Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Дивіденди членам ФГ: ПДФО, ЄСВ і відображення у звіті

28.04.2021 2026 0 0

Фермерські господарства (далі – ФГ) підбили підсумки за минулий рік, і багато хто з них нарахував (а деякі й виплатили) своїм членам у I кварталі поточного року дивіденди. І зараз, у період здавання звітності з ПДФО і ЄСВ за I квартал, у них виникають запитання, пов’язані з оподаткуванням і відображенням у звітності таких виплат. У консультації відповімо на деякі з них.


Запитання – відповіді

У березні членам ФГ нарахували дивіденди, але не виплачували їх. За якою ставкою обкладати ці суми ПДФО і в який строк слід сплатити податок?

Відповідь на запитання про ставку ПДФО залежить від того, які саме виплати були здійснені. Нагадаємо, члени ФГ не отримують зарплату як наймані працівники. Але вони можуть отримувати дохід, який розподіляється між ними:

  • залежно від їхнього внеску до складового або статутного капіталу ФГ. Ці виплати можна вважати звичайними дивідендами згідно з пп. 14.1.49 Податкового кодексу (далі – ПК);
  • пропорційно до трудового внеску кожного з них (так звані трудові дивіденди або дохід за трудову участь).

Доходи, отримані як звичайні дивіденди, обкладаються ПДФО залежно від того, на якій системі оподаткування перебуває ФГ:

  • для платників податку на прибуток ставка становить 5 %;
  • для платників єдиного податку третьої або четвертої групи – 9 % (пп. 167.5.4 ПК). Дивіденди також обкладаються військовим збором (далі – ВЗ) за ставкою 1,5 %.

Доходи, отримані членами ФГ від виконання трудової функції, включаються до місячного (річного) оподатковуваного доходу як інші доходи (далі – трудові дивіденди) (ЗІР, категорія 103.25). При їх нарахуванні (виплаті) податковий агент утримує ПДФО за ставкою 18 % і ВЗ за ставкою 1,5 %.

Нагадаємо, що порядок розподілу доходу між членами ФГ, умови нарахування винагороди та строки його виплати (надання) ФГ повинні бути прописані в установчому документі або порядку прийняття окремих рішень (наприклад, прибуток розподіляється на підставі рішення загальних зборів членів ФГ). Нарахування та виплату проводять за розпорядженням (наказом) голови ФГ.

У який строк потрібно сплатити ПДФО до бюджету, якщо дивіденди нараховані, але поки що не виплачені?

Якщо оподатковуваний дохід був нарахований, але не виплачений, то податок сплачується податковим агентом у строк, установлений для місячного податкового періоду (пп. 168.1.5 ПК). Тобто протягом 30 календарних днів після закінчення місяця, у якому нараховано дохід (ЗІР, категорія 103.07, також див., наприклад, за посиланням).

Якщо день сплати ПДФО припадає на вихідний, святковий або неробочий день, перерахувати ПДФО слід напередодні.

Наприклад, якщо дивіденди були нараховані, але не виплачені в лютому, то ПДФО і ВЗ слід сплатити не пізніше 30 березня, а якщо були нараховані в березні, то сплатити треба не пізніше 30 квітня.

Нагадаємо, що до бюджету ПДФО і ВР із дивідендів (як звичайних, так і трудових) сплачують за основним місцем реєстрації ФГ (пп. 168.4.3, 168.4.4 ПК).

ФГ у березні нарахувало та частково виплатило дивіденди засновникам і членам ФГ. Як відобразити ці операції в додатку 4ДФ до Податкового розрахунку з ПДФО та ЄСВ за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 13.01.15 р. № 4 (далі – Розрахунок)?

Дохід у вигляді дивідендів (крім дивідендів, нарахованих у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих особою, яка виплачує такі дивіденди) включається до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу особи (п. 170.5 ПК). Тому податкові агенти, які нараховують (виплачують) дивіденди фізособам, відображають таку виплату в Розрахунку. При цьому в додатку 4ДФ (ПДФО) до Розрахунку за місяць, у якому були нараховані (виплачені) дивіденди (у нас – березень), указують:

  • у графі 3а – повну суму нарахованого доходу (дивідендів);
  • графі 3 – суму фактично виплаченого доходу (може не збігатися із сумою в графі 3а);
  • графах 4а та 4 – суму нарахованого та перерахованого ПДФО (показники граф можуть не збігатися);
  • графах 5а та 5 – суму нарахованого та перерахованого ВЗ (показники граф можуть не збігатися);
  • графі 6 – код ознаки доходу «109» – у випадку нарахування звичайних дивідендів і «127» – при нарахуванні трудових дивідендів.

Чи треба відображати виплату дивідендів у додатку 1 до Розрахунку?

Ні, не треба. Члени ФГ є платниками ЄСВ і платять внесок самі за себе (п. 51 ч. 1 ст. 4 Закону від 08.07.10 р. № 2464-VI). Тому на суму доходів, виплачених своїм членам, ФГ не нараховує ЄСВ (як на звичайні дивіденди, так і на трудові). Крім того, дивіденди не обкладаються ЄСВ на підставі п. 14 Переліку, затвердженого постановою КМУ від 22.12.10 р. № 1170. Тому в додатку 1 сума виплачених ФГ дивідендів не показується.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали