Як визначити страховий стаж для нарахування лікарняних та декретних
09.11.2017 4584 0 3
Акценти цієї статті:
- які періоди зараховують до страхового стажу;
- як визначити страховий стаж, якщо сума страхових внесків менша, ніж мінімальний страховий внесок (далі – МСВ);
- як отримати відомості про страховий стаж.
Для розрахунку допомоги з тимчасової непрацездатності та допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами роботодавцю потрібні відомості про страховий стаж.
Зокрема, допомога з тимчасової непрацездатності виплачується застрахованим особам залежно від відсотка страхового стажу, визначеного ст. 24 Закону від 23.09.99 р. № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 1105).
Крім того, застраховані особи, які протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі – Держреєстр) мають страховий стаж менше 6 місяців, мають право на матеріальне забезпечення в таких розмірах (п. 4 ст. 19 Закону № 1105):
- допомога з тимчасової непрацездатності – виходячи з нарахованої зарплати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із мінімальної зарплати (далі – МЗП), встановленої на час настання страхового випадку;
- допомога у зв’язку з вагітністю та пологами – виходячи з нарахованої зарплати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із двократного розміру МЗП, установленої на час настання страхового випадку.
Які періоди включаються до страхового стажу
Страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески в сумі не меншій, ніж МСВ (ч. 1 ст. 21 Закону № 1105).
МСВ визначається розрахунково як добуток розміру МЗП на розмір ЄСВ, установлений законом на місяць, за який нараховується зарплата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця (п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону від 08.07.10 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»). У 2017 році МСВ становить 704 грн. (3 200 грн. х х 22 %).
До страхового стажу для нарахування допомоги з тимчасової непрацездатності включаються також як періоди, за які сплачено страхові внески в розмірі МСВ, а саме:
- період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
- період отримання виплат за окремими видами соцстрахування: допомоги з тимчасової непрацездатності; допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами; допомоги по безробіттю; допомоги внаслідок нещасного випадку на виробництві; пенсії по інвалідності (періоди отримання пенсій інших видів до стажу не включаються).
Страховий стаж обчислюють за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Держреєстру, а до його впровадження – у порядку та на умовах законодавства, що діяло раніше (ч. 2 ст. 21 Закону № 1105).
До набрання чинності Закону від 18.01.01 р. № 2240-ІІІ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (до 27.02.01 р.) до страхового стажу прирівнюється трудовий стаж згідно із записами в трудовій книжці, набутий працівником за час роботи на умовах трудового договору (контракту). Він визначається відповідно до Правил обчислення загального трудового стажу для призначення працівникам допомоги по тимчасовій непрацездатності, затверджених постановою КМУ від 19.10.98 р. № 1658. До трудового стажу зараховувалися також періоди:
- служби у Збройних силах України, внутрішніх військах МВС та інших військових формуваннях України;
- навчання в професійно-технічному закладі освіти;
- період перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного (шестирічного) віку;
- період отримання допомоги по безробіттю.
Із 28.02.01 р. до 01.01.11 р. до загального трудового стажу, набутого за попередні періоди, додається страховий стаж. Підставою, як і раніше, є трудова книжка. У цей період страховий стаж – це період (сума періодів), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному соцстрахуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, і сплачує або за неї сплачуються страхові внески до ФСС з ТВП в порядку, установленому законодавством. До страхового стажу зараховуються періоди тимчасової втрати працездатності, перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами та час перебування застрахованої особи у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також періоди одержання виплат за окремими видами загальнообов’язкового державного соцстрахування, крім пенсій усіх видів.
Із 01.01.11 р. страховий стаж визначається за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб. За період роботи розмір страхового стажу пов’язано із розміром сплаченого страхового внеску відповідно до ст. 21 Закону № 1105.
Порядок визначення страхового стажу
Страховий стаж обчислюється в місяцях.
Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків менша ніж МСВ, цей період зараховується до страхового стажу для нарахування суми допомоги з тимчасової непрацездатності пропорційно до суми сплаченого ЄСВ (ч. 3 ст. 21 Закону № 1105). Тривалість такого періоду визначається за формулою
ТП = Св : В,
де ТП – тривалість періоду, що зараховується до страхового стажу;
Св – сума ЄСВ, сплаченого за відповідний місяць;
В – мінімальний розмір страхового внеску за відповідний місяць.
Приклад
У жовтні 2017 року працівник підприємства відпрацював усі робочі дні (21 р. д.) на 0,5 ставки з посадовим окладом 4 000 грн. Пропорційно до відпрацьованого часу йому нараховують зарплату в розмірі 2 000 грн. (4 000 грн. х 0,5), з якої сплачується ЄСВ – 440 грн.
У такому разі до страхового стажу для нарахування допомоги з тимчасової непрацездатності пропорційно до суми сплаченого ЄСВ зараховується 0,6 місяця (440 грн. : 704 грн.).
Як отримати відомості про страховий стаж
Відомості з Держреєстру про страховий стаж може отримати як страхувальник (за період перебування особи в трудових відносинах зі страхувальником), так і застрахована особа (за будь-який період). Такі відомості надаються у вигляді Індивідуальних відомостей про застраховану особу за формою ОК-7 (додаток 2 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління ПФУ від 18.06.14 р. № 10-1).
Доволі часто працівники не квапляться надавати таку інформацію. А роботодавець-страхувальник на виконання вимог Закону № 1105 зобов’язаний призначити матеріальне забезпечення та надати заяву-розрахунок на фінансування до органів ФСС.
У листі ФСС з ТВП від 07.06.16 р. № 5.2-32-924 як варіант виходу із цієї ситуації пропонується:
- спочатку нарахувати лікарняні із застосуванням обмеження розміром МЗП (з розрахунку за місяць), установленої на момент настання страхового випадку;
- після надання працівником необхідної інформації про страховий стаж (форма № ОК-7) провести донарахування лікарняних.
Але відповідно до змін, унесених до Закону № 1105 Законом від 03.10.17 р. № 2148-VIII, інформація з Держреєстру з метою її використання для обслуговування громадян (за їхньою згодою) тепер надаватиметься також на запит роботодавців у порядку, установленому Пенсійним фондом. Ця норма застосовується з 11.10.17 р.
Висновки
Для оплати допомоги з тимчасової непрацездатності та допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами роботодавцю потрібні відомості про страховий стаж. Страховий стаж визначається згідно із Законом № 1105 з використанням відомостей з Держреєстру.
Коментарі до матеріалу