування, у сумі 4 000 грн [указується та сума, на яку орендодавець згодний провести зарахування. – Ред.].

<...>

Зазначимо, що не допускається зарахування зустрічних однорідних вимог (ст. 602 Цивільного кодексу):

  • якщо за ними минув строк позовної давності;
  • якщо заборона встановлена для конкретного випадку договором або законом. Тобто якщо в договорі оренди немає заборони на проведення взаємозаліку, така операція є цілком правомірною.

Увага, заборона! Не можуть проводити взаємозалік платники єдиного податку першої – третьої груп (п. 291.6 ПК). Адже такі єдинники зобов’язані здійснювати розрахунки за товари (роботи, послуги) тільки в грошовій формі, а у випадку зарахування зустрічних однорідних вимог грошовий розрахунок не відбувається.

Тому взаємозалік прийнятний тільки для тих сільгосппідприємств, які є платниками податку на прибуток або платниками єдиного податку четвертої групи.

Зразки заяв.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали