Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Верховний суд: головне – сутність господарської операції. Важлива форма документа

Бухгалтерські форуми рясніють обговоренням того, як проходять перевірки органів ДФС, що саме перевіряють та що являють собою знайдені порушення.

Доволі поширеним порушенням є дефекти в первинних документах. Так, органи ДФС вказують на те, що певні документи не відповідають ст. 9 Закону від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». 

Найбільш поширеним дефектом є відсутність ідентифікації посади особи, відповідальної за здійснення господарської операції і правильність її оформлення. Як правило, при заповненні видаткових накладних, актів приймання-передачі такі люди поспішають та не вказують свою посаду (часом прізвище та ініціали). Чи це серйозно? 

Верховний Суд України говорить – так. У постанові від 23.01.18 р. у справі № К/9901/436/18 (№ 826/7047/13-а) суд указав, що «факт відсутності або невідповідності первинного документа, який посвідчує господарську операцію, встановленим вимогам унеможливлює формування на його підставі витрат або податкового кредиту». А невідповідність первинного документа встановленим вимогам у даній справі полягала в тому, що був відсутній договір між позивачем та його контрагентами, а в податкових накладних (акт перевірки був за 2011–2012 роки), актах здачі-приймання робіт (надання послуг), видаткових накладних не зазначено посаду осіб, відповідальних за здійснення господарських операцій, місце їх складання.

Щоправда у вказаній справі є письмові пояснення директора контрагента позивача. Указаний директор пояснив, що до фінансової господарської діяльності Товариства-контрагента не має ніякого відношення, та повідомив, що в 2009 році він, перебуваючи в м. Києві, втратив паспорт громадянина України. 

Тобто вказані пояснення директора контрагента можуть бути розцінені як наявність однієї з ознак фіктивності відповідно до ст. 551 Господарського кодексу (одна з ознак фіктивності, що дають підстави для звернення до суду про припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичною особою – підприємцем, у тому числі визнання реєстраційних документів недійсними – підприємство зареєстроване (перереєстроване) на недійсні (втрачені, загублені) та підроблені документи).

Отже, ВСУ розглянув усі обставини справи в сукупності. Однак, оскільки платники податків не наділені повноваженнями контролювати інших платників податків – максимально повно заповнюйте всі обов’язкові реквізити в первинних документах. Навіть якщо це забирає більше часу – це може врятувати в майбутньому.

Водночас у постанові від 17.01.18 р. у справі № К/9901/1187/18 (№ 2а/0270/4386/12) ВСУ зазначив, що «допущення помилок у наданих до перевірки на підтвердження господарських операцій із контрагентом видаткових та податкових накладних щодо дати та номера договору не спростовує самої суті господарських операцій та фактичного здійснення таких, адже сукупність доказів, що містяться в матеріалах справи, підтверджує правильність формування позивачем даних податкового обліку в частині податкового кредиту та зобов'язань зі сплати податку на додану вартість». Подібна позиція, щоправда, щодо недоліків товарно-транспортних накладних та актів виконаних робіт була підтримана ВСУ в постанові від 17.01.18 р. у справі № К/9901/1524/18 (№ 802/537/13-а).

Як бачимо, окремі недоліки в первинних документах не є катастрофічними, але такі дефекти як мінімум можуть призвести до формування акта перевірки, податкових повідомлень-рішень і, як наслідок, додаткових витрат.

Коментарі до матеріалу
Популярне
27.06.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
30.06.2025
Проведення позапланової перевірки у зв’язку з вимогою платника податків про перегляд результатів перевірки
У статті розглянемо, коли орган ДПС зобов’язаний призначити позапланову перевірку на вимогу платника податків. Якщо платник податків не згоден із результатами перевірки через те, що податківці під час перевірки не дослідили всі наявні обставини, він має право подати скаргу про перегляд результ...
25.06.2025
Оплату за внутрішнім договором отримано в інвалюті: яка відповідальність загрожує підприємству?
У статті розглянуто, чи можуть платежі за внутрішнім договором здійснюватися в іноземній валюті та чи є відповідальність за такі розрахунки. Підприємство виконує будівельні роботи за договором підряду. Договір укладено з резидентом України – фізособою, будівельні роботи провадяться на територі...
11.06.2025
Адміністративний арешт майна платника податків: підстави та порядок накладення
У статті розглянемо, в яких випадках органи ДПС можуть накласти адміністративний арешт на платника податків. Адміністративний арешт майна платника податків є винятковим інструментом забезпечення виконання податкових зобов’язань цим платником. Застосувати арешт можна лише за наявності передбаче...
Кращі матеріали