Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Бухоблік розрахунків із покупцями та замовниками на умовах договору міни

09.08.2018 1646 0 2

Відносини з покупцями можуть відбуватися на умовах договору міни (бартеру). Відповідно до ст. 715 ЦК за договором міни (бартеру) кожна зі сторін зобов’язується передати другій стороні у власність певну продукцію в обмін на іншу. Договором може бути встановлено обмін продукції на роботи (послуги).

Згідно з п. 2 ст. 715 ЦК кожна зі сторін договору міни є продавцем того товару, який вона передає в обмін, і покупцем товару, який вона одержує взамін.

У ЦК міститься спеціальна норма, яка регулює момент переходу права власності в разі обміну товарів. Згідно з п. 4 ст. 715 ЦК право власності на обмінювані товари переходить до сторін одночасно після виконання зобов’язань щодо передання майна обома сторонами. Тобто в разі обміну товарів право власності на товари перейде не в момент передачі товарів А (перша подія) від сторони 1 до сторони 2, а лише після того, як сторона 2 здійснить зустрічну передачу товарів Б стороні 1 (друга подія), коли одночасно відбудеться перехід права власності на товари А і Б.

Відповідно до п. 3 ст. 715 ЦК договором може бути встановлено доплату за товар більшої вартості.

До договору міни (бартеру) застосовуються правила, що регулюють договори купівлі-продажу, постачання, контрактації, елементи яких містяться в договорі міни (бартеру).

Що стосується об’єктів, якими обмінюються сторони, то вони можуть бути подібними або неподібними. Якщо здійснюється обмін продукцією, яка є подібною за призначенням та має однакову справедливу вартість, то дохід не визнається (п. 9 П(С)БО 15).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали