Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Оптимізація фінансової звітності агропідприємств як основа для прийняття інвестиційних рішень

02.11.2023 58 0 0

Фінансова звітність — важливий інструмент для оцінювання діяльності та перспектив розвитку підприємств. Інформація про поточний стан підприємства, його результативність, рух грошових коштів і зміни у власному капіталі компаній слугує основою для прийняття управлінських та інвестиційних рішень, а також використовується для контролю з боку регуляторів, податкових органів та інших зацікавлених сторін.

Від якості фінансових даних багато в чому залежать можливості отримання кредитів, залучення інвестицій, виходу на міжнародні ринки. У цій статті розглянемо, які труднощі постають перед агробізнесом у веденні документообігу та запропонуємо основні шляхи оптимізації цього складного процесу.

Основні проблеми фінансової звітності в агросекторі

У системі ведення фінансової звітності агробізнесу спостерігається низка суттєвих недоліків:

  1. Дані часто не вирізняються прозорістю і не повною мірою відображають реальний стан справ. Причини цього криються як у недосконалості законодавства, так і в небажанні подавати точну інформацію.
  2. Чинна система бухобліку та оподаткування для агросектору є доволі складною. Це створює додаткові труднощі під час складання звітності.

Нарешті, фінансова звітність більшості українських агрокомпаній не відповідає міжнародним стандартам. Це обмежує їхні можливості щодо виходу на зовнішні ринки та отримання фінансування.

Шляхи оптимізації фінансової звітності

Для розв'язання цих проблем потрібен комплекс заходів, що дає змогу оптимізувати документообіг в аграрному секторі України. Розглянемо найбільш ефективні кейси.

Впровадження міжнародних стандартів фінансової звітності

МСФЗ — це набір правил і принципів, розроблених Міжнародною радою зі стандартів фінансової звітності (IASB), що регулює облік та відображення фінансових операцій і подій у фінансових звітах.

Застосовувати МСФЗ зобов’язані підприємства, зазначені в ч. 2 ст. 121 Закону від 16.07.1999 № 996-ХIV «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996): підприємства, що становлять громадський інтерес; публічні акціонерні товариства; підприємства, що провадять діяльність у добувних галузях; підприємства, що провадять господарську діяльність окремих видів, зазначених у переліку КМУ; материнські підприємства груп, у складі яких є підприємства, що становлять громадський інтерес; материнські підприємства великої групи, що не належать до категорії великих підприємств.

Отже, є підприємства, які зобов’язані застосовувати МСФЗ (вище ми їх назвали). Але ніхто не забороняє іншим підприємствам перейти на МСФЗ добровільно.

Рішення про добровільне застосування МСФЗ може прийняти будь-яке підприємство незалежно від своєї розмірної категорії (середнє, мале чи мікро) і системи оподаткування (ч. 3 ст. 121 Закону № 996).

Перехід на нову систему обліку може дати аграріям низку переваг:

  1. Підвищення довіри до фінансової інформації з боку інвесторів, кредиторів, партнерів та інших зацікавлених сторін. МСФЗ забезпечують єдині правила і стандарти обліку та звітності, які визнані та застосовуються в більш як 140 країнах світу. Це дає змогу порівнювати фінансові показники різних компаній та оцінювати їхнє становище, результативність, ризики та перспективи. Стандарти також сприяють підвищенню прозорості та правдивості фінансової інформації, тому що вимагають розкриття істотних фактів і обставин, які впливають на результати компаній.
  2. Поліпшення доступу до фінансування та зниження вартості капіталу. МСФЗ можуть допомогти агропідприємствам залучити додаткові джерела фінансування, такі як позикові кошти, акції, облігації, гранти. МСФЗ підвищують кредитоспроможність і рейтинг компаній, а також збільшують їхню ліквідність на ринку цінних паперів. Міжнародні стандарти також можуть знизити вартість капіталу для агропідприємств, оскільки зменшують інформаційну асиметрію і невизначеність між компаніями та інвесторами, а також скорочують ризик неповернення кредитів.

МСФЗ сприяє поліпшенню управління та контролю в агропідприємствах, оскільки вони вимагають більш детального і систематичного обліку фінансових операцій і подій.

Також МСФЗ допомагають:

  • аналізувати фінансові показники та планувати майбутні дії;
  • посилити внутрішній і зовнішній аудит фінансової звітності;
  • підвищити відповідальність керівництва та персоналу за досягнення фінансових цілей компанії.

Перехід на МСФЗ для агропідприємств не є простим і швидким процесом. Він вимагає значних витрат часу, ресурсів і зусиль з боку компаній. Однак це необхідний і вигідний крок для інтеграції у світову економіку та підвищення конкурентоспроможності на ринку.

Основні методи оптимізації

Щоб оптимізувати фінансову звітність, агропідприємствам слід застосовувати ефективний інструментарій.

Внутрішній контроль та аудит

Необхідно налагодити ефективну систему внутрішнього контролю за складанням звітності та проведенням операцій. Такий аудит допоможе своєчасно виявляти порушення та запобігати маніпуляціям. Наприклад, можна запровадити обов'язкове звіряння первинних документів і даних бухобліку, регулярні інвентаризації. Це дасть змогу мінімізувати ризики спотворення інформації.

Фінансове планування

Ретельне складання бізнес-плану і прогнозування також важливі для якісної звітності. Реалістичні плани та бюджети підвищать її правдивість. Необхідно приділяти увагу як короткостроковому, так і довгостроковому плануванню, враховувати специфіку агробізнесу. Розроблення сценаріїв розвитку дасть змогу якісно складати прогнозну звітність.

Інформаційні системи управління

Застосування сучасних корпоративних інформаційних систем значно розширює аналітичні можливості та дає змогу виявляти проблемні місця. Наприклад, упровадження ERP класу SAP з модулями управлінського та фінансового обліку забезпечить комплексну автоматизацію та контроль. Це значно підвищить швидкість і правдивість звітності.

Висновки

Оптимізація фінансової звітності — один із важливих чинників підвищення ефективності агробізнесу. Перехід на міжнародні стандарти, автоматизація, посилення контролю та підготовка кадрів — ключові напрями для розв’язання цього завдання. Поліпшення якості даних звітності допоможе залучити інвестиції для фінансування агро і прискорить його розвиток.

Ми розробили сервіс із розшифровки фінансової звітності агропідприємства, і ви можете скористатися ним на сайті. Перевір свою фінансову звітність, перш ніж подавати дані до банку.

Діяльність проєкту Uteka.Agribusiness стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку  (USAID) у межах Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали