Оновлена звітність із ПДВ: що змінилося
05.04.2017 1753 0 2
Для кого ця стаття: для сільгосппідприємств – платників ПДВ.
Із цієї статті ви дізнаєтеся: які зміни відбулися у формах податкової звітності з ПДВ.
Загальні положення
Нагадаємо, наказом Мінфіну від 23.02.17 р. № 276 було унесено, зокрема, зміни до наказу Мінфіну від 28.01.16 р. № 21, яким затверджено форми податкової звітності з ПДВ та порядок їх заповнення і подання (далі – Порядок № 21), а саме: нова редакція форми декларації з ПДВ (далі – декларація) та додатки до неї. Окрім того, введено новий додаток 9 «Розрахунок податкових зобов’язань за операціями, визначеними в статті 161 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», та питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів (ДС 9)».
Необхідність оновлення звітності з ПДВ обумовлена змінами, внесеними з 1 січня 2017 року до Податкового кодексу (далі – ПК), зокрема:
- скасуванням спецрежиму оподаткування, передбаченого ст. 209 ПК;
- запровадженням бюджетної дотації для сільгосптоваровиробників згідно з розд. V1 Закону від 24.06.04 р. № 1877-IV «Про державну підтримку сільського господарства України» (далі – Закон № 1877).
Оновлену звітність платники ПДВ подаватимуть уперше за березень (I квартал) 2017 року. Тож, оскільки дата подання звітності за березень не за горами, розглянемо, що саме змінилося у формах декларації та додатків до неї.
Нове в декларації
Вступна частина
Вилучено поля 0121, 0122, 0123, 0130, де раніше проставлялися позначки про те, що декларація подається суб’єктом спецрежиму. Але з’явилося нове поле 06, де платник ПДВ – сільгосптоваровиробник, який здійснює види діяльності, передбачені п. 161.3 Закону № 1877, робить позначку «1», якщо він унесений до Реєстру отримувачів бюджетної дотації (далі – Реєстр), або «2», якщо претендує на внесення до Реєстру.
Розділ I «Податкові зобов’язання»
Рядки декларації фактично залишилися без змін. Однак поряд із деякими рядками з’явилися нові посилання на додатки.
Так, поряд із рядками 4.1 та 4.2 є посилання на додаток 1. Нагадаємо, у цих рядках відображаються податкові зобов’язання, нараховані згідно із п. 198.5 та 199.1 ПК (такі дані розшифровують у додатку 5). Тобто зараз у вказаних рядках наводять як самі податкові зобов’язання, так і коригування таких зобов’язань (дані про коригування відображають у додатку 1 «Розрахунок коригування сум податку на додану вартість»). Таким чином, рядки 4.1 та 4.2 можуть мати мінусове значення (у разі зменшення суми податкових зобов’язань).
Окрім того, у рядку 6 відображаються не тільки обсяги послуг, отриманих від нерезидента на митній території України (далі – МТУ), але й коригування податкових зобов’язань, нарахованих за такими операціями. Тому поряд із рядком 6 також з’явилося посилання на додаток 1.
Таким чином, сума коригувань податкових зобов’язань, наведена в додатку 1, має бути розподілена між рядками 4.1, 4.2, 6 та 7.
Розділ II «Податковий кредит»
У зв’язку зі скасуванням спецрежиму з ПДВ вилучено рядки, призначені для коригування податкового кредиту спецрежимників. Тому тепер усі такі коригування відображаються у рядку 14 (окрім коригування у зв’язку з перерахунком частки використання необоротних активів, придбаних до 1 липня 2015 року, в оподатковуваних операціях).
Уточнено, що в рядку 16.3 зазначається сума збільшення (зменшення) від’ємного значення за результатами перевірки контролюючого органу, яка узгоджена протягом звітного періоду. Також у цьому рядку наводиться підтверджена результатами документальної перевірки сума від’ємного значення реорганізованого платника, яка переноситься до податкового кредиту правонаступника (за умови, що він подасть додаток 2 із заповненою таблицею 3 до декларації за звітний період) (пп. 5 п. 4 розд. V Порядку № 21).
Розділ III «Розрахунки з бюджетом»
У зв’язку зі скасуванням спецрежиму прибрали рядки 18.1 та 18.2, залишивши тільки рядок 18, у якому відображається сума, що має бути сплачена до бюджету.
Зверніть увагу: у спеціально відведених полях після розрахункової частини тепер потрібно проставляти позначку про те, що разом з декларацією подаються додатки (якщо в декларації заповнено рядки, що передбачають подання додатків).
Нове в додатках
Додаток 1
Нагадаємо, цей додаток подають разом із декларацією у разі коригування обсягів постачання та придбання товарів/послуг. Але тепер у ньому розшифровують коригування, здійснені не тільки згідно зі ст. 192 ПК, але й згідно із п. 198.5 та 199.1 ПК. Тобто його подають у разі заповнення у декларації рядків 4.1, 4.2, 6, 7, 13 та 14.
Що ж у зв’язку із цим з’явилося нового у формі додатка 1?
У таблиці 1 додано окремі рядки для коригувань податкових зобов’язань у рядках 4.1, 4.2 (у т. ч. і за результатами річного перерахунку ПДВ) і 6. Також в окремому рядку відображають коригування сільгосптоваровиробниками, включеними до Реєстру, здійснені у разі уточнення податкових зобов’язань за дотаційними операціями. Такі сільгоспвиробники у новій графі 3.2 мають проставляти позначку «+» навпроти операцій, пов’язаних із таким коригуванням.
У таблиці 2 також передбачено окремий рядок для коригування податкового кредиту сільгосптоваровиробниками, включеними до Реєстру, за дотаційними операціями. Так, у новій графі 3.2 вони мають проставляти позначку «+» навпроти операцій, пов’язаних із таким коригуванням. Окремий рядок додано і для коригування податкового кредиту за послугами, отриманими від нерезидента на МТУ.
Додаток 2
У цьому додатку тепер три таблиці. Його подають, якщо:
- у декларації заповнено рядок 21, тобто задеклароване від’ємне значення податку. У такому разі заповнюється таблиця 1 додатка 2. У цій таблиці з’явилася нова графа 5, де відображається сума від’ємного значення, отримана правонаступником від реорганізованого підприємства;
- платник ПДВ реорганізується та передає податковий кредит правонаступникові відповідно до п. 198.7 ПК. При цьому він заповнює таблицю 2 додатка 2 до декларації за останній звітний період;
- платник ПДВ – правонаступник реорганізованого підприємства заповнює таблицю 3 додатка 2 після узгодження органом ДФС суми від’ємного значення за результатами документальної перевірки. Ця сама сума переноситься і до рядка 16.3 декларації.
Додаток 3
Цей додаток подається у разі, якщо платник ПДВ декларує бюджетне відшкодування.
Що змінилося: у таблиці 2 з’явилася графа 6, де робиться позначка «+», якщо правонаступником отримана від реорганізованого підприємства сума від’ємного значення.
Додаток 4
Із цього додатка прибрали таблиці з критеріями для автоматичного відшкодування ПДВ. Натомість додали декілька різного роду заяв (про це говорить нова назва додатка).
Додаток 4 подається, якщо:
- платник декларує бюджетне відшкодування;
- платник хоче повернути гроші із системи електронного адміністрування ПДВ (далі – СЕА) на свій поточний рахунок (таблиці 2, 3) або погасити за рахунок цієї суми податковий борг (таблиці 2, 4);
- платник реорганізується і сума його ліміту реєстрації передається правонаступникові (таблиця 5). У цьому випадку додаток 4 подається разом із декларацією за останній звітний період;
- платник – правонаступник реорганізованого підприємства отримує збільшений ліміт реєстрації після узгодження з органом ДФС розміру реєстраційної суми за результатами документальної перевірки (таблиця 6).
Додаток 5
У цьому додатку у розрізі контрагентів розшифровують суми податкового кредиту та податкових зобов’язань. Тобто його подають із кожною декларацією (звісно, якщо у звітному періоді були операції з постачання/придбання товарів чи послуг).
Тепер у додатку 5 тільки дві таблиці (раніше їх було три). Таблиця 3 заповнювалася один раз до декларації за січень 2016 року платниками ПДВ, що застосовували касовий метод згідно із п. 187.10 ПК.
Що ж змінилося?
У таблиці 1 з’явилися:
- новий рядок для відображення податкових зобов’язань, нарахованих на підставі п. 198.5, 199.1 ПК (тобто рядки 4.1 та 4.2 декларації). Нагадаємо, при здійсненні таких операцій складають зведену податкову накладну з умовним ІПН «600000000000»;
- окремий рядок для відображення податкових зобов’язань сільгосптоваровиробниками, що включені до Реєстру, за дотаційними операціями.
У таблиці 2 також з’явився окремий рядок для відображення податкового кредиту сільгосптоваровиробниками, включеними до Реєстру, за дотаційними операціями.
Докладніше про заповнення цього додатка вказаними сільгосптоваровиробниками читайте «ПДВ-звітність сільгоспвиробників-дотаційників».
Додаток 6
Цей додаток в обов’язковому порядку подають тільки платники ПДВ, які заповнюють рядок 5 декларації, тобто здійснюють операції, що не є об’єктом оподаткування, операції з постачання послуг за межами МТУ та послуг, місце постачання яких визначено відповідно до п. 186.2 та 186.3 ПК, а також звільнені від оподаткування операції.
Також додаток 6 подають підприємства (організації) інвалідів, які отримали право на застосування одного із пільгових режимів оподаткування.
Принципових змін у цьому додатку немає.
Додаток 7
Додаток 7 подають платники ПДВ, які здійснюють як оподатковувані, так і неоподатковувані операції. Його подають разом із декларацією за перший звітний період, у якому вперше відображають неоподатковувані операції, а також за останній звітний період року (для проведення річного перерахунку ПДВ).
У цьому додатку також принципових змін не відбулося.
Додаток 8
Цей додаток подається за бажанням платника податку. Він є, по суті, заявою (скаргою) на контрагента щодо заповнення/реєстрації податкової накладної. Так, згідно із п. 201.10 ПК платник ПДВ має право подати заяву зі скаргою за формою додатка 8, коли:
- продавець товарів/послуг допустив помилки в обов’язкових реквізитах податкової накладної, передбачених п. 201.1 ПК;
- продавець чи покупець товарів/послуг порушив граничні строки реєстрації податкових накладних в ЄРПН (крім податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з п. 201.16 ПК).
Зверніть увагу: подання додатка 8 не дає права платнику включити суму ПДВ до податкового кредиту або зменшити податкові зобов'язання. Реалізувати таке право можна, тільки коли контрагент виправить помилки або зареєструє податкову накладну чи розрахунок коригування.
Продавця-порушника чекає документальна позапланова перевірка, яку контролюючий орган проводить протягом 90 календарних днів із дня отримання додатка 8. Однак така перевірка проводиться, якщо порушник не відповість на письмовий запит контролюючого органу, у якому відображається інформація зі скарги. Строк підготовки відповіді – 15 робочих днів від дня, що настає за днем отримання такого запиту. У відповіді платник податків повинен дати пояснення та документально їх підтвердити.
У цьому додатку також не відбулося значних змін.
Додаток 9
Цей додаток подають тільки платники ПДВ – сільгосптоваровиробники, які внесені або претендують на внесення до Реєстру, тобто у яких у полі 06 вступної частини декларації проставлена позначка «1» або «2».
Докладно про заповнення цього додатка – в статті «ПДВ-звітність сільгоспвиробників-дотаційників».
Уточнюючий розрахунок
Зміни в декларації та додатках до неї також позначилися на формі уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань із ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок (далі – УР).
У розд. III УР з’явивися новий рядок. Це обумовлено внесеними до ПК змінами, суть яких у тому, що податкові зобов’язання, донараховані платником податку, мають сплачуватися в бюджет не з банківського рахунка, а з електроного рахунка в СЕА. Докладно про складання нової форми уточнюючого розрахунку при виправленні самостійно виявлених помилок читайте в найближчих публікаціях.
Зміни до декларації в основному пов’язані зі скасуванням спецрежиму оподаткування, передбаченого ст. 209 ПК, та введенням бюджетної дотації для сільгосптоваровиробників згідно з розд. V1 Закону № 1877.
Коментарі до матеріалу