Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чому треба надавати відповідь на запит податкової, складений із порушеннями?

25.06.2019 1293 0 0

До сільгосппідприємства надійшов запит податкової про надання інформації та підтвердних документів. Однак під час вивчення запиту було виявлено, що його підписав начальник відділу, а не керівник (заступник) фіскальної служби. Тож директор наполягає, що такий запит слід проігнорувати та не надавати на нього відповіді, оскільки його складено з порушеннями. Як бухгалтеру переконати директора, що навіть на такий запит слід підготувати відповідь?


У цій ситуації мають рацію обидва – і директор, і бухгалтер, але краще все ж таки підготувати відповідь-відмову в наданні інформації та документів. Пояснимо докладніше чому.

Дійсно, платник звільняється від обов’язку надавати інформацію на запит податкової, якщо його підписано неналежною особою (п. 73.3 Податкового кодексу, далі – ПК). Утім, радимо навіть на такий запит надати відповідь (докладніше про це див. «Запит від ДФС: як реагувати платнику»).

Право фіскалів надсилати платникам податків запити передбачено ПК та Порядком періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженим постановою КМУ від 27.10.10 р. № 1245 (далі – Порядок № 1245).

Щоб надіслати платнику запит, фіскали повинні мати підстави (п. 73.3 ПК, п. 12 Порядку № 1245) та оформити його з дотриманням вимог п. 73.3 ПК та п. 10 Порядку № 1245.

Так само платник податків зобов’язаний надати запитувану інформацію та документи на її підтвердження (абзац п’ятий п. 73.3 ПК, п. 14 Порядку № 1245). Однак платник звільняється від такого обов’язку, якщо в запиті (п. 73.3 ПК):

  • немає підстави для його надсилання;
  • відсутній вичерпний перелік запитуваної інформації;
  • не дотримано вимоги щодо обов’язкового підписання керівником або його заступником/уповноваженою особою.

Отримавши запит, платник податків ретельно його вивчає та за наявності однієї із перелічених умов звільняється від обов’язку надавати відповідь. У викладеній ситуації наявне порушення останнього пункту – запит підписано неналежною особою. Виходить, що платник може його проігнорувати та нічого не відповідати.

Проте відсутність будь-якої відповіді (навіть відмови) надає податківцям право провести документальну позапланову перевірку платника (ст. 78 ПК). Тож, не надавши відповіді на обов’язковий письмовий запит податкової, платник наражає себе на таку перевірку.

Аби виключити можливість призначення документальної позапланової перевірки, рекомендуємо надавати відповідь на кожен запит податкової, навіть складений із порушеннями. Пам’ятайте, що відповідь може бути як позитивною, так і у вигляді відмови.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали