Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як сплатити екоподаток у разі зберігання пального

Із цієї статті ви дізнаєтеся: як сільгосппідприємству розрахувати, сплатити та відзвітувати з екологічного податку за викиди забруднюючих речовин (далі – ЗР), що утворюються під час зберігання пального.


Коли треба сплачувати екологічний податок

Якщо суб’єкт господарювання у процесі своєї діяльності використовує стаціонарні джерела забруднення, які здійснюють викиди ЗР в атмосферне повітря, він має сплачувати екологічний податок (пп. 240.1.1 Податкового кодексу, далі – ПК).

Із попередньої статті ми дізналися, що під час зберігання пального в резервуарах на території сільгосппідприємства з таких резервуарів здійснюються викиди ЗР (хоч і в зовсім незначній кількості). Проте для розрахунку та сплати екоподатку обсяг таких викидів не має значення – вони відбуваються, отже, треба платити податок.

Як розрахувати суму екоподатку

Об’єктом та базою обкладення екоподатком є, зокрема, обсяги та види ЗР, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (пп. 242.1.1 ПК).

Відповідно до п. 249.3 ПК суми податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря ЗР стаціонарними джерелами забруднення вс), обчислюються платниками самостійно щокварталу виходячи з фактичних обсягів викидів та ставок податку за формулою:

n

Пвс = i х Нпi),

i = 1

де

  • Мi – фактичний обсяг викиду i-тої ЗР (т);
  • Нпi – ставки податку в поточному році за тонну i-тої ЗР (грн, коп.).

Ставки цього податку встановлено ст. 243 ПК.

Отже, щоб розрахувати суму екоподатку підприємство має знати, які саме ЗР викидаються, їх обсяг та ставку екоподатку для таких речовин.

Нагадаємо, у разі зберігання дизельного палива відбуваються викиди вуглеводнів. Ставка екоподатку для такої ЗР становить 138,57 грн/т (п. 243.1 ПК).

Достовірно дізнатися про вид та обсяг ЗР, які утворюються на конкретному підприємстві, можна за результатами інвентаризації викидів стаціонарними джерелами забруднення, проведеної спеціалізованими організаціями, та отриманого на підставі відповідних розрахунків дозволу на викиди ЗР. Як отримати дозвіл, читайте «Чи відбуваються викиди забруднюючих речовин під час зберігання пального».

Візьмемо дані із прикладу, наведеного у статті «Чи відбуваються викиди забруднюючих речовин під час зберігання пального», і розрахуємо суму екоподатку.

Приклад 1

Сільгосппідприємство має у власності резервуар для зберігання дизельного палива об’ємом 10 м3. За III квартал під час заправлення техніки з резурвуару було здійснено викиди вуглеводнів обсягом 0,0003348 т, а під час зберігання – 0,000024 т. Усього підприємство здійснило у III кварталі 0,0003588 т викидів цієї ЗР (0,0003348 т + 0,000024 т).

Таким чином, сума екоподатку за III квартал становила 0,05 грн (0,0003588 т х 138,57 грн).

Як подати звітність

Форма декларації з екологічного податку (далі – декларація) затверджена наказом Мінфіну від 17.08.15 р. № 715.

Декларація подається щоквартально протягом 40 календарних днів (далі – к. д.) після закінчення податкового (звітного) кварталу до контролюючих органів за місцем розміщення стаціонарних джерел забруднення (пп. 250.2.1 ПК). Якщо місце подання декларацій не збігається з місцем перебування підприємства на податковому обліку, необхідно протягом 40 к. д., що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) періоду, подати копії відповідних декларацій за основним місцем обліку (п. 250.8 ПК).

Звітність з екоподатку включає декларацію та шість додатків, які є її невід’ємною частиною. Разом із декларацією подають лише ті додатки, з яких до неї переносяться числові значення. У кожному з додатків здійснюється розрахунок податкових зобов’язань за відповідним видом об’єктів оподаткування – викиди в атмосферне повітря, скидання у водні об’єкти тощо.

Декларацію та необхідні додатки до неї заповнюють і подають за кожен квартал окремо, без наростаючого підсумку.

Зверніть увагу! Згідно з п. 249.2 ПК у разі якщо під час провадження господарської діяльності платником податку здійснюються різні види забруднення навколишнього природного середовища та/або забруднення різними видами ЗР, такий платник зобов’язаний визначати суму податку окремо за кожним видом забруднення та/або за кожним видом ЗР.

У разі розрахунку і сплати податку за викиди ЗР в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення (це наша ситуація) заповнюється додаток 1 та сама декларація.

Декларація заповнюється у гривнях із копійками.

Екоподаток сплачується до бюджету за місцем розташування стаціонарних джерел забруднення протягом 10 к. д., що настають за останнім днем граничного строку подання декларації (п. 250.2 ПК).

Приклад 2

Підприємство в III кварталі 2020 року внаслідок зберігання дизельного палива у спеціальних ємностях здійснювало викиди вуглеводнів. Фактичний об’єм викидів за квартал становив 0,0003588 т.

На підставі наявних даних заповнимо додаток 1 до декларації (див. фрагмент 1).

На підставі цих даних заповнимо декларацію (див. фрагмент 2).

Що робити підприємствам, які не звітували в поточному році за викиди ЗР, що утворюються під час зберігання пального?

Нагадаємо, відповідно до Закону від 13.05.20 р. № 591-IX із 18 березня поточного року до останнього дня місяця, в якому буде завершена дія карантину (на сьогодні до 31 грудня), штрафні санкції за порушення податкового законодавства не застосовуються. Дія мораторію не поширюється тільки на порушення порядку нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизного податку та рентної плати.

Оскільки про екоподаток не йдеться, штрафувати за неподання декларації з екоподатку за періоди, в яких діяв карантин, та заниження суми екоподатку не можуть.

А от після закінчення карантину і, відповідно, скасування мораторію на штрафи сільгосппідприємствам доведеться подавати декларацію і сплачувати екоподаток за викиди ЗР, які утворюються під час зберігання пального.

Фрагменти 1, 2.doc
Завантажити
Коментарі до матеріалу
Всього коментарів 1
Відсортовано:
Статті за темою
20.06.2025
Перегляд та інвентаризація резерву відпусткових
У цій статті розглянемо, як формувати забезпечення на оплату відпусток працівникам (резерв відпусткових) протягом року та як провести річну інвентаризацію такого цього резерву. Згідно з абзацом другим п. 13 НП(С)БО 11 «Зобов'язання» резерв відпусткових нараховується щомісячно за спеціаль...
20.06.2025
Сумнівний борг погашено: як відкоригувати резерв
На суму сумнівної дебіторської заборгованості створили резерв, а контрагент погасив борг і вже ніякого сумніву в погашенні немає. Що робити з раніше віднесеною до резерву сумою: коригувати чи визнавати дохід? Ситуація: минулого року до резерву сумнівних боргів віднесли борг за неоплаченими товарами ...
20.06.2025
Операції з резервом сумнівних боргів у платника податку на прибуток
У статті на прикладах розповімо про податкові різниці за резервом сумнівних боргів та його коригування. У зв’язку зі збройною агресією Російської Федерації українські суб’єкти господарювання зіткнулися з такою проблемою, як затримка платежів за чинними контрактами. При цьому багато з так...
Популярне
27.06.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
04.07.2025
Як визначити базу обкладення ПДВ у разі продажу сільгосппродукції, закупленої у населення?
У статті розглянемо, як визначити базу обкладення ПДВ і заповнити податкову накладну, якщо сільгосппродукцію придбано у фізособи – неплатника ПДВ. Практична ситуація Сільгосппідприємство придбаває сільськогосподарську продукцію у фізосіб (зокрема, у фізосіб-підприємців, які не є платниками ПД...
02.07.2025
Вогнегасники та аптечки в автотранспорті й сільгосптехніці: обов’язкове оснащення та бухоблік
У статті розглянуто нормативні вимоги щодо забезпечення транспорту засобами безпеки, порядок їх придбання, оподаткування й відображення в бухгалтерському обліку. Наявність вогнегасника та аптечки в кожному транспортному засобі – це не лише вимога законодавства, а й елемент базової безпеки. Для...
24.06.2025
Ремонт орендованих основних засобів: обкладення ПДВ
Для кого ця стаття: для сільгосппідприємств, що орендують основні засоби (далі – ОЗ) (сільгосптехніку, будівлі тощо) та здійснюють їх ремонт чи поліпшення за згодою орендодавця. Із цієї статті ви дізнаєтеся: як обкладаються ПДВ операції з ремонту та поліпшення орендованих ОЗ. Для кого ця стат...
Кращі матеріали
Центр сповіщень