Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Декретна відпустка: тривалість, порядок надання та оплати

09.11.2017 32548 0 1


Акценти цієї статті:

  • як оформлюють відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами;
  • за який період та в якому розмірі надається допомога по вагітності та пологах;
  • як визначити період виплати допомоги, якщо працівниця продовжує працювати, хворіє або перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами є одним із видів соціальних відпусток, які надаються жінкам на підставі медичного висновку – лікарняного листка (ст. 4, 17 Закону від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки»). Тривалість такої відпустки – 70 календарних днів (далі – к. д.) до пологів і 56 к. д. (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей – 70 к. д.) після пологів (126 та 180 к. д. сумарно відповідно).

Допомога по вагітності та пологах (далі – допомога) надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Виплачується вона за весь період такої відпустки.

Жінкам, віднесеним до І–ІІІ категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога виплачується за 180 к. д. зазначеної відпустки (90 к. д. – до пологів та 90 к. д. – після пологів).

Розмір допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів (ч. 2 ст. 25 Закону від 23.09.99 р. № 1105-XIV, далі – Закон № 1105).

Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі в розмірі 100 % середньої зарплати (доходу) (ч. 1 ст. 26 Закону № 1105).

Допомога надається за основним місцем роботи та за сумісництвом на підставі виданого в установленому порядку листка непрацездатності (далі – ЛН).

У разі роботи за сумісництвом підставою для призначення допомоги є копія ЛН, засвідчена підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи.

Під час перевірки ЛН, виданого у зв’язку з вагітністю та пологами, варто звертати увагу на заповнення таких граф:

  • «Діагноз первинний» – термін вагітності на час звернення;
  • «Діагноз заключний» – орієнтовний термін пологів;
  • «Причина непрацездатності:» – «вагітність та пологи»;
  • «Режим:» – «вільний»;
  • «Звільнення від роботи» – сумарна тривалість відпустки з відміткою про дату відкриття ЛН (126 днів та 180 днів для жінок, які належать до І–ІІІ категорій постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС) одним рядком;
  • «Стати до роботи» – дата закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (126-й або 180-й день відповідно).

Правильність оформлення ЛН, відповідність дат у заяві та наказі зазначеним у ЛН перевіряє комісія (уповноважений) із соціального страхування (ч. 3 ст. 30 Закону № 1105). Якщо документи оформлено правильно, на зворотному боці ЛН комісія (уповноважений) робить відповідні записи та складає протокол (рішення) про призначення допомоги.

У відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами працівницю відправляють згідно з наказом про її надання, виданого на підставі ЛН та заяви працівниці.

Якщо жінка продовжує працювати й після того, як їй відкрили ЛН у зв’язку з вагітністю та пологами, вихід у декретну відпустку має бути підкріплений згодою працівниці, яку оформлюють письмовою заявою.

Якщо початок відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами збігається з іншими періодами увільнення від роботи, то зазначена відпустка має пріоритет і не відкладається на пізніший строк. Так, у разі надання такої відпустки в період її тимчасової непрацездатності перший ЛН закривається і з дня настання декретної відпустки видається інший ЛН. Кожен із цих ЛН оплачується за відповідними нормами Закону № 1105.

У разі надання застрахованій особі відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами у період простою підприємства, установи, організації не з вини застрахованої особи, щорічної (основної чи додаткової) відпустки, відпустки без збереження заробітної плати, додаткової відпустки у зв’язку з навчанням, творчої відпустки допомога по вагітності та пологах надається з дня виникнення права на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.

За період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, що збігається з відпусткою для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомога по вагітності та пологах виплачується у загальному порядку.

Висновки

Відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами роботодавець надає працівниці на підставі ЛН, заяви працівниці та наказу про надання такої відпустки.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали