Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Помилка не призвела до недоплати – штрафу немає

14.05.2018 1455 0 1

Якщо допущена в декларації помилка не призвела до недоплати, то підстав для сплати штрафу, передбаченого п. 50.1 ПК, немає


Сторони спору

Позивач – товариство з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ), відповідач – орган ДФС.

Обставини справи

При заповненні декларації з ПДВ підприємство припустилося помилки, яка не при­звела до недоплати. Підприємство самостійне виявило помилку й виправило її шляхом подання уточнюючого розрахунку. Орган ДФС, провівши перевірку під­приємства, дійшов висновку, що при виправленні помилки в декларації воно не нарахувало самостійно штраф, як того вимагає п. 50.1 ПК, і виніс податкове повідомлення-рішення (далі – ППР) про застосування штрафної санкції на підставі п. 120.2 ПК у розмірі 2 968 105 грн.

Підприємство оскаржило ППР в адміністративний суд. Суд першої інстанції в задово­ленні позову відмовив. Апеляційний суд був на боці платника податків, скасував рішення окружного адміністративного суду та задовольнив позов: визнав протиправним і ска­сував винесене ППР. Орган ДФС оскаржив це рішення в касаційному порядку.

Позиції сторін

Позивач: касаційна скарга не підлягає задоволенню як безпідставна. Самостійно виявлена помилка не призвела до недоплати, тому немає підстав для сплати штрафу, передбаченого п. 50.1 ПК.

Відповідач: орган ДФС просить скасувати постанову апеляційного суду та залишити чинною постанову суду першої інстанції.

На чиєму боці суд

Верховний Суд (Постанова Верховного Суду України від 31.01.18 р., ЄДРСР, реєстр. № 71979481) став на бік ТОВ. Він залишив чинним рішення апеляційного суду, яким були задоволені позовні вимоги ТОВ: визнане протиправним і скасоване ППР.

Аргументи суду

1. Згідно з п. 50.1 ПК у випадку якщо платник податків самостійно виявляє помилки в раніше поданій ним декларації, він зобов'язаний:

– або направити уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі 3 % суми недоплати;

– або відобразити недоплату в декларації із цього податку, яка подається за податковий період, що настає за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу в розмірі 5 % такої недоплати.

2. Залежно від обраного способу виправлення помилок законодавством передбачено два розміри штрафу – 3 % і 5 %, які платник податків зобов'язаний сплатити при виправленні помилок у податковій звітності.

3. Розмір штрафу визначається виходячи із суми недоплати. Тому при виявленні помилок у податковій звітності, які не призвели до недоплати податкових зобов'язань, штраф не сплачується.

Висновок

Із цього судового рішення випливає, що платник податків повинен сплачувати штрафи, установлені ст. 50 ПК, тільки в тому випадку, якщо допущені в декларації помилки призвели до недоплати податкового зобов'язання. А якщо недоплати немає, то немає й підстави для сплати штрафу, який розраховується від суми недоплати

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали