Терміново потрібні ТМЦ? Візьміть їх у позику
Для кого ця стаття: для суб’єктів господарювання, які бажають передати або взяти ТМЦ у позику.
Із цієї статті ви дізнаєтеся: що таке товарна позика з правової точки зору, як документально оформити передачу товарів у позику, оподаткувати та відобразити в обліку цю операцію.
На практиці нерідко у суб’єкта господарювання виникає нагальна потреба в ТМЦ (наприклад, у насінні, паливі, добривах тощо), а вільних грошей на їх придбання немає. У такому разі йому на допомогу може прийти інший суб’єкт господарювання (наприклад, сусіднє сільгосппідприємство), яке може позичити йому необхідні ТМЦ з умовою повернення в установлений строк.
Правові основи укладення договору позики визначено гл. 71 Цивільного кодексу (далі – ЦК). Так, згідно зі ст. 1046 ЦК за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти чи інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку саму суму грошей (суму позики) або рівну кількість речей того ж роду й якості.
Як бачимо, у позику можна надати не тільки гроші, а й речі (ТМЦ, запаси, готову продукцію тощо).
Предметом договору позики можуть бути речі, визначені родовими ознаками. Так, відповідно до ч. 2 ст. 184 ЦК річ є визначеною родовими ознаками, якщо вона має ознаки, властиві всім речам того самого роду, і вимірюється числом, вагою, мірою. Річ, яка має лише родові ознаки, є замінною. До таких речей можна віднести паливо певної категорії, добрива певного виду, зерно певного сорту та якості, інструменти, приладдя однієї марки, моделі тощо. Отже, це можуть бути будь-які запаси, що мають однакові характеристики (зокрема, якість) та які можна виміряти числом (1, 1 000 тощо), вагою (кг, л, т тощо), мірою (ящики, вагони тощо).
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року