Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Нестача сільгосппродукції: які наслідки з ПДВ?

Ольга Целуйко

03.10.2014 514 0 0

Сільгосппідприємство-«спецрежимник» за результатами інвентаризації виявило нестачу сільгосппродукції, яка зберігалася на складі. ПДВ, сплачений під час придбання товарів (послуг) для виробництва такої продукції, було відображено у «спецрежимній» декларації з ПДВ. Суму нестачі компенсуватиме винна особа (комірник). Чи потрібно здійснювати коригування ПДВ та нараховувати ПДВ на суму компенсації, отриманої від винної особи?

Відповідно до п. 198.3 Податкового кодексу (далі – ПК) податковий кредит звітного періоду складається із сум ПДВ, нарахованих (сплачених) платником податку у зв’язку із придбанням або виготовленням товарів (у т. ч. при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Якщо товари (послуги), під час придбання або виготовлення яких суми ПДВ було включено до складу податкового кредиту, починають використовуватися, зокрема, в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку, то такий платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з вартості придбання таких товарів (послуг) (п. 189.1, 198.5 ПК).

Оскільки внаслідок нестачі сільгосппродукції сільгосппідприємство вже не зможе використати її в господарській діяльності (наприклад, продати), то витрати, понесені на її виробництво, також не можуть вважатися пов’язаними з господарською діяльністю. Тому в податковому періоді, коли виявлено нестачу (оформлено акт інвентаризації та акт на списання), сільгосппідприємство повинне нарахувати податкові зобов’язання на вартість товарів/послуг, які було використано при виробництві такої продукції та за якими було сформовано податковий кредит.

Таке нарахування здійснюється шляхом оформлення податкової накладної (умовне постачання). Нараховані податкові зобов’язання за такою податковою накладною відображаються в рядку 1 розд. І «Податкові зобов’язання» «спецрежимної» декларації з ПДВ (0121–0123) [така податкова накладна оформлюється так само, як і в разі умовного продажу при загибелі посівів, див. «БАЛАНС-АГРО», 2013, № 14. – Ред.].

Слід зазначити, що при списанні нестач у межах природних втрат здійснювати вищевказаний умовний продаж не потрібно.

Що стосується отримання компенсації від особи, визнаної винною в нестачі сільгосппродукції, то така операція не є об’єктом обкладення ПДВ, адже згідно з п. 185.1 ПК об’єктом оподаткування є операції з постачання товарів (послуг), а при отриманні компенсації збитків за втрачену продукцію постачання такої продукції не відбувається.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Надійні рішення з бухобліку, податках і праву

2936 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали