Ефективне використання основних засобів (далі – ОЗ) потребує від підприємства додаткових витрат на їх ремонт і поліпшення. При цьому:
Рішення про характер і ознаки здійснюваних підприємством робіт, тобто спрямовані вони на підвищення техніко-економічних можливостей (модернізація, модифікація, добудова, реконструкція) об’єкта, що приведе в майбутньому до збільшення економічних вигід, чи здійснюються для підтримання об’єкта у придатному для використання стані та одержання первісно визначеної суми майбутніх економічних вигід від його використання, приймається керівником підприємства з урахуванням результатів аналізу існуючої ситуації та суттєвості таких витрат.
Чітких критеріїв віднесення здійснених робіт до ремонту (капітального чи поточного) і до поліпшення (модернізації) в чинному законодавстві не передбачено.
Модернізацією можна вважати зміни в об’єкті ОЗ, спрямовані на поліпшення функціональних характеристик об’єкта ОЗ, а не на усунення його пошкоджень або на підтримання експлуатаційних якостей. До характерних наслідків модернізації, крім поліпшення характеристик ОЗ, можна віднести: зміну технологічного або службового призначення ОЗ;
підвищення характеристик щодо виробничої потужності ОЗ;