Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Придбаний у кредит автомобіль потрапив у ДТП: які особливості бухобліку?

У результаті ДТП пошкоджено авто, придбане у кредит. За рахунок належних сум страхового відшкодування страхова компанія погасила залишок кредиту в банку. Пошкодження значні, тож сільгосппідприємство вирішило не ремонтувати авто, а відразу продати. Як відобразити ці операції в бухгалтерському обліку сільгосппідприємства?

У цій ситуації мають місце три окремі господарські операції: отримання страхового відшкодування, погашення заборгованості перед установою банку за кредитом та реалізація автомобіля. Розглянемо їх бухоблік по черзі.

1. Страхове відшкодування, яке страхова компанія переказує підприємству, слід включити до доходів. Нагадаємо, що дохід визнається під час збільшення активу чи зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена (п. 5 П(С)БО 15 «Дохід»). Тому є підстави вважати, що дохід у вигляді належного до отримання страхового відшкодування виникає на дату ухвалення страховою компанією рішення – оформлення страхового акта (аварійного сертифіката). Тож у бухгалтерському обліку суму страхового відшкодування показують у складі доходу проведенням Дт 377 «Розрахунки з іншими дебіторами» – Кт 746 «Інші доходи».

У такому разі сума отриманого від страхової компанії страхового відшкодування не призводить до будь-яких ПДВ-наслідків, оскільки постачання товарів (послуг) не здійснюється.

2. Під час погашення страховою компанією заборгованості сільгосппідприємства за кредитом, у бухобліку слід додатково відобразити записи:

  • на суму відсотків за користування кредитом: Дт 684 «Розрахунки за нарахованими відсотками» – Кт 377;
  • на суму основної суми боргу (тіло кредиту): Дт 501 «Довгострокові кредити банків у національній валюті» – Кт 377.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали