Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як сплатити екоподаток у разі зберігання пального

09.12.2020 1837 1 0

Із цієї статті ви дізнаєтеся: як сільгосппідприємству розрахувати, сплатити та відзвітувати з екологічного податку за викиди забруднюючих речовин (далі – ЗР), що утворюються під час зберігання пального.


Коли треба сплачувати екологічний податок

Якщо суб’єкт господарювання у процесі своєї діяльності використовує стаціонарні джерела забруднення, які здійснюють викиди ЗР в атмосферне повітря, він має сплачувати екологічний податок (пп. 240.1.1 Податкового кодексу, далі – ПК).

Із попередньої статті ми дізналися, що під час зберігання пального в резервуарах на території сільгосппідприємства з таких резервуарів здійснюються викиди ЗР (хоч і в зовсім незначній кількості). Проте для розрахунку та сплати екоподатку обсяг таких викидів не має значення – вони відбуваються, отже, треба платити податок.

Як розрахувати суму екоподатку

Об’єктом та базою обкладення екоподатком є, зокрема, обсяги та види ЗР, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (пп. 242.1.1 ПК).

Відповідно до п. 249.3 ПК суми податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря ЗР стаціонарними джерелами забруднення вс), обчислюються платниками самостійно щокварталу виходячи з фактичних обсягів викидів та ставок податку за формулою:

n

Пвс = i х Нпi),

i = 1

де

  • Мi – фактичний обсяг викиду i-тої ЗР (т);
  • Нпi – ставки податку в поточному році за тонну i-тої ЗР (грн, коп.).

Ставки цього податку встановлено ст. 243 ПК.

Отже, щоб розрахувати суму екоподатку підприємство має знати, які саме ЗР викидаються, їх обсяг та ставку екоподатку для таких речовин.

Нагадаємо, у разі зберігання дизельного палива відбуваються викиди вуглеводнів. Ставка екоподатку для такої ЗР становить 138,57 грн/т (п. 243.1 ПК).

Достовірно дізнатися про вид та обсяг ЗР, які утворюються на конкретному підприємстві, можна за результатами інвентаризації викидів стаціонарними джерелами забруднення, проведеної спеціалізованими організаціями, та отриманого на підставі відповідних розрахунків дозволу на викиди ЗР. Як отримати дозвіл, читайте «Чи відбуваються викиди забруднюючих речовин під час зберігання пального».

Візьмемо дані із прикладу, наведеного у статті «Чи відбуваються викиди забруднюючих речовин під час зберігання пального», і розрахуємо суму екоподатку.

Приклад 1

Сільгосппідприємство має у власності резервуар для зберігання дизельного палива об’ємом 10 м3. За III квартал під час заправлення техніки з резурвуару було здійснено викиди вуглеводнів обсягом 0,0003348 т, а під час зберігання – 0,000024 т. Усього підприємство здійснило у III кварталі 0,0003588 т викидів цієї ЗР (0,0003348 т + 0,000024 т).

Таким чином, сума екоподатку за III квартал становила 0,05 грн (0,0003588 т х 138,57 грн).

Як подати звітність

Форма декларації з екологічного податку (далі – декларація) затверджена наказом Мінфіну від 17.08.15 р. № 715.

Декларація подається щоквартально протягом 40 календарних днів (далі – к. д.) після закінчення податкового (звітного) кварталу до контролюючих органів за місцем розміщення стаціонарних джерел забруднення (пп. 250.2.1 ПК). Якщо місце подання декларацій не збігається з місцем перебування підприємства на податковому обліку, необхідно протягом 40 к. д., що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) періоду, подати копії відповідних декларацій за основним місцем обліку (п. 250.8 ПК).

Звітність з екоподатку включає декларацію та шість додатків, які є її невід’ємною частиною. Разом із декларацією подають лише ті додатки, з яких до неї переносяться числові значення. У кожному з додатків здійснюється розрахунок податкових зобов’язань за відповідним видом об’єктів оподаткування – викиди в атмосферне повітря, скидання у водні об’єкти тощо.

Декларацію та необхідні додатки до неї заповнюють і подають за кожен квартал окремо, без наростаючого підсумку.

Зверніть увагу! Згідно з п. 249.2 ПК у разі якщо під час провадження господарської діяльності платником податку здійснюються різні види забруднення навколишнього природного середовища та/або забруднення різними видами ЗР, такий платник зобов’язаний визначати суму податку окремо за кожним видом забруднення та/або за кожним видом ЗР.

У разі розрахунку і сплати податку за викиди ЗР в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення (це наша ситуація) заповнюється додаток 1 та сама декларація.

Декларація заповнюється у гривнях із копійками.

Екоподаток сплачується до бюджету за місцем розташування стаціонарних джерел забруднення протягом 10 к. д., що настають за останнім днем граничного строку подання декларації (п. 250.2 ПК).

Приклад 2

Підприємство в III кварталі 2020 року внаслідок зберігання дизельного палива у спеціальних ємностях здійснювало викиди вуглеводнів. Фактичний об’єм викидів за квартал становив 0,0003588 т.

На підставі наявних даних заповнимо додаток 1 до декларації (див. фрагмент 1).

На підставі цих даних заповнимо декларацію (див. фрагмент 2).

1 из 1
1 из 1

Що робити підприємствам, які не звітували в поточному році за викиди ЗР, що утворюються під час зберігання пального?

Нагадаємо, відповідно до Закону від 13.05.20 р. № 591-IX із 18 березня поточного року до останнього дня місяця, в якому буде завершена дія карантину (на сьогодні до 31 грудня), штрафні санкції за порушення податкового законодавства не застосовуються. Дія мораторію не поширюється тільки на порушення порядку нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизного податку та рентної плати.

Оскільки про екоподаток не йдеться, штрафувати за неподання декларації з екоподатку за періоди, в яких діяв карантин, та заниження суми екоподатку не можуть.

А от після закінчення карантину і, відповідно, скасування мораторію на штрафи сільгосппідприємствам доведеться подавати декларацію і сплачувати екоподаток за викиди ЗР, які утворюються під час зберігання пального.

Фрагменти 1, 2.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 1

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали