Виправлення помилок у записах бухобліку
Поняття помилки в бухгалтерському обліку та/або фінансовій звітності нацстандарти бухобліку не визначають. Водночас виправленню помилок у фінзвітності присвячено цілий стандарт – П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах».
У МСБО 8 «Облікові політики, зміни в облікових оцінках та помилки» надано лише визначення помилок попередніх періодів. Під ними розуміють пропуски або викривлення у фінзвітності суб’єкта господарювання (далі – СГ) за один або кілька попередніх періодів, які виникають через невикористання або зловживання достовірною інформацією, яка:
- була наявна, коли фінзвітність за ті періоди затвердили до випуску;
- за обґрунтованим очікуванням могла бути отриманою та врахованою під час складання та подання цієї фінзвітності.
У § 5 МСБО 8 виділяють помилки, допущені в результаті:
- неправильних математичних підрахунків;
- неправильного застосування облікової політики;
- недогляду або неправильної інтерпретації фактів;
- шахрайства.
У будь-якому разі фінзвітність, складена на підставі даних бухобліку, повинна надавати користувачам для прийняття рішення повну, правдиву і неупереджену інформацію про фінансовий стан та результати діяльності підприємства. І це основна мета бухгалтерської та фінансової звітності (п. 1 ст. 3 Закону від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996)). Отже, дані фінзвітності є достовірними, лише якщо вони не містять помилок і перекручень, що можуть вплинути на рішення користувачів звітності (п. 3 розд. ІІІ НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності»).
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року