Що ми розглянемо:
Зміни щодо застосування єдиного рахунка були внесені:
Також постановою КМУ від 29.04.20 р. № 321 був затверджений Порядок функціонування єдиного рахунка і виконання норм ст. 351 ПК центральними органами виконавчої влади (далі – Порядок № 321).
Увага! Єдиний рахунок починає працювати з 1 січня 2021 року. |
Єдиний рахунок – це рахунок, який може використовуватися для сплати грошових зобов’язань та/або податкового боргу з податків і зборів, ЄСВ та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи (п. 351.1 ПК).
Єдиний рахунок – це один рахунок для сплати податків і зборів усіма платниками податків (як юридичними, так і фізичними особами).
Єдиний рахунок відкривається в Казначействі на ім’я податкової служби, проте гроші, які враховуються на цьому рахунку, податковій не належать (п. 4, 5 Порядку № 321).
На єдиний рахунок можна перераховувати всі податки і збори, крім (п. 351.1 ПК):
Відразу зазначу, що використання єдиного рахунка не є обов’язковим для платників податків. Якщо ви не хочете використовувати єдиний рахунок, ніхто вас не змусить цього робити: ви можете сплачувати податки і збори на різні рахунки (як раніше).
Якщо ж ви визнаєте зручним таку новацію, тоді вам потрібно подати повідомлення про використання єдиного рахунка через електронний кабінет. Скоріше за все найближчим часом буде затверджений ідентифікатор форми такого повідомлення або ж про використання єдиного рахунка можна буде повідомити в довільній формі через меню «Листування з ДПС». Чекаємо найближчим часом роз’яснення податкової із цього приводу.
Аналогічним чином, тобто направивши повідомлення через електронний кабінет, платник податків може відмовитися від використання єдиного рахунка.
На замітку! Якщо у платника податків – юрособи є відокремлені підрозділи, то повідомлення про використання єдиного рахунка або ж про відмову від його використання подаються такою юрособою за кожним відокремленим підрозділом (п. 6 Порядку № 321). |
Важливо пам’ятати, що платник податків має право повідомити податкову про використання єдиного рахунка або ж про відмову від його використання тільки один раз протягом календарного року (п. 6 Порядку № 321).
Використання єдиного рахунка починається з робочого дня, що настає за днем подання повідомлення. Наприклад, якщо платник податків подав повідомлення про використання єдиного рахунка 21.01.21 р., то він може почати його використовувати вже з 22.01.21 р.
А ось якщо подано повідомлення про відмову, то припинити використання єдиного рахунка платник податків зможе лише з 1 січня наступного року. Наприклад, платник податків подав повідомлення про припинення використання єдиного рахунка 10.02.21 р. Отже, припинити його використовувати він зможе тільки з 01.01.22 р.
Майте на увазі! Ви вирішили спробувати працювати з єдиним рахунком у 2021 році і вже готові відправити повідомлення? Тоді вам слід знати: якщо ви потім передумаєте, вам доведеться використовувати єдиний рахунок для сплати податків і зборів до кінця 2021 року. |
Також слід пам’ятати, що коли платник податків, який використовує єдиний рахунок, за звичкою перерахує гроші для сплати податку (збору) на бюджетний рахунок такого податку (збору) (крім ПДВ, акцизу і держдивідендів), такі кошти вважатимуться помилково сплаченими (вони будуть повернені на поточний рахунок платника податків у банку).
Для сплати грошових зобов’язань та/або податкового боргу (заборгованості) за податками і зборами, ЄСВ та іншими платежами на єдиний рахунок зараховуються кошти (п. 10 Порядку № 321):
З єдиного рахунка кошти перераховуються:
Зобов’язання перерахувати гроші на єдиний рахунок для сплати податків і зборів уважається виконаним з моменту ініціації переказу (п. 35.2 ПК). Тобто у момент подання платіжного доручення на сплату податків (зборів).
Перераховані платником податків суми податкова сама розподіляє на підставі реєстрів, які направляє щодня (за винятком вихідних і святкових днів) до Казначейства в розрізі кожного платника податків. На підставі такого реєстру Казначейство перераховує гроші до відповідного бюджету (п. 351.4 ПК).
При формуванні реєстру податкова керується, зокрема, інформацією, яка міститься (п. 351.5 ПК):
Іншими словами, якщо гроші на єдиний рахунок перераховуються для сплати зобов’язань за декларацією, податкова при формуванні реєстру керуватиметься даними декларацій. А якщо гроші перераховуються, наприклад, для сплати ПДФО, військового збору та ЄСВ при виплаті зарплати – тоді використовуватиметься інформація з платіжного доручення.
Важливий нюанс! Інформація про рух коштів на єдиному рахунку буде доступна платникові в електронному кабінеті в актуальному стані (п. 8 Порядку № 321). |
Погашення зобов’язань за податками (зборами) за рахунок сум, що надійшли на єдиний рахунок, здійснюватиметься в порядку черговості, установленої п. 351.6 ПК, а саме:
Увага! Виходить, що коли платник податків перераховує на єдиний рахунок суму для сплати, наприклад, податку на прибуток, але при цьому в нього є недоїмка з ЄСВ, то гроші, що надійшли, будуть спрямовані на погашення недоїмки з ЄСВ. А грошове зобов’язання з податку на прибуток залишиться несплаченим. |
Як бачите, з одного боку, використання єдиного рахунка може бути зручним, особливо тому що бюджетні рахунки досить часто міняються. Але, з іншого боку, є явний мінус: ви не зможете відмовитися від використання єдиного рахунка до кінця року. І існує черговість погашення зобов’язань, яка вас може не влаштувати. Крім того, у ході використання єдиного рахунка на практиці, поза сумнівом, з’являться й інші питання та проблеми.