Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Готівкові обмеження: правила та практика застосування на сільгосппідприємствах

26.11.2018 1427 0 3

Касова дисципліна: готівка, ордери, ліміт каси, РРО

Із цієї статті ви дізнаєтеся: яким нормативним документом установлено граничну суму готівкових розрахунків; який її розмір; кого стосується зазначене обмеження; чи є винятки із правил; які законні способи уникнення готівкових обмежень.

В основу регулювання порядку здійснення готівкових розрахунків та встановлення обмежень щодо суми розрахунків готівкою покладено норми ч. 3 ст. 1087 Цивільного кодексу (далі – ЦК) та ст. 40 Закону від 20.05.99 р. № 679-ХІV «Про Національний банк України», відповідно до яких до компетенції Нацбанку віднесено встановлення граничних сум розрахунків готівкою для фізичних та юридичних осіб і фізичних осіб – підприємців. Тож регулятор уже не перший рік намагається всіляко обмежити обсяги готівкових розрахунків.

Яка мета таких обмежень? Як стверджує сам регулятор, це має сприяти забезпеченню стабільних надходжень готівки до банківської системи та прискоренню її обігу, звуженню сфери використання готівки та прискоренню розвитку безготівкового сегмента. Із цією метою Комплексною програмою розвитку фінансового сектору України до 2020 року, затвердженою постановою Правління НБУ від 18.06.15 р. № 391, передбачено поступове зниження рівня готівки в економіці до 12 %. Очевидно, це зручний для уряду спосіб швидко наповнити держбюджет і «накачати» ліквідністю банки, аби вони відновили кредитування економіки.

Як би там не було, але з 2013 року, із прийняттям усім відомої постанови Правління НБУ від 06.06.13 р. № 210 (утратила чинність 05.01.18 р.), розрахунки готівкою набули обмеження конкретними сумами. Відтоді питання готівкових обмежень стало невід’ємною частиною кожної касової операції суб’єктів господарювання (далі – СГ). Адже в разі недотримання передбачених законодавством норм готівкового обігу посадовим особам СГ загрожує адміністративна, а самим СГ – фінансова відповідальність (докладніше про штрафні санкції – «Відповідальність за порушення у сфері готівкових розрахунків»).

Засади готівкових обмежень визначено п. 6 (для СГ) та п. 7 (для фізосіб) Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.17 р. № 148 (далі – Положення № 148).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали