Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Слово редактора Uteka-Агро від 28.01.2025

Вітаю, шановні колеги!

До вашої уваги – основні теми тижня, які знайшли відображення у свіжих публікаціях Uteka-Агро.

Коефіцієнт індексації НГО: як застосовувати для розрахунку податків на 2025 рік. За інформацією Держгеокадастру, коефіцієнт індексації нормативної грошової земель за 2024 рік становить 1,12. Тобто вартість землі для розрахунку плати за землю, єдиного податку для платників четвертої групи на 2025 рік зросла на 12 %. З цієї статті ви дізнаєтеся, як розрахувати НГО земельної ділянки для обчислення податків на поточний рік.

Подання звітності за 2024 рік підприємцями – платниками єдиного податку. Наприкінці 2024 року відбулися зміни, що вплинули на порядок визначення дати визнання доходу підприємцями – платниками єдиного податку. У статті ми аналізуємо ці зміни і даємо поради таким підприємцям, як діяти з огляду на позицію ДПС із цього питання. Також пояснюємо, за якою формою та в які строки їм слід подати декларацію платника єдиного податку першої – третьої груп за 2024 рік і в яких випадках потрібно подавати додаток ЄСВ у складі такої декларації.

Визначення МПЗ єдинниками третьої групи. Суб’єкти господарювання, які є платниками єдиного податку третьої групи і мають у власності чи користуванні сільськогосподарські угіддя, повинні визначити МПЗ за 2024 рік. Це стосується як юридичних осіб, так і фізосіб-підприємців. МПЗ розраховується в додатку до декларації єдинників. Граничний строк подання декларації – 10 лютого цього року. У статті розповідаємо, як обчислити МПЗ єдинникам третьої групи.

Нова форма ТТН: роз’яснення та відповіді на запитання. Оновлена форма ТТН застосовується з 03.01.2025. На практиці її заповнення викликає багато проблем, тому що роз’яснень з боку Мінтрансу не було. І лише Міністерством розвитку громад та територій 23.01.2025 було надано Інформаційну довідку щодо заповнення окремих реквізитів ТТН. Щоб допомогти нашим читачам, у статті ми відповіли на запитання щодо заповнення ТТН, які більш за все цікавлять учасників транспортних перевезень.

Заповнюємо форму № 20-ОПП щодо обладнання для зберігання пального. Перед поданням заяви на отримання ліцензії на зберігання пального суб’єкт господарювання повинен проінформувати податкову про обладнання, призначене для його зберігання, подавши заяву за формою № 20-ОПП (нагадаємо, що цю форму змінено, і нова редакція діє з 25.11.2024). У статті розглянуто, як відобразити у формі № 20-ОПП інформацію про наявні резервуари.

Орендодавець проживає на тимчасово окупованій території. Підприємство уклало договір оренди земельної ділянки сільгосппризначення в 2021 році. Орендна плата згідно з договором уноситься на банківський рахунок орендодавця до 31 січня. Орендодавець є громадянином України, але проживає на тимчасово окупованій території. У матеріалі з’ясовуємо, чи можна проводити розрахунки з громадянами України, які проживають на ТОТ.

Заміщення тимчасово відсутнього працівника. Ситуація, коли працівник з певних причин тимчасово не може виконувати свої обов’язки за посадою, є доволі поширеною. Тоді виникає потреба доручити їх виконання іншому працівникові. Як це документально оформити без звільнення іншого працівника від його основних обов’язків та зі звільненням від його основних обов’язків, читайте за посиланням.

Курсові різниці: що передбачити в обліковій політиці сільгосппідприємства. Сільгосппідприємства досить активно займаються ЗЕД-операціями. Тому бухгалтерам таких підприємств слід добре знати норми НП(С)БО 21, зокрема розуміти, як правильно визначати курсові різниці. Адже курсові різниці відображаються у складі доходів або витрат, а отже, мають податкові наслідки для суб’єктів усіх систем оподаткування. У статті йдеться про загальні правила розрахунку та обліку курсових різниць, передбачені зазначеним стандартом. А також розглянуто, які положення щодо курсових різниць слід включити в облікову політику сільгосппідприємства.

Подорожній лист трактора: рекомендації зі складання + зразки оформлення. Якщо на підприємстві використовується трактор, без подорожнього листа не обійтися – незалежно від того, власний він чи орендований. Цей документ є основою для обліку роботи транспорту та витрат пального. Оскільки спеціалізованої форми подорожнього листа трактора законодавством не передбачено, підприємство має право розробити власну, яка відповідатиме його потребам. У статті детально розглянуто, коли потрібно складати подорожній лист трактора, які обов’язкові реквізити він має містити, а також надано практичні рекомендації та зразки для складання цього документа.

Перенесення даних фінзвітності до декларації з податку на прибуток. База обкладення податком на прибуток безпосередньо залежить від бухгалтерського фінрезультату, а застосування різниць – від загальної суми доходу за даними бухобліку за останній рік. Ці показники зазначаються у двох перших рядках декларації. Як коректно їх заповнити та як перевіряють правильність зазначених значень у цих рядках податківці (на підставі затвердженої ДПС методики перевірки), – розповідаємо у консультації.

Спецвипуск «Фінансова звітність: алгоритм заповнення». Тут ви знайдете інформацію щодо порядку складання та подання сільгосппідприємствами фінансової звітності за 2024 рік. Скористуйтеся постатейним алгоритмом заповнення кожної форми звітності для великих, середніх підприємств, а також суб’єктів малого та мікропідприємництва з урахуванням законодавчих новацій.

Наближається строк подання звітності для реєстрації / підтвердження реєстрації платників єдиного податку четвертої групи на 2025 рік. Тому наступного тижня нові публікації Uteka-Агро будуть присвячені темі складання декларації з єдиного податку платниками четвертої групи.

Легкої вам роботи та корисного читання!

Вікторія СТАНКЕВИЧ,
головна редакторка Uteka-Агро,
кандидат економічних наук

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
21.03.2025
Як ФГ визначити своїх кінцевих бенефіціарів
Юридичні особи (в т. ч. ФГ) повинні подавати інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників (далі – КБВ) (або про їх відсутність). За несвоєчасне подання такої інформації передбачено штрафні санкції. Про порядок та строки такого інформування розповімо в цій статті. Юридичні особи (в т....
10.04.2025
Як прийняти нового члена до фермерського господарства
На законодавчому рівні правилам прийняття нового члена до фермерського господарства (далі – ФГ) приділено мало уваги. Водночас це одна з важливих дій, без яких не обходиться жодне ФГ. У цьому матеріалі розповімо, чим регулюється процедура прийняття нового члена до ФГ, з яких етапів вона склада...
Нове
06.05.2025
Слово редактора Uteka-Агро від 06.05.2025
Дорогі колеги! Весна для аграріїв – це час не тільки для роботи в полі, але й для розв’язання багатьох важливих облікових, податкових і кадрових питань. Саме тому ми підготували для вас максимально прикладну добірку матеріалів – з роз’ясненнями, прикладами та зразками до...
29.04.2025
Слово редактора Uteka-Агро від 29.04.2025
Вітаю, шановні колеги! Редакція Uteka-Агро підготувала для вас добірку актуальних тем, важливих новин і практичних порад для щоденної роботи в агросфері. Як повідомити про зміну відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального. 8 квітня 2025 року набрала чинності пост...
22.04.2025
Слово редактора Uteka-Агро від 22.04.2025
Вітаю, шановні колеги! Весняний ритм життя – активний, динамічний, часом непередбачуваний. Саме таким він є і в професійній сфері – щотижня нові норми, роз’яснення, зміни та виклики. Наше завдання – допомогти вам не лише встигати за цими змінами, а й відчувати впевненість у...
Кращі матеріали