Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Єдиний рахунок для сплати ЄСВ і податків: правила роботи

30.12.2020 1249 3 2


Що ми розглянемо:

  • які податки можна, а які не можна сплачувати на єдиний рахунок;
  • як почати використовувати єдиний рахунок і чи можна від нього відмовитися;
  • яка черговість розподілу надходжень з єдиного рахунка;
  • у який момент податок (збір) уважатиметься сплаченим: із дня перерахування грошей на єдиний рахунок чи з дня їх розподілу для сплати конкретного податку (збору).

Зміни щодо застосування єдиного рахунка були внесені:

Також постановою КМУ від 29.04.20 р. № 321 був затверджений Порядок функціонування єдиного рахунка і виконання норм ст. 351 ПК центральними органами виконавчої влади (далі – Порядок № 321).

Увага! Єдиний рахунок починає працювати з 1 січня 2021 року.

Що таке єдиний рахунок?

Єдиний рахунок – це рахунок, який може використовуватися для сплати грошових зобов’язань та/або податкового боргу з податків і зборів, ЄСВ та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи (п. 351.1 ПК).

Єдиний рахунок – це один рахунок для сплати податків і зборів усіма платниками податків (як юридичними, так і фізичними особами).

Єдиний рахунок відкривається в Казначействі на ім’я податкової служби, проте гроші, які враховуються на цьому рахунку, податковій не належать (п. 4, 5 Порядку № 321).

Які податки (збори) можна сплачувати на єдиний рахунок?

На єдиний рахунок можна перераховувати всі податки і збори, крім (п. 351.1 ПК):

  • грошових зобов’язань та/або податкового боргу з ПДВ;
  • акцизного податку з реалізації пального і спирту етилового;
  • частини чистого прибутку (доходу), що перераховується до бюджету державними і комунальними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями.

Як почати користуватися єдиним рахунком?

Відразу зазначу, що використання єдиного рахунка не є обов’язковим для платників податків. Якщо ви не хочете використовувати єдиний рахунок, ніхто вас не змусить цього робити: ви можете сплачувати податки і збори на різні рахунки (як раніше).

Якщо ж ви визнаєте зручним таку новацію, тоді вам потрібно подати повідомлення про використання єдиного рахунка через електронний кабінет. Скоріше за все найближчим часом буде затверджений ідентифікатор форми такого повідомлення або ж про використання єдиного рахунка можна буде повідомити в довільній формі через меню «Листування з ДПС». Чекаємо найближчим часом роз’яснення податкової із цього приводу.

Аналогічним чином, тобто направивши повідомлення через електронний кабінет, платник податків може відмовитися від використання єдиного рахунка.

На замітку! Якщо у платника податків – юрособи є відокремлені підрозділи, то повідомлення про використання єдиного рахунка або ж про відмову від його використання подаються такою юрособою за кожним відокремленим підрозділом (п. 6 Порядку № 321).

Важливо пам’ятати, що платник податків має право повідомити податкову про використання єдиного рахунка або ж про відмову від його використання тільки один раз протягом календарного року (п. 6 Порядку № 321).

Використання єдиного рахунка починається з робочого дня, що настає за днем подання повідомлення. Наприклад, якщо платник податків подав повідомлення про використання єдиного рахунка 21.01.21 р., то він може почати його використовувати вже з 22.01.21 р.

А ось якщо подано повідомлення про відмову, то припинити використання єдиного рахунка платник податків зможе лише з 1 січня наступного року. Наприклад, платник податків подав повідомлення про припинення використання єдиного рахунка 10.02.21 р. Отже, припинити його використовувати він зможе тільки з 01.01.22 р.

Майте на увазі! Ви вирішили спробувати працювати з єдиним рахунком у 2021 році і вже готові відправити повідомлення? Тоді вам слід знати: якщо ви потім передумаєте, вам доведеться використовувати єдиний рахунок для сплати податків і зборів до кінця 2021 року.

Також слід пам’ятати, що коли платник податків, який використовує єдиний рахунок, за звичкою перерахує гроші для сплати податку (збору) на бюджетний рахунок такого податку (збору) (крім ПДВ, акцизу і держдивідендів), такі кошти вважатимуться помилково сплаченими (вони будуть повернені на поточний рахунок платника податків у банку).

З яких джерел поповнюється єдиний рахунок?

Для сплати грошових зобов’язань та/або податкового боргу (заборгованості) за податками і зборами, ЄСВ та іншими платежами на єдиний рахунок зараховуються кошти (п. 10 Порядку № 321):

  • сплачені з поточного рахунка платника податків у банку;
  • що справляються податковою з поточного рахунка платника податків у банку;
  • справляються в рамках виконавчого провадження за податками і зборами, ЄСВ та іншими платежами, що надійшли з депозитних рахунків органів державної виконавчої служби;
  • помилково та/або надмірно сплачені суми грошового зобов’язання і пені – у порядку, визначеному ст. 43 ПК;
  • помилково сплачені суми ЄСВ.

З єдиного рахунка кошти перераховуються:

  • на бюджетні рахунки – для зарахування надходжень та/або на небюджетні рахунки органів ДПС, відкриті в Казначействі, – для зарахування ЄСВ;
  • на поточний рахунок платника податків у банку – якщо вони є помилковими та/або надмірно сплаченими.

Як відбувається рух грошей на єдиному рахунку?

Зобов’язання перерахувати гроші на єдиний рахунок для сплати податків і зборів уважається виконаним з моменту ініціації переказу (п. 35.2 ПК). Тобто у момент подання платіжного доручення на сплату податків (зборів).

Перераховані платником податків суми податкова сама розподіляє на підставі реєстрів, які направляє щодня (за винятком вихідних і святкових днів) до Казначейства в розрізі кожного платника податків. На підставі такого реєстру Казначейство перераховує гроші до відповідного бюджету (п. 351.4 ПК).

При формуванні реєстру податкова керується, зокрема, інформацією, яка міститься (п. 351.5 ПК):

  • у розрахункових документах на зарахування коштів на єдиний рахунок (платіжних доручень);
  • у поданих платником податків податкових деклараціях (розрахунках), звітах з ЄСВ, за якими настав строк сплати податкових зобов’язань з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків.

Іншими словами, якщо гроші на єдиний рахунок перераховуються для сплати зобов’язань за декларацією, податкова при формуванні реєстру керуватиметься даними декларацій. А якщо гроші перераховуються, наприклад, для сплати ПДФО, військового збору та ЄСВ при виплаті зарплати – тоді використовуватиметься інформація з платіжного доручення.

Важливий нюанс! Інформація про рух коштів на єдиному рахунку буде доступна платникові в електронному кабінеті в актуальному стані (п. 8 Порядку № 321).

Як податкова розподіляє кошти з єдиного рахунка?

Погашення зобов’язань за податками (зборами) за рахунок сум, що надійшли на єдиний рахунок, здійснюватиметься в порядку черговості, установленої п. 351.6 ПК, а саме:

  • у першу чергу – погашатиметься недоїмка з ЄСВ;
  • у другу чергу – податковий борг із податку або збору, заборгованість за іншими платежами згідно із черговістю їх виникнення, з огляду на положення п. 131.2 ПК;
  • у третю чергу – грошові зобов’язання, визначені на підставі податкових повідомлень-рішень (далі – ППР), у хронологічному порядку надходження розрахункових документів на зарахування коштів на єдиний рахунок, якщо такі розрахункові документи містять дату і номер відповідного ППР;
  • у четверту чергу – визначені платником податків (податковим агентом) грошові зобов’язання із загальнодержавних податків і зборів, місцевих податків, ЄСВ – у хронологічному порядку надходження розрахункових документів на зарахування коштів на єдиний рахунок, якщо такі розрахункові документи містять інформацію про призначення відповідного платежу та його отримувача;
  • у п’яту чергу – грошові зобов’язання із загальнодержавних податків і зборів у хронологічному порядку надходження податкових декларацій (розрахунків), у сумі податкових зобов’язань відповідного податкового періоду, з огляду на строки сплати;
  • у шосту чергу – грошові зобов’язання з місцевих податків у хронологічному порядку надходження податкових декларацій (розрахунків), у сумі податкових зобов’язань відповідного податкового періоду, з огляду на строки сплати;
  • у сьому чергу – інші платежі у хронологічному порядку надходження розрахункових документів на зарахування коштів на єдиний рахунок, якщо такі розрахункові документи містять інформацію про призначення відповідного платежу та його отримувача.

Увага! Виходить, що коли платник податків перераховує на єдиний рахунок суму для сплати, наприклад, податку на прибуток, але при цьому в нього є недоїмка з ЄСВ, то гроші, що надійшли, будуть спрямовані на погашення недоїмки з ЄСВ. А грошове зобов’язання з податку на прибуток залишиться несплаченим.

Вибір за вами

Як бачите, з одного боку, використання єдиного рахунка може бути зручним, особливо тому що бюджетні рахунки досить часто міняються. Але, з іншого боку, є явний мінус: ви не зможете відмовитися від використання єдиного рахунка до кінця року. І існує черговість погашення зобов’язань, яка вас може не влаштувати. Крім того, у ході використання єдиного рахунка на практиці, поза сумнівом, з’являться й інші питання та проблеми.

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 3

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали