Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Орендна плата нерезидентові: чи утримувати податок на репатріацію?

Сільгосппідприємство орендує земельну ділянку в нерезидента (резидент Білорусі). Чи потрібно утримувати із суми орендної плати податок на репатріацію?

Порядок оподаткування доходів нерезидентів із джерелом їх походження з України (далі – податок на репатріацію) викладено в п. 141.4 Податкового кодексу (далі – ПК).

Так, до доходів нерезидента, які підлягають обкладенню податком на репатріацію, відноситься, зокрема, лізингова/орендна плата, що вноситься резидентами або постійними представництвами на користь нерезидента – лізингодавця/орендодавця за договорами оперативного лізингу/оренди (пп. «ґ» пп. 141.4.1 ПК).

Нагадаємо, що згідно з пп. 14.1.97 ПК лізингова (орендна) операція – це господарська операція (крім операцій із фрахтування (чартеру) морських суден та інших транспортних засобів) фізичної чи юридичної особи (орендодавця), що передбачає надання основних засобів у користування іншим фізичним чи юридичним особам (орендарям) за плату та на визначений строк. Лізингові (орендні) операції здійснюються у вигляді оперативного лізингу (оренди), фінансового лізингу (оренди), зворотного лізингу (оренди), оренди житла з викупом, оренди земельних ділянок та оренди будівель, у тому числі житлових приміщень.

Отже, дохід нерезидента у вигляді орендної плати за передання в оренду земельної ділянки, що знаходиться на території України, є об’єктом обкладення податком на репатріацію. Ставка такого податку – 15 % (пп. 141.4.2 ПК).

Однак слід зазначити, що вищенаведені норми діють, тільки якщо між Україною та державою нерезидента не укладено міжнародного договору про уникнення подвійного оподаткування. Якщо ж така угода є, то слід керуватися правилами, викладеними в угоді.

Угоду між Урядами України та Республіки Білорусь про уникнення подвійного оподаткування та запобігання ухилення від сплати податків стосовно податків на доходи й майно було ратифіковано Законом від 20.12.94 р. № 306/94-ВР.

Відповідно до ст. 6 цієї Угоди доходи, що їх одержує резидент однієї Договірної Держави від нерухомого майна (включаючи доходи від сільського або лісового господарства), розміщеного у другій Договірній Державі, можуть оподатковуватись у цій другій Договірній Державі. Зазначене застосовується до доходів, одержуваних від прямого використання, здавання в оренду або використання нерухомого майна в будь-якій іншій формі, у тому числі до доходів, пов’язаних з передачею або отриманням прав на управління цим майном.

Отже, у наведеній ситуації дохід від оренди земельної ділянки, яка знаходиться в Україні, але належить нерезидентові (резидентові Білорусі), має обкладатися податком на репатріацію за ставкою 15 %. Однак це справедливо, якщо орендар-нерезидент є юридичною особою.

Що стосується доходів фізосіб (у т. ч. нерезидентів), то вони підлягають обкладенню насамперед ПДФО. Особливості нарахування (виплати) та обкладення ПДФО окремих видів доходів фізосіб викладено в ст. 170 ПК. Так, згідно із пп. 170.10.1 ПК доходи із джерелом їх походження в Україні, що нараховуються (виплачуються, надаються) на користь нерезидентів, оподатковуються за правилами та ставками, визначеними для резидентів.

Як передбачено пп. 170.10.3 ПК, у разі якщо доходи із джерелом їх походження в Україні виплачуються нерезиденту резидентом – юридичною особою або самозайнятою фізичною особою, такий резидент вважається податковим агентом нерезидента щодо таких доходів. Під час укладення договору з нерезидентом, умови якого передбачають отримання таким нерезидентом доходу із джерелом його походження в Україні, резидент зобов’язаний зазначити в договорі ставку податку, що буде застосована до таких доходів.

Згідно з пп. 168.1.1 ПК податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 ПК.

Нагадаємо, що згідно з п. 167.1 ПК ставка ПДФО становить 15 % бази оподаткування в разі, якщо дохід не перевищує 10-кратного розміру мінімальної заробітної плати, установленої на 1 січня звітного податкового року. В іншому разі застосовується ставка 20 %.

Таким чином, для уникнення подвійного оподаткування доходів, які виплачуються (нараховуються, надаються) фізособі-нерезиденту резидентом-юрособою, податок, передбачений пп. 141.4.2 ПК, не утримується, але такі доходи обкладаються ПДФО згідно з вищенаведеними нормами ПК (аналогічну позицію ДФС із цього питання див. у ЗІР, категорія 102.12).

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
27.06.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
10.07.2025
Рекламні послуги в Інтернеті від нерезидента: коли виникає обов’язок сплачувати ПДВ?
Замовляєте нерезиденту рекламу в Інтернеті та є запитання щодо обкладення ПДВ? У статті з’ясуємо, коли саме виникає обов’язок сплачувати ПДВ та як уникнути порушень. Суб’єкти господарювання для просування товарів і послуг часто замовляють рекламу в Інтернеті. Адже інтернет-реклама ...
08.07.2025
Як оформити розрахунок коригування, якщо податкову накладну заблоковано?
Розглянемо, як діяти, якщо потрібно скласти розрахунок коригування до заблокованої податкової накладної. Ситуація. При отриманні передоплати або відвантаженні товарів постачальник виписав податкову накладну (далі – ПН), реєстрацію якої в ЄРПН було зупинено. Згодом покупцеві повернули кошт...
04.07.2025
Як визначити базу обкладення ПДВ у разі продажу сільгосппродукції, закупленої у населення?
У статті розглянемо, як визначити базу обкладення ПДВ і заповнити податкову накладну, якщо сільгосппродукцію придбано у фізособи – неплатника ПДВ. Практична ситуація Сільгосппідприємство придбаває сільськогосподарську продукцію у фізосіб (зокрема, у фізосіб-підприємців, які не є платниками ПД...
Кращі матеріали