Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Уточнюючий додаток 10: обережно – підводні камені

Для кого ця стаття: для сільгоспідприємств-спецрежимників, які складають уточнюючі розрахунки до спецрежимної декларації з ПДВ.

Ситуація
Сільгосппідприємство виявило помилку у спецрежимній декларації з ПДВ за минулий період та подало Уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок (далі – уточнюючий розрахунок) з додатком 10 до нього. У цьому додатку 10 воно заповнило всі показники з урахуванням виправлень, через деякий час дізналося, що в нього, начебто, є податковий борг. При звірянні з податковим органом виявилось, що так званий борг з’явився через подвоєння показників податкового періоду, який уточнювався. Тобто фактично показники додатка 10 до уточнюючого розрахунку були «приплюсовані» до показників, зазначених у цьому додатку, поданому разом із відповідною декларацією з ПДВ. Податковий орган вимагає сплати штрафу та пені за фактично неіснуючим податковим зобов’язанням (боргом).

Аналіз ситуації

Перш за все слід зазначити, що порядку складання уточнюючого розрахунку приділено лише невеличкий розд. IV «Внесення змін до податкової звітності» Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 28.01.16 р. № 21 (далі – Порядок № 21).

У ньому, зокрема, зазначено, що в разі якщо в майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 Податкового кодексу, далі – ПК) платник податку самостійно виявляє помилки, що містяться в раніше поданій ним декларації, він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої декларації за формою, установленою на дату подання уточнюючого розрахунку. У разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до яких повинні додаватися додатки, до уточнюючого розрахунку мають бути додані відповідні додатки, що містять інформацію про уточнені показники.

Отже, жодних конкретних рекомендацій щодо особливостей заповнення додатків, у тому числі й додатка 10 до уточнюючого розрахунку, Порядок № 21 не містить. Тобто цілком логічно було б вважати, що додатки до уточнюючих розрахунків (у т. ч. й додаток 10) мають складатися так само, як і додатки до основних податкових декларацій. Крім того, усім відомо, що додаток 10 до спецрежимної декларації з ПДВ з’явився лише у 2016 році внаслідок зміни порядку застосування спецрежиму з ПДВ. А тому бухгалтери сільгосппідприємств не мали попереднього досвіду складання такого додатка, а податківці не надавали відповідних роз’яснень із цього приводу.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали