Об’єкт оподаткування змінився: як уточнити суму плати за землю
Для кого ця стаття: для сільгосппідприємств, які є платниками земельного податку та/або орендної плати за землі державної або комунальної власності.
Із цієї статті ви дізнаєтеся: як подати та заповнити уточнюючу декларацію (далі – УД) із плати за землю у випадку зміни об'єкта оподаткування протягом року.
Коли подається УД із плати за землю
УД із плати за землю подається у двох випадках:
- при виявленні протягом року помилки в поданій раніше декларації із земельного податку або орендної плати за землі державної та комунальної власності. Це може відбутися через неправильне застосування ставки земельного податку, розміру нормативної грошової оцінки (далі – НГО) земельної ділянки або помилки у визначенні площі ділянки;
- зміні протягом року об'єкта або бази оподаткування.
У консультації розглянемо другий варіант подання УД, тобто при зміні:
- умов договору оренди землі, припиненні його дії;
- НГО земельної ділянки або її площі, ставок податку;
- об'єкта оподаткування (наприклад, платник податків придбаває/отримує нові земельні ділянки, продає їх, втрачає право власності, отримує або, навпаки, втрачає право на пільгу).
У цих випадках задекларована сума земельного податку або орендної плати змінюється не з вини платника податків і не через його помилку. Тому податкові зобов'язання із плати за землю потрібно, скоріше, не виправити, а відкоригувати. Зрозуміло, що ні штрафу, ні пені при цьому не буде.
Загальні правила подання УД
Як відомо, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (п. 285.1 Податкового кодексу, далі – ПК). ПК передбачено подання (на вибір платника податків):
- або щорічної декларації із плати за землю (із розбивкою річної суми рівними частинами за місяцями) – до 20 лютого поточного року;
- або щомісячних декларацій – протягом 20 календарних днів (далі – к. д.) наступного за звітним місяця (п. 286.3 ПК).
Від обраного способу подання звітності із плати за землю залежить і порядок уточнення податкових зобов'язань.
Згідно з п. 286.4 ПК у випадку зміни протягом року об'єкта та/або бази оподаткування платник плати за землю подає декларацію протягом 20 к. д. місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни.
Тому якщо платник податків вибрав для себе подання щомісячних декларацій, то при будь-яких змінах об'єкта та/або бази оподаткування йому досить подати в наступному місяці чергову звітну декларацію, але вже з урахуванням змін, що сталися.
Але найчастіше платники плати за землю подають річну декларацію. Тоді єдиний спосіб відкоригувати податкові зобов'язання майбутніх періодів – подати УД.
Наприклад, якщо підприємство в липні уклало із сільською радою договір оренди земельної ділянки державної або комунальної власності, то УД йому потрібно подати до 20 серпня.
Зверніть увагу: якщо декларація із плати за землю взагалі не подавалася (ні на початку року, ні щомісяця) через відсутність об’єкта/бази оподаткування, а потім такий об’єкт/база з’явився, то слід подавати не УД, а звітну декларацію до контролюючого органу за місцем розташування земельної ділянки. |
Якщо земельні ділянки розташовані на різних територіях (тобто з різними кодами КОАТУУ), за кожною територією подаються окремі декларації. Якщо території підпорядковуються одному податковому органу, але коди КОАТУУ різні, то й декларації будуть окремі.
Порядок розрахунку та сплати плати за землю
Як розраховується сума земельного податку, якщо право власності на земельну ділянку було набуте/втрачене посередині місяця?
У п. 287.1 ПК сказано, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю із дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Також зазначено, що при припиненні права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період знаходження землі у власності або користуванні цього року. Іншими словами, якщо суб'єкт господарювання продав земельну ділянку іншій особі, то з моменту переходу до нього права власності на цю ділянку переходить і обов'язок сплачувати земельний податок. Відповідно, такий обов'язок припиняється в колишнього власника землі.
Такий порядок сплати земельного податку ще раз підтверджено в п. 287.6 ПК, згідно з яким при переході права власності на будівлю, споруду (їх частини) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах із дати держреєстрації права власності на таку ділянку.
Водночас п. 286.5 ПК містить суперечливу вимогу із земельного податку: при переході права власності на земельну ділянку від одного власника – юридичної або фізичної особи до іншої протягом календарного року податок сплачується:
- попереднім власником – за період із 1 січня цього року до початку того місяця, у якому припинилося його право власності на зазначену ділянку;
- новим власником – починаючи з місяця, у якому він придбав право власності (наприклад, ділянку куплено 30 червня, значить, податок сплачується з 1 червня).
Однак, оскільки в п. 286.5 ПК ідеться про нарахування органами ДПС земельного податку фізособам, на нашу думку, зазначений у даному пункті порядок розрахунку земельного податку стосується тільки громадян, які не є підприємцями.
Тому юрособам у даному питанні все-таки слід керуватися загальним порядком, викладеним у ст. 287 ПК, і у випадку, коли право власності або право користування ділянкою виникло не з початку місяця, суму податку на землю за цей місяць розраховувати за відповідну кількість днів перебування в статусі такого платника.
Що стосується орендної плати, то тут ситуація повністю врегульована ПК і Земельним кодексом (далі – ЗК). А саме: землекористувачі сплачують орендну плату починаючи із дня виникнення права користування земельною ділянкою (п. 287.1 ПК). А згідно зі ст. 125 ЗК право користування земельною ділянкою виникає з моменту держреєстрації цього права.
Отже, орендну плату необхідно уточнювати з дати держреєстрації договору оренди до кінця року. При розірванні договору оренди орендна плата повинна бути сплачена за весь фактичний період перебування землі в користуванні цього року. Тобто уточнити суму орендної плати (зменшити її) потрібно після розірвання (припинення дії) договору оренди – з дати підписання акта повернення земельної ділянки до кінця року.
Приклади заповнення УД
Нагадуємо, форму декларації із плати за землю затверджено наказом Мінфіну від 16.06.15 р. № 560 (у редакції наказу Мінфіну від 23.01.17 р. № 9). Вона ж застосовується і в разі уточнення податкових зобов'язань. При цьому в ній відображаються дані про всі земельні ділянки, які є у власності або в оренді в платника податків на дату подання УД, а не тільки суми уточнень.
Розглянемо на прикладах порядок заповнення УД із плати за землю.
Приклад 1
Сільгосппідприємство – платник земельного податку (знаходиться на загальній системі оподаткування) відзвітувало до 20 лютого поточного року щодо земельного податку за одну земельну ділянку площею 100 га, яка знаходиться в нього у власності. У декларації із плати за землю на поточний рік була зазначена річна сума земельного податку – 15 125,50 грн. Пільг із земельного податку підприємство не має.
8 липня 2020 року підприємство придбало на території того самого адміністративного району у власність ще одну земельну ділянку промислового призначення площею 3,5 га. НГО земельної ділянки не проведено. Ставка земельного податку в цьому випадку становить 5 % НГО одиниці ріллі по області (п. 278.1 ПК). Згідно з додатком 1 до Порядку, затвердженого наказом Мінагрополітики від 23.05.17 р. № 262, НГО ріллі по області – 30 251 грн за 1 га.
У даній ситуації обов'язок подати до податкового органу УД виникає в підприємства з дати придбання у власність нової земельної ділянки, а саме – з 8 липня 2020 року. Отже, УД потрібно подати не пізніше 20 серпня.
Розрахуємо нову суму земельного податку:
1) за січень – червень розмір податкових зобов'язань не змінюється (тобто переносяться показники зі старої декларації). Щомісячний розмір земельного податку становить 1 260,46 грн (15 125,50 грн : 12 міс.);
2) земельний податок за нову ділянку за липень розрахуємо за днями.
За 24 дні виходить 341,54 грн (30 251 грн х 3,5 га х 5 % : 12 міс. : 31 д. х 24 д.).
Усього за двома ділянками за липень – 1 602 грн (1 260,46 грн + 341,54 грн);
3) щомісячна сума за нову земельну ділянку за серпень – грудень становить 441,16 грн (30 251 грн х 3,5 га х 5 % : 12 міс.);
4) за серпень – грудень щомісячні платежі за обидві ділянки становитимуть 1 701,62 грн (1 260,46 грн + 441,16 грн);
5) разом сума земельного податку за 2020 рік дорівнюватиме 17 672,86 грн (1 260,46 грн х 6 міс. + 1 602,00 грн + 1 701,62 грн х 5 міс.).
На підставі цих даних заповнимо УД.
У рядку 1 вступної частини декларації в спеціальному полі поруч зі словами «Уточнююча» слід поставити позначку «Х» і порядковий номер декларації в клітинці, що відповідає земельному податку (у нашому прикладі це друга декларація в поточному році, тому ставимо «2»).
Далі проставляються цифри звітного року – «за 2020 рік», а після слів «з урахуванням уточнень» вказується, з якої дати уточнюються зобов'язання – з «08.07».
Інші графи шапки декларації заповнюються в тому ж порядку, що й при поданні річної звітної декларації.
Потім заповнюються рядки розрахункової частини УД (див. фрагмент 1).
Зверніть увагу: рядки 7 і 8 розд. III «Розрахунок податкового зобов’язання» не заповнюємо, оскільки вони призначені для виправлення помилок, допущених у минулих періодах. У нашому прикладі податкові зобов’язання хоч і збільшилися, але це відбулося в майбутніх звітних (податкових) періодах, за якими строк платежу ще не настав, і підстав для застосування штрафних санкцій немає. |
Приклад 2
Сільгосппідприємство орендує в місцевої ради земельну ділянку сільгосппризначення площею 20 га. Її НГО – 32 000 грн за 1 га. Орендна плата згідно з договором становить 3 % НГО. Підприємство до 20 лютого поточного року подало декларацію із плати за землю, відобразивши в ній суми орендної плати до кінця 2020 року. Однак у липні 2020 року договір оренди землі був достроково розірваний за угодою сторін. Акт повернення земельної ділянки був підписаний сторонами 15 липня 2020 року.
У даній ситуації орендареві необхідно подати УД до 20 серпня 2020 року.
Розрахуємо суму орендної плати:
1) за січень – червень розмір податкових зобов'язань не змінюється (тобто переносяться показники зі старої декларації) і становитиме щомісяця 1 600 грн (32 000 грн х 20 га х 3 % : 12 міс.);
2) за липень розрахуємо орендну плату за 15 днів фактичного використання земельної ділянки.
Виходить 774,19 грн (1 600 грн : 31 д. х 15 д.);
3) разом сума орендної плати за 2020 рік дорівнюватиме 10 374,19 грн (1 600,00 грн х 6 міс. + 774,19 грн).
На підставі отриманих даних заповнимо УД.
У рядку 1 вступної частини декларації в спеціальному полі поруч зі словами «Уточнююча» слід поставити позначку «Х» і порядковий номер декларації в клітинці, що відповідає орендній платі (у нашому прикладі це друга декларація в поточному році, тому ставимо «2»).
Далі проставляються цифри звітного року – «за 2020 рік», а після слів «з урахуванням уточнень» вказується, з якої дати уточнюються зобов'язання – з «15.07».
Інші графи шапки декларації заповнюються в тому ж порядку, що й при поданні річної звітної декларації.
Потім заповнюються рядки розрахункової частини (див. фрагмент 2).
Висновки
У випадках, коли протягом року змінюється об'єкт та/або база оподаткування, платник плати за землю (земельного податку та/або орендної плати за землі державної або комунальної власності) подає УД протягом 20 к. д. місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни. При цьому, оскільки задекларована сума земельного податку або орендної плати в майбутніх звітні (податкових) періодах змінюється не через помилку платника податків, підстав для застосування штрафних санкцій немає.
Коментарі до матеріалу
Відсортовано: по часу за популярністю
Всього коментарів 1