Наше підприємство проводить усі розрахунки в безготівковій формі. Чи потрібно встановлювати ліміт каси в такому разі? Чим загрожує його відсутність?
Загалом потреба в розрахунку ліміту каси є у тих підприємств, які мають справу з готівковими коштами. Якщо ж усі розрахунки (із контрагентами, працівниками – з оплати праці, підзвітними особами тощо) проводяться в безготівковій формі, то й ліміт каси не потрібен.
Якщо на підприємстві його не встановлено (незалежно від причин такого невстановлення), то він автоматично вважається нульовим. І тоді вся готівка, що знаходиться в касі на кінець робочого дня і не здана відповідно до вимог Положення, затвердженого постановою Правління НБУ від 27.12.17 р. № 148 (далі – Положення № 148), уважається понадлімітною (п. 53 Положення № 148).
Слід зазначити, що в деяких дозволених випадках готівка не вважається понадлімітною:
Однак такі винятки діють лише в разі, якщо ліміт усе ж установлено та затверджено внутрішніми розпорядчими документами. Тобто правом скористатися наведеними винятками можуть лише ті суб’єкти господарювання, у яких ліміт каси встановлено й обґрунтовано відповідними документами (Порядком розрахунку ліміту каси підприємства, безпосередньо самими розрахунком та наказом, який його затверджує).
За перевищення ліміту каси передбачено штраф у двократному розмірі виявленої понадлімітної суми за кожен день її перебування в касі підприємства на кінець дня (абзац другий ст. 1 Указу Президента від 12.06.95 р. № 436/95).
Також читайте: «Ліміт каси встановлено за нормами старого положення про касові операції: чи перезатверджувати його?», «Які саме надходження (або виплати) не можна включати до розрахунку ліміту каси?»