Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Придбання та обслуговування легкового автомобіля: чи є право на податковий кредит?

Сільгосппідприємство-«спецрежимник» придбало легковий автомобіль, який використовуватиметься в господарській діяльності (перевезення директора, адмінперсоналу для вирішення господарських питань). Чи має право сільгосппідприємство на податковий кредит щодо такого автомобіля та щодо пального (бензину), який ним використовуватиметься? Якщо так, то в якій декларації з ПДВ його відображати?

Перш за все слід зазначити, що Податковий кодекс (далі – ПК), на відміну від старого Закону про ПДВ, не містить жодних обмежень щодо включення до податкового кредиту ПДВ з витрат на придбання та обслуговування (зокрема, на придбання пального) легкових автомобілів. Тому ПДВ за такими витратами включається до податкового кредиту на загальних підставах.

Так, сільгосппідприємство матиме право на податковий кредит щодо придбаного легкового автомобіля та придбаного для нього пального, якщо такий автомобіль використовуватиметься в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності сільгосппідприємства (п. 198.3 ПК).

Для підтвердження використання легкового автомобіля в господарській діяльності на сільгосппідприємстві мають бути оформлені відповідні документи, наприклад: наказ про порядок використання автомобіля на підприємстві, у якому визначено, хто із працівників підприємства та на які цілі може його використовувати; накази про відрядження, у які директор (чи інші працівники сільгосппідприємства) їздить на автомобілі; первинні документи, у яких відображається маршрут руху, кілометраж, кількість використаного пального тощо (це можуть бути: подорожні листи, хоч їх ведення зараз і не обов’язкове, журнали обліку руху автомобілів тощо, детальніше про документальне оформлення роботи легкових автомобілів див. «БАЛАНС-АГРО», 2013, № 31, с. 22).

Хоча легковий автомобіль безпосереднього відношення до виробництва сільгосппродукції не має, однак він використовується для забезпечення загальної діяльності сільгосппідприємства (тобто як сільськогосподарської, так і іншої за її наявності). Тому ПДВ із вартості придбання такого автомобіля, а також із вартості пального для нього слід розподіляти між «спецрежимною» та загальною деклараціями з ПДВ у порядку, передбаченому пп. «а» пп. 209.15.1 ПК. А саме – пропорційно до питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів/послуг у загальній вартості всіх товарів/послуг, поставлених за 12 попередніх послідовних звітних (податкових) періодів.

Наприклад, якщо питома вага вартості сільгосптоварів (визначається за додатком 9 до «спецрежимної» декларації з ПДВ за попередній місяць) становить 80 %, то 80 % від суми ПДВ із вартості автомобіля та/або пального для нього відображається у «спецрежимній» декларації з ПДВ, а 20 % – у загальній. Якщо ж питома вага становить 100 %, то весь податковий кредит слід відобразити у «спецрежимній» декларації з ПДВ.

Слід звернути увагу, що оплачувати вартість придбання легкових автомобілів, а також витрат на їх обслуговування, зокрема на придбання пального, слід виключно коштами з поточного рахунка сільгосппідприємства, а не зі спецрахунка. Адже кошти зі спецрахунка передбачено для використання лише на «сільськогосподарські» потреби.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Надійні рішення з бухобліку, податках і праву

2936 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали