Табель обліку використання робочого часу: відповіді на актуальні запитання
08.09.2017 2994 0 1
Акценти цієї статті:
- хто, коли і за якою формою складає табель;
- як застосовувати символьне та цифрове кодування;
- як табелювати сумісництво та суміщення;
- як відобразити неповний робочий час;
- як виправити помилки в табелі;
- скільки часу потрібно зберігати табель тощо.
Хто повинен складати табель?
Табель обліку використання робочого часу (далі – табель) – це головний первинний документ, що підтверджує нарахування заробітної плати працівникам згідно з відпрацьованим часом та забезпечує облік усіх можливих видів неявок – як оплачуваних, так і неоплачуваних.
Табель зобов’язані складати всі роботодавці, тобто підприємства, установи, організації, а також підприємці, які використовують найману працю, незалежно від обраних форм оплати праці (тарифна, погодинна, відрядна тощо) (ч. 2 ст. 30 Закону від 24.03.95 р. № 108/95-ВР, далі – Закон № 108).
Усередині підприємства табель складає уповноважена на це особа (зазвичай – керівник відділу, на працівників якого і складається табель) та передає його до бухгалтерії для опрацювання. На підприємствах із невеликою чисельністю працівників можна складати один табель на всіх працівників, а на великих підприємствах – доцільно вести табелі за кожним підрозділом.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року