Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чому треба надавати відповідь на запит податкової, складений із порушеннями?

25.06.2019

До сільгосппідприємства надійшов запит податкової про надання інформації та підтвердних документів. Однак під час вивчення запиту було виявлено, що його підписав начальник відділу, а не керівник (заступник) фіскальної служби. Тож директор наполягає, що такий запит слід проігнорувати та не надавати на нього відповіді, оскільки його складено з порушеннями. Як бухгалтеру переконати директора, що навіть на такий запит слід підготувати відповідь?


У цій ситуації мають рацію обидва – і директор, і бухгалтер, але краще все ж таки підготувати відповідь-відмову в наданні інформації та документів. Пояснимо докладніше чому.

Дійсно, платник звільняється від обов’язку надавати інформацію на запит податкової, якщо його підписано неналежною особою (п. 73.3 Податкового кодексу, далі – ПК). Утім, радимо навіть на такий запит надати відповідь (докладніше про це див. «Запит від ДФС: як реагувати платнику»).

Право фіскалів надсилати платникам податків запити передбачено ПК та Порядком періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженим постановою КМУ від 27.10.10 р. № 1245 (далі – Порядок № 1245).

Щоб надіслати платнику запит, фіскали повинні мати підстави (п. 73.3 ПК, п. 12 Порядку № 1245) та оформити його з дотриманням вимог п. 73.3 ПК та п. 10 Порядку № 1245.

Так само платник податків зобов’язаний надати запитувану інформацію та документи на її підтвердження (абзац п’ятий п. 73.3 ПК, п. 14 Порядку № 1245). Однак платник звільняється від такого обов’язку, якщо в запиті (п. 73.3 ПК):

  • немає підстави для його надсилання;
  • відсутній вичерпний перелік запитуваної інформації;
  • не дотримано вимоги щодо обов’язкового підписання керівником або його заступником/уповноваженою особою.

Отримавши запит, платник податків ретельно його вивчає та за наявності однієї із перелічених умов звільняється від обов’язку надавати відповідь. У викладеній ситуації наявне порушення останнього пункту – запит підписано неналежною особою. Виходить, що платник може його проігнорувати та нічого не відповідати.

Проте відсутність будь-якої відповіді (навіть відмови) надає податківцям право провести документальну позапланову перевірку платника (ст. 78 ПК). Тож, не надавши відповіді на обов’язковий письмовий запит податкової, платник наражає себе на таку перевірку.

Аби виключити можливість призначення документальної позапланової перевірки, рекомендуємо надавати відповідь на кожен запит податкової, навіть складений із порушеннями. Пам’ятайте, що відповідь може бути як позитивною, так і у вигляді відмови.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
27.06.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
03.07.2025
Формування резервів і забезпечень: для кого – обов'язок, а для кого – право?
Із статті ви дізнаєтеся, хто може не створювати резерви та забезпечення та що для цього потрібно зробити. Формування в бухгалтерському обліку резервів і забезпечень – не просте завдання. Хто зобов'язаний їх створювати? Кому дозволено не вдаватися до цієї процедури і тим самим спростити облік? ...
03.07.2025
Хто із роботодавців зобов’язаний оновити інформацію в ЄДР не пізніше 13.08.2025?
У зв’язку з набуттям чинності новим законом деякі роботодавці не пізніше 13.08.2025 зобов’язані оновити свої дані в ЄДР. Прочитайте статтю, щоб дізнатися, чи стосується вас ця вимога. У червні 2025 року набув чинності закон, яким змінено окремі правила щодо трудових відносин. Зокрема, це...
30.06.2025
З дати оформлення податкової накладної минуло 365 днів: чи може платник ПДВ скористатися податковим кредитом?
Розглянемо, чи може платник ПДВ скористатися податковим кредитом, якщо з дати складання податкової накладної сплило 365 днів. Практична ситуація Бухгалтер виявила податкову накладну, з дати оформлення якої минуло 365 днів. Податкова накладна була зареєстрована своєчасно і не була заблокована. Чи є ...
Кращі матеріали