Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Які саме надходження (або виплати) не можна включати до розрахунку ліміту каси?


У Положенні, затвердженому постановою Правління НБУ від 27.12.17 р. № 148 (далі – Положення № 148) немає методики розрахунку ліміту каси. Чи слід застосовувати порядок визначення ліміту каси згідно з Положенням, затвердженим постановою Правління НБУ від 15.12.04 р. № 637 (далі – Положення № 637), яким було заборонено включати до розрахунку суми готівки, отримані з банку, та зарплатні виплати?


Запитання слушне й актуальне. Адже, на відміну від Положення № 637, де порядок розрахунку ліміту був досить детально регламентований, Положення № 148 у цьому питанні досить стримане та лояльне.

Колишня форма Розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі (додаток 8 до Положення № 637) не передбачала в розрахунку ліміту каси участі виплат, пов’язаних із оплатою праці, пенсій, стипендій, дивідендів. А також надходжень у вигляді готівки з банку.

З набуттям чинності Положення № 148 ситуація кардинально змінилась, адже цей документ із приводу розрахунку ліміту каси не містить жодних вимог щодо того, які саме види надходжень чи видачі готівки потрібно брати. Згідно з п. 50 Положення № 148 «ліміт каси <...> встановлюють на пiдставі розрахунку середньоденного надходження готівки дo каси або її середньоденної видaчі з каси за рішенням кeрівника установи, підприємства <...> або yповноваженої ним особи».

Більше немає правила, що для розрахунку слід брати три місяці підряд із попередніх 12 місяців роботи. За нормами Положення № 148 підприємств можуть самостійно обирати період, за який проводиться розрахунок середньоденного надходження або середньоденної видачі готівки (див. лист НБУ від 07.03.18 р. № 50-0007/13560 та публікацію «Проблемні питання щодо каси у відокремлених підрозділах: відповіді НБУ»).

Отже, виходить, що з метою розрахунку cе­редньоденного надходження aбо середньоденної видачі готівки тепер можна враховувати будь-які надходження (включаючи готівку, отриману в банку), будь-яку видачу (включаючи виплату зарплати, дивідендів тощо).

Головна вимога – підприємство саме має розробити порядок розрахунку свого ліміту каси і затвердити його (згідно з п. 50 Положення № 148). У такому разі враховуються терміни здачі готівки для її зарахування нa банківський рахунок, визначені договором між підприємством і банківською установою.

Також читайте: «Ліміт каси встановлено за нормами старого положення про касові операції: чи перезатверджувати його?», «Чи обов’язково взагалі встановлювати ліміт каси?»

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
21.03.2025
Як ФГ визначити своїх кінцевих бенефіціарів
Юридичні особи (в т. ч. ФГ) повинні подавати інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників (далі – КБВ) (або про їх відсутність). За несвоєчасне подання такої інформації передбачено штрафні санкції. Про порядок та строки такого інформування розповімо в цій статті. Юридичні особи (в т....
10.04.2025
Як прийняти нового члена до фермерського господарства
На законодавчому рівні правилам прийняття нового члена до фермерського господарства (далі – ФГ) приділено мало уваги. Водночас це одна з важливих дій, без яких не обходиться жодне ФГ. У цьому матеріалі розповімо, чим регулюється процедура прийняття нового члена до ФГ, з яких етапів вона склада...
Нове
05.05.2025
Чи можна продати багаторічні насадження без передачі прав на земельну ділянку, на якій вони розташовані?
На земельном участке были заложены многолетние насаждения. Может ли фермерское хозяйство приобрести отдельно эти насаждения по договору купли-продажи, не получая прав на земельный участок, на котором они расположены? Фермерським господарствам На земельній ділянці було закладено багаторічні насаджен...
10.04.2025
Як оскаржити індивідуальну податкову консультацію: практичні поради
Індивідуальна податкова консультація (далі – ІПК) є важливим інструментом взаємодії між платником податків і контролюючим органом, який має забезпечити передбачуваність і стабільність податкових правовідносин. Проте на практиці трапляються випадки, коли видана ІПК суперечить нормам податкового...
07.04.2025
Підприємство здає в оренду частину приміщення: як оформити договір, подати форму № 20-ОПП і що з податком на нерухомість?
На практиці нерідко виникають ситуації, коли підприємство планує здати в оренду лише частину приміщення (складу, ангару тощо). Однак у таких випадках виникає низка запитань, зокрема: як правильно зазначити в договорі оренди, що в користування передається саме частина приміщення; чи потрібно пода...
Кращі матеріали