Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як аграрію отримати кредит на посівну-2022 в умовах війни за Держпрограмою «Доступні кредити 5-7-9%»

30.03.2022 1062 0 3

Для підтримки сільськогосподарських товаровиробників та забезпечення посівної кампанії, а також підтримки та активізації підприємницької діяльності в умовах воєнного стану урядом унесено кілька суттєвих змін до Державної програми «Доступні кредити 5-7-9%». Тож у період дії воєнного стану та протягом місяця після його завершення аграрії можуть отримати кредит під 0 %.

У матеріалі розповімо, яка процедура отримання такого кредитування на проведення посівної та на що звертають увагу банківські установи, виходячи зі своїх кредитних політик.


Сутність програми держпідтримки посівної-2022

Порядок надання фінансової державної підтримки суб’єктам підприємництва затверджено постановою КМУ від 24.01.2020 № 28 (далі – Порядок № 28). Безпосередньо державну фінансову підтримку надає Фонд розвитку підприємництва (далі – Фонд). Єдиним учасником Фонду є уряд України в особі Мінфіну, що координує всі аспекти діяльності Фонду.

Постановами КМУ від 12.03.2022 № 274 та від 18.03.2022 № 312 було внесено зміни до Державної програми «Доступні кредити 5-7-9%». Одним із п’яти напрямів держпідтримки є фінансування сільгосптоваровиробників для провадження сільгоспдіяльності на період воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення чи скасування (пп. 4 п. 4 Порядку № 28).

Хто може претендувати на держпідтримку?

Зазначена держпідтримка надається суб’єктам підприємництва (далі – СП), які є сільськогосподарськими товаровиробниками у значенні, наведеному в Законі від 24.06.2004 1877-IV «Про державну підтримку сільського господарства України» (далі – Закон № 1877).

«Сільськогосподарський товаровиробник – юридична особа незалежно від організаційно-правової форми або фізична особа – підприємець, основною діяльністю якої є виробництво сільськогосподарської продукції та/або розведення, вирощування, вилов риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробка на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власновиробленої сировини на давальницьких умовах, а також здійснення операцій з її постачання, причому в такій діяльності питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менше 75 % вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно.

До сільськогосподарських товаровиробників також належать сімейні фермерські господарства, зареєстровані платниками єдиного податку четвертої групи згідно із главою 1 розділу XIV Податкового кодексу України»

П. 2.151 Закону № 1877

Претендувати на таку держпідтримку можуть суб’єкти мікропідприємництва, малого, середнього та великого підприємництва (фізособи-підприємці та юрособи) (п. 2 Порядку № 28).

Крім того, СП повинен відповідати таким додатковим критеріям (п. 8 Порядку № 28):

  • не може бути особою, учасником (акціонером, членом) або кінцевим бенефіціаром якої є громадяни держави, визнаної Україною державою-агресором або державою-окупантом;
  • зареєстрований на території України (крім тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі);
  • СП разом з учасниками групи пов’язаних з ним контрагентів за останні три календарних роки не отримував державної допомоги, що перевищує суму, еквівалентну 200 тис. євро, визначену за офіційним валютним курсом, установленим НБУ, що діяв на останній день фінансового року;
  • СП не підпадає під обмеження щодо надання державної підтримки, визначені ст. 13 Закону № 1877;

Розраховувати на держпідтримку в такому разі можуть лише резиденти України – фізособи-підприємці та юрособи, учасниками та кінцевими бенефіціарами яких також є лише резиденти України (фізичні та юридичні особи) (п. 8 Порядку № 28).

На які цілі видають кредит?

Кредит видають на придбання основних засобів та покриття будь-яких витрат, пов’язаних із провадженням сільськогосподарської діяльності у значенні Закону № 1877 (пп. 31 п. 12 Порядку № 28). Йдеться про:

  • інвестиційний кредит на придбання сільськогосподарської техніки,

а також

  • кредит на поповнення обігових коштів для придбання насіння, добрив та паливно-мастильних матеріалів.

Довідково: згідно з п. 2.28 Закону № 1877 сільськогосподарською діяльністю є діяльність з виробництва продукції рослинництва, виробництва продукції тваринництва, залісення, розведення (утримання, вирощування, вилов) морської риби, жаб, безхребетних, водоростей та інших гідробіонтів), обробки та/або консервації риби тощо; надання послуг сільськогосподарського характеру (сіяння, збирання врожаю, зберігання сільськогосподарської продукції).

Які умови надання кредиту?

Умови надання кредиту такі:

  • видається у гривнях;
  • максимальна сума кредиту – 60 млн грн;
  • максимальний строк кредиту – 6 місяців;
  • розмір кредитної гарантії – 80% від суми кредиту суб’єкта мікро, малого та середнього підприємництва (крім суб’єктів великого підприємництва).

А що після завершення зазначеного строку?

Протягом дії воєнного стану та місяця після його завершення аграрії можуть отримати кредит під 0 %. Після цього кредитна ставка становитиме 5 %.

Протягом якого строку позичальники можуть звернутися за компенсацією?

Кредит може бути наданий у період до 31 травня 2022 року (пп. 31 п. 12 Порядку № 28).

Кредитні політики банків

До зазначеної програми на сьогодні приєдналися всі державні банки (Ощадбанк, ПриватБанк, Укргазбанк, Укрексімбанк) та близько 20 провідних комерційних банків. Частина з них уже підписали відповідні угоди, а угоди інших перебувають у процесі підписання.

Держава виділила на програму 25 млрд грн, профільне міністерство здійснило розподіл цих коштів між банками-учасниками та робить щоденний моніторинг за виданими кредитами в межах програми. З початку старту програми вже близько 300 млн грн кредитів було погоджено з різних регіонів України.

Слід зазначити, що банки здійснюють кредитування на основі своїх кредитних політик, вимог до позичальників, сум кредиту та застав. Однак, незважаючи на таку безпрецедентну підтримку з боку держави, комерційні банки здебільшого не кредитують нових клієнтів, а працюють лише з тими аграріями, які вже мають кредитну історію з ними.

Також банки зробили територіальний розподіл країни на зони щодо можливості кредитування. Так, вони не кредитують підприємства, які перебувають під тимчасовою окупацією, у зоні бойових дій або розташовані менш ніж за 50 км від кордону з Республікою Білорусь.

Також банки звертають увагу на розміщення підприємств (негативним фактором є їх місцезнаходження біля великих інфраструктурних та військових об’єктів), сівозміну (перевагою є колоскові та олійні культури, негативним фактором є монокультурність), площу с/г угідь, наявність у підприємства власної с/г техніки, необхідної для забезпечення посіву, наявність товарно-матеріальних ресурсів у господарства та персоналу для здійснення с/г діяльності, кількість готової продукції на складах тощо.

Процедура отримання кредиту

У аграріїв на сьогодні є два основних варіанти отримання банківського кредитування:

  1. Класичне кредитування – звернення до банку особисто.
  2. Інноваційне кредитування – онлайн-подання кредитної заявки в один чи відразу декілька банків завдяки сучасним та спеціалізованим ІТ-платформам. До таких платформ належать AgroApp та АГРІАНАЛІТИКА. Ці сервіси дозволяють зручне подання заявок на кредит до основних банків-кредиторів через Інтернет зі своїх комп’ютерів і навіть смартфонів. Сервіс AgroApp додатково розробив Telegram-бот @agroappbot, який є дуже зручним та простим у користуванні. На згаданих ІТ-платформах за допомогою декількох кліків, зазначивши лише код ЄДРПОУ підприємства, суму кредиту, банк-кредитора, мету кредитування та контактні дані, ви автоматично надсилаєте кредитну заявку відразу в декілька банків. Завдяки вбудованим алгоритмам, сервіси акумулюють інформацію про підприємству з відкритих баз даних, автоматично генерують кредитну анкету, здійснюють оцінку фінансового стану підприємства та розраховують можливий кредитний ліміт. Далі програма автоматично розподіляє ваш запит серед банків-кредиторів згідно з вашими можливостями та побажаннями і протягом доби видає попереднє рішення від банку. Так, з початку бойових дій до сервісу AgroApp було подано 260 кредитних заявок від аграріїв на 920 млн грн, з яких на 680 млн грн вже отримано попереднє позитивне рішення від банків. На разі відбувається фінальне погодження та підписання угод. До АГРІАНАЛІТИКА за цей період подано заявок від 307 фермерських господарств на загальну суму 185 млн грн. Платформи працюють з основними банками, які сьогодні здійснюють кредитування агробізнесу, у тому числі і з державними банками. Платформи мають компетентні кол-центри, які можуть оперативно допомогти вам в оформленні кредитної заявки та надати додаткові фахові консультації щодо роботи на платформі.

Корисні поради

Наведемо корисні поради, які варто враховувати агровиробникам, щоб отримати кредит:

1. У першу чергу слід звернути увагу на ті банки, де ви вже маєте позитивну кредитну історію. Це дозволить банку ліпше та швидше зрозуміти, як функціонує ваш бізнес, а наявність оформленої застави та/або особистої фінансової поруки власника є суттєвою перевагою в умовах збоїв роботи ДРОРМ, необхідності нотаріального посвідчення та фізичної наявності дружини власника бізнесу для одержання її згоди.

2. З'ясуйте, чи є банк учасником державної програми підтримки під 0 % для проведення посівної-2022.

3. З'ясуйте, чи є у вас у банку невикористаний кредитний ліміт або можливість збільшення діючого кредитного ліміту на підставі нової фінансової звітності за 2021 р.

4. З'ясуйте, чи є в банку можливість надання кредиту без твердої застави, та його максимальну суму.

5. З'ясуйте, чи працює банк із вашим регіоном у проекції на фізичне розташування вашого агропідприємства (бази та полів) – відстань від проведення бойових дій, кордонів тощо.

6. Якщо ваш обслуговуючий банк не погоджує кредитування, зверніться до державних банків. На відміну від комерційних банків, державні працюють і з новими клієнтами та вже мають факти видачі кредитів за новою програмою. Про це вже офіційно повідомили ПриватБанк, Укргазбанк та Ощадбанк.

7. Зверніть увагу, чи працює банк з електронними документами та чи має можливість цифрового підписання документів за допомогою КЕП (кваліфікаційного електронного підпису).

8. Якщо банки не погоджують ваш кредит, зверніться до постачальників, які в цей складний час можуть надати товар у кредит. До таких компаній належать УКРАВІТ та ПЛАНТ АГРО. Ці компанії надають можливість отримати через товарний кредит насіння, засоби захисту рослин, мікродобрива.

9. Стежте за офіційними повідомленнями Мінагрополітики щодо змін та впровадження нових інструментів для покращення доступу агровиробників до фінансування.

Новий профільний міністр Микола Сокольський анонсував перспективи розширення державної програми підтримки й на інших гравців ринку, а не тільки банки, серед яких можуть бути трейдери та інші постачальники. Також слід очікувати донорської підтримки аграріїв від світових інституцій та організацій, адже посівна – це не лише бізнес, а вже й продовольча безпека як України, так і світу.

Бажаємо всім мирного неба, а аграріям – успішно провести посівну кампанію!

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали