Із цієї статті ви дізнаєтеся: хто може бути платником єдиного податку (далі – ЄП) третьої групи, що є об’єктом та базою оподаткування, яким є порядок реєстрації єдинників та подання ними податкової звітності.
Особливості справляння єдиного податку (далі – ЄП) для платників третьої групи наведено в розд. XIV «Спеціальні податкові режими» Податкового кодексу (далі – ПК).
Серед юридичних осіб платниками ЄП третьої групи можуть бути особи, річний дохід яких не перевищує 5 млн грн. При цьому кількість найманих працівників, з якими може бути укладений трудовий договір, не обмежується.
При розрахунку такого доходу слід взяти до уваги особливості визначення доходів, установлені п. 292.1–292.11 та 292.15 ПК. Так, згідно з абзацом другим п. 292.1 ПК доходом єдинника є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юрособи, отриманий протягом попереднього року:
Датою отримання доходу вважається дата надходження коштів у грошовій формі, а для безплатно отриманих товарів (робіт, послуг) – дата підписання акта приймання-передачі (п. 292.6 ПК).
Перелік показників, які не входять до складу доходу, наведено у п. 292.11 ПК. Зокрема, це:
Отже, великі сільгосппідприємства, у яких дохід за рік перевищує 5 млн грн., не можуть перебувати у третій групі платників ЄП. |
Єдинники третьої групи зобов’язані здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).
До негрошових форм розрахунків відносяться бартер; отримання оплат векселем; зарахування зустрічних грошових вимог; розрахунки через електронні платіжні системи, у тому числі через систему Webmoney (ЗІР, категорія 107.04); погашення заборгованості шляхом укладення договору відступлення права вимоги.
Перелік осіб, які не можуть перебувати в третій групі єдинників, наведено в п. 291.5 ПК. Серед підприємств, які займаються сільгоспдіяльністю, цей статус не можуть мати особи:
Єдинники третьої групи звільнені від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з таких податків і зборів (п. 297.1 ПК):
Інші податки і збори єдинники сплачують у загальному порядку.
Об’єктом оподаткування для єдинників третьої групи є дохід, отриманий протягом звітного періоду. Мається на увазі будь-який дохід (включаючи дохід представництв, філій, відділень юрособи), отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПК.
При цьому, як випливає із п. 292.13 та пп. 296.1.3 ПК, дохід єдинника має визначатися на підставі даних спрощеного бухобліку про доходи та витрати з урахуванням норм п. 44.2 і 44.3 ПК. Але для ведення такого обліку має бути затверджена спеціальна методика, яку на цей час не оприлюднено.
Отже, для розрахунку суми ЄП застосовується касовий метод визначення доходів. Окрім того, до доходу єдинника, зокрема, включаються:
Суми доходу мають бути підтверджені відповідними первинними документами.
Єдинники третьої групи можуть обрати за своїм бажанням такі ставки податку:
Зверніть увагу: якщо підприємство переходить до третьої групи єдинників і обирає ставку податку 5 %, воно має право відмовитися від статусу платника ПДВ (якщо було зареєстроване платником ПДВ). |
Єдинники третьої групи звітують раз на квартал у строк, установлений для квартального звітного періоду, тобто протягом 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу (пп. 49.18.2, п. 294.1, 296.3 ПК).
Форму Податкової декларації платника єдиного податку (юридичної особи) (далі – декларація) затверджено наказом Мінфіну від 19.06.15 р. № 578.
ЄП сплачується протягом 10 календарних днів (далі – к. д.) після останнього дня подання декларації за звітний квартал (п. 295.3 ПК).
Аби зареєструватися єдинником третьої групи, до органу ДФС за місцем своєї реєстрації слід подати заяву про застосування спрощеної системи оподаткування (далі – заява) за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 20.12.11 р. № 1675 (далі – Наказ № 1675) (пп. 298.1.1 ПК). У заяві зазначають:
Заяву можна подати на вибір підприємства в один із таких способів (пп. 298.1.1 ПК):
Разом із заявою слід подати Розрахунок доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування за формою, затвердженою Наказом № 1675 (далі – Розрахунок). Тобто при бажанні стати єдинником із I кварталу 2019 року підприємство має відобразити дохід за період із 1 січня по 31 грудня 2018 року.
Реєстраційні документи слід подати не пізніше ніж за 15 к. д. до початку наступного календарного кварталу (пп. 298.1.4 ПК). Для переходу у третю групу єдинників із 1 січня 2019 року заяву слід подати не пізніше 14 грудня 2018 року.
Зверніть увагу: якщо підприємство разом із набуттям статусу єдинника бажає зареєструватися платником ПДВ (наприклад, воно не було раніше зареєстроване та обрало ставку ЄП у розмірі 3 %) або, навпаки, позбутися статусу платника ПДВ (у разі обрання ставки 5 %), разом із заявою треба подати реєстраційну заяву платника ПДВ або заяву про анулювання ПДВ-реєстрації. |
Отримавши від підприємства заяву, орган ДФС приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації платником ЄП.
Відмовити в реєстрації єдинником можуть із таких підстав (п. 299.6 ПК):
У разі відмови в реєстрації контролюючий орган зобов’язаний протягом двох робочих днів з дня подання заяви надати заявнику письмову мотивовану відмову, яка може бути оскаржена у встановленому порядку (п. 299.5 ПК). Оскаржити таке рішення можна до вищого органу ДФС, подавши скаргу протягом 10 днів після ознайомлення з письмовою мотивацією відмови, або в судовому порядку.
За відсутності підстав для відмови в реєстрації платником ЄП податковий орган зобов’язаний протягом двох робочих днів від дати надходження заяви зареєструвати таку особу (п. 299.3 ПК). Підприємство буде вважатися платником ЄП із 1-го числа кварталу, що настає після дати подання заяви.
Факт реєстрації платником ЄП засвідчується витягом із реєстру платників ЄП, який можна отримати безплатно (п. 299.9 ПК). Для цього треба звернутися до податкового органу з відповідною заявою. Строк підготовки витягу – один робочий день з моменту отримання запиту від платника податків.
На платників ЄП третьої групи вимога щодо обов’язкової ПДВ-реєстрації у разі досягнення обсягу оподатковуваних операцій за останні 12 к. міс. понад 1 млн грн. не поширюється (п. 181.1 ПК). Тож, якщо підприємство – платник ПДВ реєструється платником ЄП і обирає ставку податку 5 %, воно має право анулювати ПДВ-реєстрацію. При цьому обсяг здійснених ним оподатковуваних операцій за останні 12 к. міс. значення не має.
І, навпаки, якщо підприємство не було платником ПДВ до переходу на спрощену систему і обирає ставку податку в розмірі 3 %, воно зобов’язане разом із заявою подати реєстраційну заяву за формою № 1-ПДВ (затверджена наказом Мінфіну від 14.11.14 р. № 1130).
Майте на увазі: якщо сільгосппідприємство зареєструвалося єдинником (це стосується не тільки третьої, а й четвертої групи), воно має право обрати квартальний звітний період. Правда, зробити це можна тільки з I кварталу звітного року, подавши до органу ДФС відповідну заяву разом із декларацією за останній звітний період року. У такому випадку підприємство почне застосовувати квартальний звітний період із I кварталу наступного року. |
Єдинник третьої групи має право самостійно відмовитися від спрощеної системи оподаткування або зробити це в обов’язковому порядку у випадках, прописаних у пп. 298.2.3 ПК.
Так, відмовитися від статусу платника ЄП третьої групи можна з будь-якого кварталу. Для цього треба подати заяву за тією ж формою, що й для реєстрації. У заяві слід зробити відповідні відмітки, зокрема вказати дату переходу на загальну систему оподаткування. Строк подання заяви – не пізніше ніж за 10 днів до початку нового звітного кварталу (пп. 298.2.1 ПК).
Єдинник третьої групи повинен перейти на загальну систему (або у четверту групу єдинників при виконанні умов для реєстрації таким єдинником) (пп. 298.2.3 ПК):