Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Виплата дивідендів у фермерському господарстві

14.04.2023 2674 0 6

Податкова завжди звертає увагу на дивіденди, оскільки в разі їх неправильного віднесення до цієї категорії зростає податкове навантаження. Адже якщо дивіденди виплачують платники податку на прибуток, ставка ПДФО становить 5 %, а якщо платник єдиного податку – 9 %. А ось у разі виплати інших доходів, які не є дивідендами, ставка податку дорівнює 18 %. Тож виплату розподіленого прибутку членам ФГ слід оформлювати правильно, щоб такі виплати вважалися дивідендами і не було претензій з боку перевіряльників. Як це зробити, розповімо в матеріалах цього спецвипуску.

Правова природа доходів членів ФГ

Прибуток між членами ФГ можна розподіляти залежно від:

  • їхнього внеску до статутного чи складеного капіталу. Механізм виплати такого доходу прописується в статуті ФГ. У такому разі виплата вказаного доходу є виплатою дивідендів. Дивіденди зазвичай можна отримати лише після завершення календарного року або, принаймні, після складання проміжної фінансовій звітності;
  • трудової участі кожного члена. Отримуваний членом дохід від трудової участі у ФГ має іншу правову природу ніж дивіденди. З огляду на відсутність нормативних обмежень у статуті ФГ можна прописати періодичність виплати цього виду доходів. Зокрема, такі виплати можуть здійснюватися щорічно, щоквартально або щомісячно.

Чинне законодавство не забороняє членам ФГ закріпити в статуті положення про розподіл прибутку залежно тільки від трудової участі у ФГ чи внеску до СК або шляхом поєднання обох цих варіантів. Разом з тим слід зважити, що порядок оподаткування таких виплат буде відрізнятись.

Як правильно оформити виплату дивідендів членам ФГ

Виплати членам ФГ: чи є аналогом заробітної плати?

Статут фермерського господарства: як скласти, щоб захистити свій бізнес

Оподаткування та бухоблік

За загальним правилом дивіденди включають до бази обкладення ПДФО (пп. 14.1.268, пп. 164.2.8 ПК). Їх оподатковують за такими ставками:

  • 5% – для доходів у вигляді дивідендів за акціями та корпоративними правами, нарахованими резидентами – платниками податку на прибуток підприємств (крім доходів у вигляді дивідендів за акціями, інвестиційними сертифікатами, які виплачують інститути спільного інвестування);
  • 9% – для доходів у вигляді дивідендів за акціями та/або інвестиційними сертифікатами, корпоративними правами, нарахованими нерезидентами, інститутами спільного інвестування та суб’єктами господарювання, що не є платниками податку на прибуток;
  • 18% – для інших пасивних доходів, у т. ч. дивідендів, окрім зазначених вище (п. 167.5 ПК).

Тож якщо членам ФГ виплачують дивіденди залежно від розміру внеску до статутного (складеного) капіталу господарства, їх оподатковують за ставкою:

  • 5% – якщо ФГ є платником податку на прибуток;
  • 9% – якщо ФГ є платником ЄП третьої чи четвертої груп.

Якщо виплата членам ФГ не є дивідендами, вона є виплатою іншого доходу, яку включають до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізосіб (членів ФГ) як інші доходи і оподатковують за ставкою 18 % (пп. 164.2.20, п. 167.1 ПК).

Виплату членам ФГ оподатковують ВЗ за ставкою 1,5 % (пп. 1.2 п. 161 ПК).

Податкові агенти відображають суми нарахованих та сплачених ПДФО та ВЗ у додатку 4ДФ до Податкового розрахунку з ПДФО та ЄСВ, сформованому за той місяць звітного кварталу, в якому дивіденди були фактично нараховані/виплачені. Доходи у вигляді дивідендів наводяться з реєстраційним номером їх отримувача та сумою утриманих із них ПДФО і ВЗ (також персоніфіковано). Ознака, з якою відображають дивіденди в додатку 4ДФ, залежить від їх виду: звичайні дивіденди, які обкладаються ПДФО за ставкою 5 % або 9 % – з ознакою доходу «109»; виплати членам ФГ за трудову участь, які обкладаються ПДФО за ставкою 18 %, – «127»; привілейовані дивіденди, які обкладаються ПДФО за ставкою 18 %, – «101»; реінвестовані дивіденди, які не обкладаються ПДФО, – «142».

Дивіденди виплачено фізособам: як оподаткувати та відобразити в бухобліку

Оподаткування та облік виплат членам ФГ за трудову участь

ЄСВ на дивіденди фізособам не нараховується

На суму доходів, виплачених членам ФГ, ЄСВ не нараховують, адже це не виплати роботодавця найманим працівникам. Для членів ФГ передбачено особливий порядок нарахування та сплати ЄСВ.

Так, відповідно до п. 51 ч. 1 ст. 4 Закону від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) члени ФГ є платниками ЄСВ. Тобто вони сплачують ЄСВ самі – ФГ не повинне сплачувати ЄСВ із виплачених їм доходів. Докладно про сплату ЄСВ членами ФГ – у статті «ЄСВ для членів ФГ: відповідаємо на актуальні запитання».

Після взяття на облік в органах ДПС на членів ФГ поширюються обов’язки, визначені, зокрема, п. 1, 4 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464, а саме щодо своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати ЄСВ та подання податківцям звітності за встановленою формою. Про подання звітності з ЄСВ див. у статті «Як відзвітувати членам ФГ з ЄСВ за 2022 рік».

Базою нарахування ЄСВ за себе для членів ФГ є сума доходу (прибутку), отриманого від їхньої діяльності, що підлягає обкладенню ПДФО (зокрема, це дивіденди). Ставка ЄСВ – 22%.

Довідково! Сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, в якому отримано дохід (прибуток).

У 2023 році мінімальний ЄСВ – 1 474 грн на місяць (22 % від мінімальної зарплати), максимальний ЄСВ – 22 110 грн на місяць (22% від 15 мінімальних зарплат).

Мінімальний розмір ЄСВ (для підприємців та самозайнятих осіб), грн.

Максимальний розмір доходу, з якого сплачується ЄСВ

Максимальний розмір ЄСВ (для фізосіб-підприємців), грн.

Водночас діє право на пільгу військового часу.

Тимчасово, з 01 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом 12 місяців після припинення або скасування воєнного стану члени ФГ мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати ЄСВ за себе. Але слід розуміти, що в разі ухвалення рішення не сплачувати ЄСВ такий період виключається зі страхового стажу цієї особи. Якщо ж член ФГ бажає, то може продовжувати сплачувати ЄСВ. У такому разі період сплати ЄСВ у розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок, включається до його страхового стажу.

Дивіденди фізособам у декларації з податку на прибуток

У разі виплати дивідендів фізособам платники податку на прибуток не сплачують авансовий внесок з таких дивідендів (прямий виняток з пп. 57.11.3 ПК).

Та, незважаючи на те що авансового внеску не буде (не заповнюватиметься рядок 20 АВ декларації з податку на прибуток, форму якої затверджено наказом Мінфіну від 20.10.2015 № 897), суми дивідендів, які виплачуються фізособам, наводяться в рядку 1 та 1.1 додатка АВ довідково.

Податківці уточнюють у категорії 102.09 ЗІР: у рядках 1 «Сума виплачених у звітному (податковому) періоді дивідендів (прирівняних до них платежів), у тому числі:» та 1.1 «сума дивідендів, виплачена фізичним особам» додатка АВ відображаються виплачені дивіденди в нарахованій сумі без вирахування утриманого ПДФО та ВЗ.

Зауважте: рядки 1 та 1.1 додатка АВ заповнюються саме в періоді виплати (не нарахування) дивідендів.

Це актуально лише для платників податку на прибуток. Адже платники єдиного податку не сплачують авансового внеску в разі виплати дивідендів, тому додаток АВ до декларації з податку на прибуток їх аж ніяк не стосується.

Виправлення помилок, допущених під час нарахування дивідендів

Помилки, які підприємства допускають під час нарахування та виплати дивідендів, дуже різноманітні: неправильно визначено суму дивідендів, неправильно застосовано ставку оподаткування доходів фізосіб, які отримують дивіденди, неправильно розраховано авансовий внесок з податку прибуток, неправильно визначено суму чистого прибутку, з якого нараховуються дивіденди.

Практично всі ці помилки з великою ймовірністю можуть призвести до недоплати ПДФО, військового збору, частини чистого прибутку (доходу), податку на доходи нерезидентів, отримані з українських джерел. А така недоплата тягне за собою штрафні санкції.

Крім того, «дивідендні» помилки призводять до недостовірності фінансової та податкової звітності, показники якої бажано виправити, доки такі помилки не виявили перевіряльники.

Як виправити такі помилки – в матеріалі «Виправлення помилок, допущених при нарахуванні дивідендів».

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали