Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Синдром хронічної втоми, як наслідок неправильної організації режиму праці та відпочинку

31.05.2016

Протягом тривалого часу відбуваються дискусії з приводу « Синдрому хронічної втоми», причин виникнення та лікування. На сьогодні відомо, що даний синдром може виникати як в дітей ( внаслідок перенавантаження в школах) так і в дорослому віці.

З точки зору гігієни, не правильна організація режиму праці обов’язково призводить до розвитку втоми, а згодом і до порушення функціонування усіх систем організму.

Для правильної організації режиму праці необхідно пам’ятати, що протягом робочого дня під дією безлічі факторів, працездатність людини змінюється, а саме проходить 3 фази:

- фаза «втягнення» в роботу – у цей період поступово підвищується активність центральної нервової системи (ЦНС), зростає рівень обмінних процесів, а згодом наростає працездатність. Тривалість в середньому від 15 хв до 1 год.

- фаза стійкої працездатності – визначається оптимальний рівень функціонування ЦНС та інших систем організму, працездатність досягає максимального рівня. Тривалість – до 3 год.

- фаза зниження працездатності – розвиток втоми організму з прогресивним зниженням працездатності.

Після обідньої перерви організм знову проходить дані фази. Необхідно пам’ятати, що тривалість кожної з цих фаз залежить від індивідуальних особливостей організму та від умов праці. Так, несприятливе середовище, в якому людина працює, ( не раціональне облаштування робочого місця, несприятлива атмосфера в колективі) та характер праці ( монотонність, ступінь відповідальності, шкідливість, значне переважання фізичної чи розумової складової праці) можуть прискорити розвиток втоми.

При довготривалій неправильній організації праці та відпочинку, організм людини не має змоги відновитись, і звичайна втома може призвести до стійких порушень функціонування організму – синдрому хронічної втоми. Лікування даного стану вимагає тривалого відпочинку та зміни умов праці, а у випадку розвитку функціональних та органічних зрушень з боку систем організму – повноцінного лікування під наглядом лікаря.

Тому розуміння процесів змін працездатності та індивідуальний підхід дає можливість досягнення максимального результату без заподіяння шкоди для здоров’я працівників.

Для попередження виникнення синдрому необхідно:

- забезпечити правильну організацію робочого місця;

- створити позитивну атмосферу в колективі;

- мінімізувати шкідливість на робочих місцях;

- організувати правильний відпочинок персоналу під час технічних перерв та в обідній час;

Працівникам:

- правильно організовувати власний відпочинок у вільний час:

При переважанні фізичної праці варто проводити відпочинок із залученням розумової діяльності: слухати музику, читати, грати в інтелектуальні ігри тощо.

При переваженні розумової діяльності – увагу приділяти активному відпочинку – велопрогулянки, кемпінг, заняття спортом та ін..

- проходити періодичні медичні огляди – для раннього виявлення зрушень функціональних систем організму

Таким чином, при раціональній організації праці та відпочинку можна забезпечити бажаний рівень працездатності, уникнути розвитку синдрому тривалої втоми і, як наслідок, попередити виникнення багатьох захворювань у працівників.
Джерело: http://dspif.gov.ua/

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
Нове
28.06.2025
Які послуги Дії можуть використовувати компанії
Цифровізація – це стандарт, за яким уже працюють бізнес і установи. Паспорт – без сканів. Підпис – без ручки. Дані – без ручного введення.  Цифрові сервіси Дії вже інтегрували понад 25 000 бізнесів та установ. Вони ідентифікують клієнтів, підписують документи онлайн, пе...
27.06.2025
Особливості звільнення документів від легалізації та апостилювання
Звільнення офіційних документів від вимоги легалізації чи іншого додаткового посвідчення (апостиля) на підставі відповідних положень міжнародних договорів України не скасовує вимоги щодо надання засвідченого перекладу документа на офіційну мову держави, на території якої документ пред’являєтьс...
27.06.2025
Як працює програма компенсації 25 % вартості української сільгосптехніки
Програма діє відповідно до постанови КМУ від 01.03.2017 № 130 і є одним з інструментів реалізації політики «Зроблено в Україні», спрямованої на підтримку внутрішнього виробництва, локалізацію і розвиток промислового потенціалу. Більше за темою: Компенсація від держави за придбання ...
Кращі матеріали